abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Nová verze

    Samba (Wikipedie), svobodná implementace SMB a Active Directory, byla vydána ve verzi 4.23.0. Počínaje verzí Samba 4.23 jsou unixová rozšíření SMB3 ve výchozím nastavení povolena. Přidána byla podpora SMB3 přes QUIC. Nová utilita smb_prometheus_endpoint exportuje metriky ve formátu Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Správcovský tým repozitáře F-Droid pro Android sdílí doporučení, jak řešit žádosti o odstranění nelegálního obsahu. Základem je mít nastavené formální procesy, vyhrazenou e-mailovou adresu a být transparentní. Zdůrazňují také důležitost volby jurisdikce (F-Droid je v Nizozemsku).

    🇵🇸 | Komentářů: 6
    dnes 05:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o další zranitelnosti v procesorech. Nejnovější zranitelnost byla pojmenována VMScape (CVE-2025-40300, GitHub) a v upstream Linuxech je již opravena. Jedná se o variantu Spectre. KVM host může číst data z uživatelského prostoru hypervizoru, např. QEMU.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:00 | Komunita

    V červenci loňského roku organizace Apache Software Foundation (ASF) oznámila, že se částečně přestane dopouštět kulturní apropriace a změní své logo. Dnes bylo nové logo představeno. "Indiánské pírko" bylo nahrazeno dubovým listem a text Apache Software Foundation zkratkou ASF. Slovo Apache se bude "zatím" dál používat. Oficiální název organizace zůstává Apache Software Foundation, stejně jako názvy projektů, například Apache HTTP Server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.104 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.104 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | IT novinky

    Spotify spustilo přehrávání v bezztrátové kvalitě. V předplatném Spotify Premium.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | IT novinky

    Spoluzakladatel a předseda správní rady americké softwarové společnosti Oracle Larry Ellison vystřídal spoluzakladatele automobilky Tesla a dalších firem Elona Muska na postu nejbohatšího člověka světa. Hodnota Ellisonova majetku díky dnešnímu prudkému posílení ceny akcií Oraclu odpoledne vykazovala nárůst o více než 100 miliard dolarů a dosáhla 393 miliard USD (zhruba 8,2 bilionu Kč). Hodnota Muskova majetku činila zhruba 385 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    10.9. 21:22 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-09 aneb Eclipse 4.37. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.9. 18:22 | IT novinky

    T-Mobile od 15. září zpřístupňuje RCS (Rich Communication Services) zprávy i pro iPhone.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    10.9. 13:22 | IT novinky

    Společnost ARM představila platformu Arm Lumex s Arm C1 CPU Cluster a Arm Mali G1-Ultra GPU pro vlajkové chytré telefony a počítače nové generace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (83%)
     (7%)
     (2%)
     (2%)
     (4%)
     (2%)
    Celkem 167 hlasů
     Komentářů: 12, poslední 10.9. 13:00
    Rozcestník

    Dotaz: Reinstalace přepsanýho GRB2

    15.1.2020 02:07 Míra
    Reinstalace přepsanýho GRB2
    Přečteno: 375×
    Zdravím, stala se mi taková nehoda: na notebooku s funkčním linuxem a asi EFI bootem jsem si spustil instalaci jinýho linuxu bez EFI na externí HDD. Omylem jsem při instalaci asi zvolil, že boot je na HDD na nootebooku. Takže boot linuxu na externím HDD se mi nainstaloval na notebook. Teď mi linux na externím HDD startuje dobře, ale linux na notebooku nenstaruje... Potřeboval bych obnovit EFI boot na tom notebooku. Může mi někdo napovědět? Dík

    Odpovědi

    k3dAR avatar 15.1.2020 02:21 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    pokud na internim byl opravdu EFI Grub2, tak instalace Legacy nemela co prepsat, protoze "Legacy" GRUB2 se instaluje normalne jen na MBR rozdeleni a pro UEFI mas GPT rozdeleni, aby sel "Legacy" GRUB2 na GPT, musel bys na GPT disku pro to pripravenou BIOS partisnu, coz si na na 100% nemel, protoze bys ji musel pripravovat pretim rucne a s takovou znalosti bys nemel potrebu pokladat tento dotaz ;-)

    tzn. zkus odpojit externi HDD, v "BIOS"u vybrat start z interniho disku, pripadne pri tesne po zapnuti mackat klavesu pro "bios"bootmen, bejva to F12, F11 (pripadne dohledej primo pro vyrobce ci tvuj model NB) a tam vyber interni disk...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    15.1.2020 02:29 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    Já si nejsem jistej, kde se stala chyba, ale když odpojím ten Ext. HDD, tak mi noťas nabootuje do Grub 2 bash a dál se nedostanu. Data na disku zůstaly, to jsem si ověřil bootem z toho Ext. HDD.
    15.1.2020 08:21 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    Pohledej v BIOSu, mel by tam nekde byt prepinac na tema jestli chces boot z MBR (nekdy taky classic) nebo z MBR+EFI (a to tam budes mit ty, MBR dostane prednost) a nebo jen EFI. Kdyz tam das jen EFI tak to MBR bude ignorovat.

    Alternativne se da poprehazet poradi bootu, nektery BIOSy ti u jednotlivych polozek zobrazujou i typ (jestli je to efi nebo ne)

    Principielne bys mel mit moznost to otestovat i manualne, vetsinou je k dispozici na nejakym tom Fku bootmenu, kde si pred startem muzes vybrat co. EFI biosy obcas umoznujou i vylozene prochazet efi partysnu a vybrat si konkretni loader.
    15.1.2020 10:36 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    Něco podobného jsem zažil - myslím, že někde v /etc/default/grub, nebo /etc/grub je soubor, kde se určuje označení disku a z toho grub při generování grub.cfg čerpá. A jednou sem to při hrátkách s grubem přepsal a fungovalo to jako tobě.

    Bez flashky jsem nenabootoval. Nakonec jsem si vzpomněl že jsem to měnil a vrátil jsem to ze zálohy zpátky, nechal vygenerovat grub.cfg a hotovo

    Bohužel víc z hlavy nedám a u počítače nejsem...
    Jendа avatar 15.1.2020 11:10 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    To je GRUB "rescue shell" nebo normální shell?

    V prvním případě je potřeba nabootovat jiný systém, připojit, chrootnout se tam a udělat grub-install.

    Ve druhém stačí ručně najít kernel (příkaz linux (disk)/cesta) a initramdisk a spustit to a pak spustit v nabootovaném systému update-grub aby se konfigurace obnovila.
    k3dAR avatar 15.1.2020 18:05 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    zkus nastartovat z Ext.HDD, pustit terminal a udelat chroot:
    sudo mkdir /mnt/oprava
    sudo mount /dev/sdXY /mnt/oprava # misto sdXY oddil kde mas na internim system
    sudo mount /dev/sdXZ /mnt/oprava/boot/efi # misto sdXZ oddil kde mas EFI/ESP (zjistis napr. sudo parted /dev/sdX print)
    sudo mount --bind /dev /mnt/oprava/dev
    sudo mount --bind /dev/pts /mnt/oprava/dev/pts
    sudo mount -t proc proc /mnt/oprava/proc
    sudo mount -t sysfs sysfs /mnt/oprava/sys
    sudo chroot /mnt/oprava
    v chroot (tzn. ses v systemu interniho disku):
    update-grub
    grub-install /dev/sdX
    exit
    a odpojit vse pripojovane:
    sudo umount /mnt/oprava/{boot/efi,dev/pts,dev,proc,sys} /mnt/oprava
    pokud bys NEmel na internim EFI, nemas EFI oddil, takze bys v parted nevidel EFI/ESP oddil, nicmene krome toho jednoho mountu efi by postup byl stejnej i tak...

    pokud bys mel disk sifroanej pres LUKS a/nebo LVM (coz bys musel odemykat z system na ext.hdd pro pristup k internimu disku i tak) tak misto /dev/sdXY by bylo /dev/jmeno_vg/jmeno_lv_pro_system
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    16.1.2020 07:48 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    Ukázalo se, že mám /dev/sda1 EFI, /dev/sda2 /boot, tak jsem přidal řádek sudo mount /dev/sda2 /mnt/oprava/boot. Potom všechno proběhlo bez chyby a už to všechno funguje, jako dřív. Díky za vyčerpávající návod!
    15.1.2020 11:26 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reinstalace přepsanýho GRB2
    Nestačil by štart z inštalačného CD/DVD/USB (bez toho USB disku), a vybrať pri štarte voľbu "oprava GRUB" či jak sa to tohoto roku volá?

    Alternatívna voľba je opraviť súbor /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg podľa hodnôt z blkid a rozdelenia disku.

    PS: Každopádne by som odporučil dva krát kontrolovať či človek odklepne umiestnenie GRUB/UEFI na východzom (prvom) disku.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.