Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Prosím existuje ještě nějaký aktuální podporovaný linux s jádrem 2.4?Neexistuje. Jednodušší bude naportovat ten grafickej driver na 5.x. Dokonce bych si tipl, že moderním kompilátorem ten 2.4 už ani nezkompiluješ. Nejjednodušší bude ten thinkpad vyčistit a dát si ho do vitrínky
Minimální požadavky tvého stroje odpovídají freedosu a nějaké jeho gui nadstavbě.Jj i přes 5 starý router má rychlejší CPU a může mít osazenou větší RAM.
proč ti vývojáři ty starší verze nedělali v grafickém prostředíProtože chtěli nasrat Radovana.
skončilo livecd červeně napsané rootDostal jsi prompt? Úspěch!
dál to nepokračuje fakt opravdu velice jednoduché opravdu je to jak to může někdo používat, zlaté Windows, já vím že se mě tu smějete, no nic noChceš na 25 let starém počítači provozovat moderní linux, to je činnost level expert/hacker. Očividně máš spoustu volného času, takže proč nenaučíš používat linux v příkazové řádce, programovat drivery pro kernel, Xka, nízkoúrovňové optimalizace a třeba i ten BIOS (aby byla podpora velkých disků). To je IMO jediná možná cesta jak zprovoznit moderní linux na tak starém kompu (pořád to bude tak o řád pomalejší než libovolná moderní vývojová deska).
To jako že jsi děda, nebo profesor?
No napadlo mě to hned jak jsem to odeslal, ale už jsem nechtěl psát znovu.
Můžu třeba aspoň poprosit o vysvětlení co znamená toto: patch pro PCMCIA karty - jak integrovat ten patch ručně do kompilace jádra? Na Linuxu nefunguje Cardbus ve výchozím nastavení. Pro jádro 2.6.15.1 je patch (nebo zde ), který povolí 32bitový režim. Tento postup však musí být integrován ručně během kompilace jádra.kdyz se vratime v case znamenalo to "pridani ovladace pro novinku 32bit Cardbus do jadra 2.6.15.1 ktere ho neobsahuje", tedy samozrejme to nezmeni 16bit slot na 32bit, pouze to prida ovladac pro HW co fyzicky 32bit ma, vzdalene je to neco jako "Ve Windows nefugnuje Cardbus ve vychozi instalaci. Pro Windows je ovladac ze, ktery zpristupni 32bitovy rezim. Tento postup vsak musi byt proveden uzivatelem rucne"
jenom si dovolím konstatovat, že kdyby ti slavní vývojáři těch linuxů, tam nechaly ty podpory na ten starý hardware- příklad grafická karta atd. tak co by jim to udělalo.Bohužel udělalo by to velmi silné omezení vývoje. Je to stejné, úplně stejně tohle můžeš psát na windowsím fóru. co by jim to udělalo, když by ve Win 10 podporovali HW z roku 96. Zkus to jim napsat. Odpoví ti, že si tam máš nainstalovat Win95 nebo 98 a nejvýše XP. A budeš v situaci, že ti tam pojede jen historický browser, protože nový na komunikaci s operačním systémem používá nějaké objekty a funkce, které ten starý systém nemá. A stejně tak i jiné programy. Podobně system s drivery komunikuje objekty a funkcemi, které se v čase vyvíjejí, a někdy nastane větší změna v tom, že se vývoj jádra očeše o staré struktury, které se v moderní situaci už nepoužívají a jen zatěžují vývojáře aby to nové to toho starého překládali. A jen pro informaci kolik těch řádku kódu je ve hře najdeš třeba tady
Na Linuxu nefunguje Cardbus ve výchozím nastavení.Mě na thinkpadu T60p s kernelem z řady 4.x funguje v pohodě
On sám písal že mu na tom notebooku s CPU 166MHz funguje 32Bit CardBus, čo je blbosť.Většina penťákovejch notebooků měla cardbus bridge. Už jen proto, že všechny penťáky jsou založený na PCI.
Windows 2000 a Operu 12.02V opeře 12.x přestaly už fungovat nějaké weby. Nejčastěji kvůli zastaralýmu JS enginu nebo kvůli prošlým certifikátům. Naposled abclinuxu teďka na nový rok. Možná by to šlo nějak naforcovat ze systému, ale nějak se mě v tom nechce hrabat, moc práce.
Vložil jsem tam vypálené CD ISO Napsalo to: Press any key to boot from the ReactOS medium..... ISOBOOT: Found something at drive = 80 Error opening freeldr. Ini or file not found Press and key- zmáčknul jsem tlačítko Error initializing . ini file Press and keyPokud máš i585 verzi (libovolného software) a ne třeba i686 nebo x64 (který jsou teda častější u libovolného software). Tak největší pravděpodobnost bude to, že to neumí ten formát ISO. To se mě stalo ná nějaké 486 s AMI biosem. Win98 instalačka nabootovala, nějakej prastarej slackware ne. Po updatu na novější award bios (výrobce fakt přešel ke konkurenci
OK, je to troll.muzu te ujistit ze to neni troll, opravdu nekolik tech NB ma a pouze tomu nerozumi, takze i nechape ze Gentoo je velmi specificke lowlevel distro co instalacky do root konzole je normalni a chtene a pak se pokracuje rucne dle handbook, cemuz pomohl i trapak Peter co mu to nadhodil jako (ironicke) "reseni"...
tak proto jsem si myslel že třeba i to IBM 760XL se dá nějak ještě vykouzlit.No tak i430MX čipset umí až 128MB RAM, ale jestli má ten thinkpad připájenejch 16MB na desce, tak to bude limitovat právě to, to by na té desce muselo být připájených plných 32MB.
T61 byla dodávána s 32bitovým OS, proto se uváděla maximálka 4GB (resp. 3GB + grafika)32bit OS s PAE by měl dát taky víc než 4GB. Ale docela mě překvapilo, že i965 northbridge už umí 4GB DDR2 moduly. U starších intel čipsetů nefungovaly ani některé 2GB moduly (AMD only moduly).
v 90% svejch prispevku Peter "dela" z lidi blbce, prekrucuje fakta i co bylo napsane, jako napr...
V tomto s tebou Keďo naprosto souhlasím a v souvislosti s tímto mě napadá jedno přísloví z bible:
"Hlupák nemá zálibu v rozumnosti, ale v odkrývání vlastího rozumu."
A nebylo by lepší Radovane zkusit to prodat? Třeba budeš mít štěstí a ozve se ti nějaký sběratel, který od toho ani nebude očekávat, že to pojede s aktuálním Linuxem.
Tiskni
Sdílej: