Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
Linux_x86_64-OpenVPN-server <---INTERNET--->Local_ISP<---->Linux-OE (Open Embedded)-OpenVPN klientMedzi Local_ISP a Linux OE je zrejme este nejaky UBNT, alebo nieco podobne od ISP a za tym este domaci LAN router. Na OpenVPN server sa pripaja viac klientov zo siete internet a vsetko funguje korektne, cize OpenVPN server je v poriadku. Jeden klient sa vsak nedokaze pripojit. Na zariadeni Linux OE som bez problemov opingal IP adresu OpenVPN servera, cize spojenie existuje. Zariadenie Linux OE sa pripajalo na OpenVPN server vzdy bez problemov, ale od urciteho casu to prestalo fungovat. Mam taky pocit, ze ISP zacal blokovat nejake porty a okrem toho aj 1194. Ako by som mohol preverit, ci je otvorena cesta od klienta na openvpn server? Prip. vie ISP zablokovat VPN spojenie aj na vrstve 7 ? Skusil som u klienta zmenit port z 1194 na iny a spojenie tiez nefungovalo.
Ako by som mohol preverit, ci je otvorena cesta od klienta na openvpn server?Zjistit pod jakou IP adresou se Embedded klient do Internetu připojuje (zabrouzdat z nej, ci z jineho zarizeni ze stejne LAN na napr. http://mojeip.cz) a pak na OpenVPN serveru ověřit zda přichází UDP packety na port 1194 z teto verejne adresy. tcpdump -n -i eth_dev | grep aaa.bbb.ccc.ddd
dev tun client proto tcp remote remote_address 1194 ca ca.crt cert client.crt key client.key port 1194 persist-key persist-tun dhcp-option DNS 8.8.8.8Podla mojej logiky
Linux OE <---> LAN router <---> Klientske zariadenie (UBNT ... alebo nieco podobne) <---wifi_k_ISP ---> ISP <---internet --->LAN router je nejaky lacny tp-link, alebo nieco podobne a je nastavene v defaulte, klasicky NAT. Tam problem nevidim. Do UBNT sa zakaznik nedostane, lebo spravcom je ISP. Cize na tomto mieste som skoncil s tym, ze OpenVPN nefunguje. Skusal som to ako mi bolo doporucene, cez tcpdump som na openvpn servery ocakaval pakety od OE klienta, ale neprisiel ani jeden paket. Usudil som teda, ze niekde je to blokovane a preto som zacal podozrievat ISP. Este pripomeniem, ze internet, ping ... na OE zariadeni funguju (problem je vytvorit len openvpn spojenie).
a povedz, ako ti asi isp bude blokovat trafik na aplikacnej vrstve (ktora s openvpn aj tak nema nic spolocne), ked uz na transportej vrstve je to sifrovane...? btw ten primitivny test
vpn-client$ nc -v ip.adresa.vpn.servera vpn_port vpn-server# tcpdump -vn -i wan_iface 'host ip.adresa.vpn.clienta'
si uz konecne vyskusal...?
upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
vzhladom na to, ake "projekty" akoze robis, tak OMG...
cat file | grep string
, namiesto grep string file
? Cize tcpdump -vn -i net_dev 'host aaa.bbb.ccc.ddd'
?
Tiskni
Sdílej: