Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
echo "LABEL=TestLabel /mnt/label xfs defaults 1 1" >> /etc/fstab
, a rebootnout), tak spustí síť ale nespustí sshd. Takže stroj normálně pingá, je vidět, že naběhl, ale nedá se tam přihlásit a opravit to, a protože nemám přístup na konzoli, tak mám smůlu. Je to poněkud frustrující. Když v konzoli spustím sshd ručně, tak samozřejmě normálně naběhne a funguje.
Googlil jsem, překvapilo mě, že jsem toho moc nenašel, a nejnadějněji vypadá udělat
systemctl add-wants emergency.target sshd.serviceJenže to emergency mode zdá se komplet přeskočí (wtf), tak se bojím, že pokud bude k emergency mode nějaký jiný/závažnější důvod, tak se to kreativně rozbije nějak jinak a třeba to ani nespustí shell a nepůjde to tak opravit ani pokud konzoli mám. Jak se tohle má správně řešit? A myslíte si, že je to na bugreport? Podle mě když to spustí síť, tak to má rovnou zkusit spustit i sshd. Je to Debian stable, ale řešili to třeba i v redhatu.
Řešení dotazu:
ssh
závisí, jako „obyčejná“ unita, na sysinit.target
(což není explicitně napsané, je to Default Dependencies), jak můžeme vidět v systemctl list-dependencies ssh
. sysinit.target
závisí na local-fs.target
a různých dalších věcech, a když něco z toho selže, tak se sysinit nestane, a tím se nespustí žádné ostatní „obyčejné“ unity.
Řešení je třeba následující: vyrobím unitu /etc/systemd/system/sshd-rescue.service
, která bude přesnou kopií distribuční ssh unity (systemctl cat ssh
), až na vyznačené změny:
[Unit] Description=OpenBSD Secure Shell server Documentation=man:sshd(8) man:sshd_config(5) After=network.target auditd.service ConditionPathExists=!/etc/ssh/sshd_not_to_be_run DefaultDependencies=no [Service] EnvironmentFile=-/etc/default/ssh ExecStartPre=/usr/sbin/sshd -t ExecStart=/usr/sbin/sshd -D $SSHD_OPTS ExecReload=/usr/sbin/sshd -t ExecReload=/bin/kill -HUP $MAINPID KillMode=process Restart=on-failure RestartPreventExitStatus=255 Type=notify RuntimeDirectory=sshd RuntimeDirectoryMode=0755 [Install] WantedBy=emergency.target #Alias=sshd.serviceTu pak stačí enablovat (
systemctl enable sshd-rescue
) a pak už se sshd v rescue spustí, a „normální“ ssh se spustí při úspěšném bootu.
Ještě upozornění, že do toho rescue sshd se nedá přihlásit jako ne-root: vypíše to
System is booting up. Unprivileged users are not permitted to log in yet. Please come back later. For technical details, see pam_nologin(8).Já mám přihlášení roota klíčem povolené, ale pokud ho zakazujete, tak si v té rescue unitě asi dejte extra konfigurák, kde bude povolené.
Tiskni
Sdílej: