Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
když verzi novější než 9.10 nainstluji na HDD (a to i včetně novějších verzí odlehčených dister Xubuntu a Lubuntu), tak mi PC jede celkem pomaleji a občas se na chvilku sekneTohle je ta věc, co by se měla vyřešit. Kolik ukazuje htop volné paměti a které procesy zabírají nejvíc? (F6, sort by, Mem%) Je při záseku něco v dmesg?
Internet mám plně funkční, např. ve Firefoxu se mi internetové stránky normálně načítají (když pominu že se některé internetové stránky špatně zobrazují vlivem starých a nových webových standardů, což nijak nesouvisí s mým problémem instalace SW ze zdrojů :-/ ).Ty jo, má to vůbec TLS1.2? Podle mě se to za chvilku nikam nepřipojí. Jinak zrovna Firefox se dá stáhnout od Mozilly a ten tarball obsahuje většinu knihoven na kterých to závisí, takže by tam mohl fungovat i nějaký přiměřeně současný.
[...] Tohle je ta věc, co by se měla vyřešit. Kolik ukazuje htop volné paměti[...]150MB z 150MB obsazeno
Ty jo, má to vůbec TLS1.2?Mňa by zaujímalo, či sú ešte reálne buildy nejakého aktuálneho prehliadača internetu mimo amd64, ARM (32/64bit) a PowerPC64. V skrini mám stále funkčný NB s 32Bit PowerPC CPU, že by som ho možno vytiahol ...
Tiskni
Sdílej: