Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Linux_x86_64-OpenVPN-server <---INTERNET--->Local_ISP<---->Linux-OE (Open Embedded)-OpenVPN klientMedzi Local_ISP a Linux OE je zrejme este nejaky UBNT, alebo nieco podobne od ISP a za tym este domaci LAN router. Na OpenVPN server sa pripaja viac klientov zo siete internet a vsetko funguje korektne, cize OpenVPN server je v poriadku. Jeden klient sa vsak nedokaze pripojit. Na zariadeni Linux OE som bez problemov opingal IP adresu OpenVPN servera, cize spojenie existuje. Zariadenie Linux OE sa pripajalo na OpenVPN server vzdy bez problemov, ale od urciteho casu to prestalo fungovat. Mam taky pocit, ze ISP zacal blokovat nejake porty a okrem toho aj 1194. Ako by som mohol preverit, ci je otvorena cesta od klienta na openvpn server? Prip. vie ISP zablokovat VPN spojenie aj na vrstve 7 ? Skusil som u klienta zmenit port z 1194 na iny a spojenie tiez nefungovalo.
Ako by som mohol preverit, ci je otvorena cesta od klienta na openvpn server?Zjistit pod jakou IP adresou se Embedded klient do Internetu připojuje (zabrouzdat z nej, ci z jineho zarizeni ze stejne LAN na napr. http://mojeip.cz) a pak na OpenVPN serveru ověřit zda přichází UDP packety na port 1194 z teto verejne adresy. tcpdump -n -i eth_dev | grep aaa.bbb.ccc.ddd
dev tun client proto tcp remote remote_address 1194 ca ca.crt cert client.crt key client.key port 1194 persist-key persist-tun dhcp-option DNS 8.8.8.8Podla mojej logiky
Linux OE <---> LAN router <---> Klientske zariadenie (UBNT ... alebo nieco podobne) <---wifi_k_ISP ---> ISP <---internet --->LAN router je nejaky lacny tp-link, alebo nieco podobne a je nastavene v defaulte, klasicky NAT. Tam problem nevidim. Do UBNT sa zakaznik nedostane, lebo spravcom je ISP. Cize na tomto mieste som skoncil s tym, ze OpenVPN nefunguje. Skusal som to ako mi bolo doporucene, cez tcpdump som na openvpn servery ocakaval pakety od OE klienta, ale neprisiel ani jeden paket. Usudil som teda, ze niekde je to blokovane a preto som zacal podozrievat ISP. Este pripomeniem, ze internet, ping ... na OE zariadeni funguju (problem je vytvorit len openvpn spojenie).
a povedz, ako ti asi isp bude blokovat trafik na aplikacnej vrstve (ktora s openvpn aj tak nema nic spolocne), ked uz na transportej vrstve je to sifrovane...? btw ten primitivny test
vpn-client$ nc -v ip.adresa.vpn.servera vpn_port vpn-server# tcpdump -vn -i wan_iface 'host ip.adresa.vpn.clienta'
si uz konecne vyskusal...?
upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
vzhladom na to, ake "projekty" akoze robis, tak OMG...
cat file | grep string
, namiesto grep string file
? Cize tcpdump -vn -i net_dev 'host aaa.bbb.ccc.ddd'
?
Tiskni
Sdílej: