Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
nóó a neni tamten pejsek takovej hežčejší s tim supr růžovým filtrem???????? :O :O :D :D ;D ;D
tady hele si myslej žeto dělá nepodporovanej foťák protože stará verze rawtherapee a tady podobnej vyřešenej problém s darktable hele :O :O jeto asi jako poměrně častej druch problémku dělání s *.raw :O :O :O ;D
akdyž bys jakoby zkusil zkompilovat nějakou starší verzi jestli by to taky dělalo tamten supr růžovej filtr?????????? :O :O
makepkg.conf
nevidím:
######################################################################### # ARCHITECTURE, COMPILE FLAGS ######################################################################### # CARCH="x86_64" CHOST="x86_64-pc-linux-gnu" #-- Compiler and Linker Flags CPPFLAGS="-D_FORTIFY_SOURCE=2" CFLAGS="-march=x86-64 -mtune=generic -O2 -pipe -fno-plt" CXXFLAGS="-march=x86-64 -mtune=generic -O2 -pipe -fno-plt" LDFLAGS="-Wl,-O1,--sort-common,--as-needed,-z,relro,-z,now" #-- Make Flags: change this for DistCC/SMP systems #MAKEFLAGS="-j2" #-- Debugging flags DEBUG_CFLAGS="-g -fvar-tracking-assignments" DEBUG_CXXFLAGS="-g -fvar-tracking-assignments"
-O2
by mohlo stačit. V Archu už je GCC 10 zatímco distribuční RT bude asi ještě přeložená GCC 9. Minimálně jeden bug s příliš akční DSE už je pro GCC 10.1 nahlášený, takže se nabízí otázka, jestli něco podobného nenaboří i RT.
CXXFLAGS
-flifetime-dse=1
. Předpokládám, že i vývojáři RT by rádi věděli, že tohle chování někde potřebují.
[ 11%] Building CXX object rtengine/CMakeFiles/rtengine.dir/dcraw.cc.o In file included from /usr/include/string.h:495, from /usr/include/glib-2.0/glib/gtestutils.h:30, from /usr/include/glib-2.0/glib.h:85, from /home/ota/abs/rawtherapee/rawtherapee/trunk/src/rawtherapee-5.8/rtengine/dcraw.cc:12: In function ‘void* memcpy(void*, const void*, size_t)’, inlined from ‘int fread(void*, int, int, IMFILE*)’ at /home/ota/abs/rawtherapee/rawtherapee/trunk/src/rawtherapee-5.8/rtengine/myfile.h:130:16, inlined from ‘void DCraw::parse_makernote(int, int)’ at /home/ota/abs/rawtherapee/rawtherapee/trunk/src/rawtherapee-5.8/rtengine/dcraw.cc:5631:13: /usr/include/bits/string_fortified.h:34:33: warning: ‘void* __builtin___memcpy_chk(void*, const void*, long unsigned int, long unsigned int)’ specified size between 18446744071562067968 and 18446744073709551615 exceeds maximum object size 9223372036854775807 [-Wstringop-overflow=] 34 | return __builtin___memcpy_chk (__dest, __src, __len, __bos0 (__dest)); | ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Ono už to tam zřejmě bylo při předešlých kompilacích, ale nezastavilo se to kvůli tomu, takže jsem to bral, že je to v pohodě. Není to nakonec právě ten problém? Stížnost u kompilace dcraw by tomu docela nasvědčovala.
Problém tedy zjevně není ve zdrojácích k RawTherapee, ale v nějaké jiné součásti mého systému, která se při kompilaci zapojí do tvorby balíčku.
Tiskni
Sdílej: