Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
jako zkus možná nakopírovat systémovej fonts.conf do flatpak_app/config/fontconfig jak jako pišou tady hele
jejich si rači nejdřiv zazálohuj než jim to přepišeš flatpacku se nedá věřit :O ;D
Fontconfig warning: "/etc/fonts/fonts.conf", line 100: unknown element "blank"
to by jako nemělo bejt nic závažnýho ten warning hele. si myslim že to s tim rozbitým fontem nesouvisí ale nevim
pro normální gimp de přenastavovat configy v /etc/gimp/2.0/ a samotnej font de přenastavit v /etc/gimp/2.0/gimprc ale kde má tydlety configy flatpackovej gimp nevim :'( :'(
nóóóóó sem si tenflatpack ve virtuálce nainstalovala gimp v tom jako bez problému běží a configy má tadyhle
/var/lib/flatpak/app/org.gimp.GIMP/x86_64/stable/blablablablablabla/files/etc/gimp/2.0/
ale font mi v tom měnit nešlo furt si bral výchozí sans takže jako nevim :'( :'(
možná jako ještě do tý flatpakový složky etc překopírovat configy fontů sudo cp -r /etc/fonts blablabla/etc/
ale jako střílim uplně naslepo :'( :'(
ještě sem našla ještě něco v ~/.local/share/flatpak/
jsou to jako skoro samý prázný složky až na jeden soubor co se menuje config a v něm je naspaný jenom tohleto
[core]
repo_version=1
mode=bare-user-only
min-free-space-size=500MB
ale tim to jako bejt nemusí. třeba je nutný flatpak nějak restartovat aby si configy znova načet. tyhlety věci fakt jako skoro vubec nerozumim :'( :'(
jsem gimpa zkusila ve virtuálce rozbít instalací flatpacků tý reminy a darktable ale nic to s nim jako neuďálo normálně si dál jakoby vykresluje v gui svuj sans :'( :'(
/home/user/.var/app/aplication/cache/fontconfig? Jeste me napadlo pak u noveho profilu spustit novou aktualizaci
flatpak --update
, jestli se to pak teda nestane i tam.
Tiskni
Sdílej: