Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
Známý má Acer Aspire One 722. Měl tam Windows 10. Bylo to strašně pomalé. Je to skoro přesně rok, co jsem si tím hrál. Koupili jsem do toho SSD a dal jsem do toho Mint 19 a pořád to bylo dost pomalé. YT nejelo plynule ani na 240p a než se něco otevřelo, tak sis mohl jít uvařit kafe. Takže já bych s tím na tvém místě vůbec neztrácel čas.
No záleží, jaké s tím tazatel má úmysly. Na psaní ve Writeru OK, ale na všestrannou práci/zábavu už je to IMHO pas.
Podle mě jsem ti poradil dobře. Zdá se ale, že to nechceš přijmout.
Beru zpět.
To je zajímavé. Schválně to taky zkusím.
Android? Jaký? A zvládne to na YT i více jak 144p?
Já taky ne. Když jsem psal, že to zkusím, měl jsem na mysli ve stroji toho známého a reagoval jsem na příspěvek tazatele, že mu to s Androidem funguje. Tak jsem myslel, že jsi to s ním taky vyzkoušel.
Prosím tě, mohl bys trochu rozvést "ide aj YouTube"? Respektive zajímá mě, v jakém rozlišení se videa přehrávají plynule při fullscreen?
Tak jsem to zkusil. Spustil jsem na tom Acer Aspire One 722 Android x86 32-bit latest live a jede to opravdu (relativně) dobře. Video na YT 480p bez problémů (Chrome). Možná by to dalo i více, ale nezkoušel jsem to. Teď to budu instalovat, tak potom dám vědět. S Xubuntu 18.04, které je na něm momentálně nainstalováno se to nedá vůbec srovnat. Video na YT 480p se načítalo strašně dlouho a pak se seklo na jednom snímku (Firefox). Takže Android mile překvapil.
To už si nepamatuji. Už je to nějaký pátek, co jsem si s tím hrál. Každopádně pro zajímavost to teď zkusím.
Tak jsem to v Xubuntu zkusil v Chromiu a taky se to seklo.
A jaký ovladač bych měl zkusit?
Dám tam ten Android.
Dík
Tak 720p už je moc, ale 480p je OK. Jednou za delší dobu se to lehce trhne, ale dá se na to v pohodě koukat. 360p naprosto bez problému. Vzhledem k velikosti displeje 360p stačí.
Takže tak.
Tiskni
Sdílej: