Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
echo "LABEL=TestLabel /mnt/label xfs defaults 1 1" >> /etc/fstab
, a rebootnout), tak spustí síť ale nespustí sshd. Takže stroj normálně pingá, je vidět, že naběhl, ale nedá se tam přihlásit a opravit to, a protože nemám přístup na konzoli, tak mám smůlu. Je to poněkud frustrující. Když v konzoli spustím sshd ručně, tak samozřejmě normálně naběhne a funguje.
Googlil jsem, překvapilo mě, že jsem toho moc nenašel, a nejnadějněji vypadá udělat
systemctl add-wants emergency.target sshd.serviceJenže to emergency mode zdá se komplet přeskočí (wtf), tak se bojím, že pokud bude k emergency mode nějaký jiný/závažnější důvod, tak se to kreativně rozbije nějak jinak a třeba to ani nespustí shell a nepůjde to tak opravit ani pokud konzoli mám. Jak se tohle má správně řešit? A myslíte si, že je to na bugreport? Podle mě když to spustí síť, tak to má rovnou zkusit spustit i sshd. Je to Debian stable, ale řešili to třeba i v redhatu.
Řešení dotazu:
ssh
závisí, jako „obyčejná“ unita, na sysinit.target
(což není explicitně napsané, je to Default Dependencies), jak můžeme vidět v systemctl list-dependencies ssh
. sysinit.target
závisí na local-fs.target
a různých dalších věcech, a když něco z toho selže, tak se sysinit nestane, a tím se nespustí žádné ostatní „obyčejné“ unity.
Řešení je třeba následující: vyrobím unitu /etc/systemd/system/sshd-rescue.service
, která bude přesnou kopií distribuční ssh unity (systemctl cat ssh
), až na vyznačené změny:
[Unit] Description=OpenBSD Secure Shell server Documentation=man:sshd(8) man:sshd_config(5) After=network.target auditd.service ConditionPathExists=!/etc/ssh/sshd_not_to_be_run DefaultDependencies=no [Service] EnvironmentFile=-/etc/default/ssh ExecStartPre=/usr/sbin/sshd -t ExecStart=/usr/sbin/sshd -D $SSHD_OPTS ExecReload=/usr/sbin/sshd -t ExecReload=/bin/kill -HUP $MAINPID KillMode=process Restart=on-failure RestartPreventExitStatus=255 Type=notify RuntimeDirectory=sshd RuntimeDirectoryMode=0755 [Install] WantedBy=emergency.target #Alias=sshd.serviceTu pak stačí enablovat (
systemctl enable sshd-rescue
) a pak už se sshd v rescue spustí, a „normální“ ssh se spustí při úspěšném bootu.
Ještě upozornění, že do toho rescue sshd se nedá přihlásit jako ne-root: vypíše to
System is booting up. Unprivileged users are not permitted to log in yet. Please come back later. For technical details, see pam_nologin(8).Já mám přihlášení roota klíčem povolené, ale pokud ho zakazujete, tak si v té rescue unitě asi dejte extra konfigurák, kde bude povolené.
Tiskni
Sdílej: