Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Pokud to neni jen na hrani, tak doporucuji zvazit nasazeni nejakeho production-ready FS.
Tohle je odpověď z roku 2009? Nebo trolling pro zábavu? Nebo další zbytečný FUD? Facebook taky není production-ready, když používá Btrfs? Pravda, možná je Facebook „na hraní“, ale jinak ta analogie hrubě nesedí.
Podle téhle „logiky“ by byl jediný production-ready FS ZFS, že ano. (Protože production-ready FS by měl mít (přinejmenším) (1) checksumy dat i metadat, (2) vestavěný RAID (tedy skutečný RAID, ne pouze AID bez R), (3) atomické snapshoty, (4) copy-on-write atd. Tohle splňují pouze Btrfs a ZFS. A ZFS má jistý chronický problém s licencí. Takže…)
Ještě bych se rád zeptal, který filesystém (kromě ZFS) tedy je production-ready (a podle jaké definice)… Snad ne Ext4 [2009] [2012] [2015] [2018] s architekturou z dob 10-gigabytových disků, který nemá ani jednu z výše uvedených vlastností? To nebude ono. Jiné možnosti?
při příkazu btrfs fi df /mountpoint se dozvím, že data 6T a metadata 2TNo asi hlavně kolik z toho je free a kolik used. Jinak jo, je to dost. Pro představu na 6TB FS kam se každý den rsyncovalo asi 8 virtuálek a pak se dělal snapshot měla metadata asi 400 GB, z toho většina free - pomohlo balance metadat -musage=20.
Zdravim, řešil jsem problém vytížení PC až na load 30 a zjistil jsem, že se to děje až po připojení btrfs disku (md raid6) cca 8T , mount trvá cca 1-6 minut a celý systém průběžně zatuhává.Mrkni do iotopu jestli běží nějaký clean nebo tak něco. Píšeš úložiště images - čekal bych, že to je způsobené fragmentací a CoW malinkých bloků. Vypni CoW. Pokud ho ale potřebuješ, tak to máš blbý.
až po připojení btrfs disku (md raid6)
Jestli to správně chápu, jedná se tedy o AID6 (nikoliv RAID6) vytvořený přes zastaralý mdadm
a na tom Btrfs? Aniž bych se pokoušel spekulovat, proč je ten filesystém rozbitý, jen poznamenám: Taková konfigurace se nedoporučuje. Filesystémy vhodné pro 21. století (Btrfs, ZFS) mají opravdový RAID vestavěný v sobě, a to z mnoha velmi dobrých důvodů.
Berličky typu mdadm
(nebo novější dmadm
provázaný s LVM) implicitně vytvářejí pouze AID bez R. Není tam žádná skutečná redundance. (Příklad: AID po náhodném (low-level) přepisu jednoho z disků (při zachování headeru) zničí všechna data. Skutečný RAID (Btrfs, ZFS) takový průšvih ustojí, pokud je v redundantní konfiguraci. Podobně je tomu u silent data corruption a dalších typů selhání disků — AID vrací náhodná data, RAID konzistentní data (nebo taky nic, jsou-li všechny repliky poškozené a/nebo chybí příliš mnoho kousků dat+parity).)
Ano, vím, že existuje dm-integrity
, ale to je voser navíc, který je třeba explicitně nastavit a který poskytuje jenom 1 výhodu / řeší jenom 1 problém, zatímco všechny ostatní výhody/problémy neposkytuje/neřeší.
Tady je znamenitý blogpost na dané téma, který by měl být povinná četba. (I přesto, že autor nakonec úplně přestal používat Btrfs a zůstal u ZFS.)
btrfs fi us /mountpoint
btrfs de st /mountpoint
uname -a
Free (estimated): 141.68MiB (min: 141.68MiB)
pridej tam nove blokove zarizeni (btrfs device add)
Tiskni
Sdílej: