OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Proč reinstalovat když se můžeš přihlásit ctrl+alt+f2 ?
přihlásíš se dáš sudo su
nainstaluješ jíný DM když ten co tam je zlobí , apt-get install sddm nano , vybereš ho jako standardní
upravíš autologin v jeho nastavení zadáš své login jméno
nano /etc/sddm.conf
[Autologin]
User=Jirka
Session=ubuntu.desktop
reboot
tak nějak to zkus zpravit výměnou za jinej přihlašovač.
# instalace sudo apt install lightdm # uprava nastaveni sudo nano /etc/lightdm/lightdm.confa vlozit obsah:
[Seat:*] autologin-guest=false autologin-user=jirka autologin-user-timeout=0
# restartovat DM (DisplayManager, zajistujici mimojite prave to prihlasovani) sudo systemctl restart gdm3samozrejme to neresi divnej problem ze prestane chodit autologin pri normalnim startu, ale aspon tim vyzkousis zda to pujde, pripadne pak:
# zobrazeni stavu sluzby sudo systemctl status gdm3
sudo apt install lightdm
se stal zázrak, mohu se přihlašovat na hlavním monitoru. Nevím co se stalo, ale teď prostě druhý monitor nemusím požívat (v BIOSu ale stále ano - ale to nevadí, použiji jej zase za dva roky
Tiskni
Sdílej: