V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
pg_dump
, mysqldump
), což pro menší db stačí, tak tento dump potom stačí uložit na zálohovací server a je to. Napsat si na to skript je triviální.
Pokud máte nasazen snad libovolný zálohovací systém (backuppc
nebo tu baculu
), tak snad každý z nich má možnost spustit příkaz před zálohou a tedy tam si lze dát skript na ty dumpy.
Pro větší db už jsou dumpy celkem nevýhodné a je lepší nasadit streaming zálohování binárních logů. Výhodou je možnost obnovení db ke stavu těsně před crashem (tj na poslední potvrzenou transakci). Pro postgresql je to PITR (point in time recovery), nebo prográmek pgBarman, který to nasazení zjednodušuje.
Staci mi denni zalohy, asi nejlepe gzip dumpy, s rekneme max 2.tydenni historii.Tak pak nevím, co řešíš. Já dal před každou noční zálohou spustit příkaz
mysqldump --all-databases | gzip --rsyncable > databaze.gz
(TBH nevím jestli u dumpu DB rsyncable pomůže) a hotovo. Ale 50 GB mi na každodenní dumpování přijde už trošku dost.
u mysql/mariadb je dobré se podívat na význam parametrů --single-transaction a s tím související --skip-lock-tables umožňující backup produkčního stroje (jinak se na zámku zasekne produkční provoz).S tím, že je velmi nutné upozornit na to, že ne všechny mysql engine umí transakce. Takže bez zámků se ta db mění během zálohy a dump tedy není moc konzistentní. Obecná MySQL se dá afaik zálohovat jen s lockem a je tedy během zálohování zaseklá. U PostgreSQL si můžeš vesele dumpovat a máš jak konzistentní zálohu, tak i neustále dostupnout db pro klienty.
Tiskni
Sdílej: