V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
git init .
, potom budeš měnit pracovní soubory, dáš git add soubor
, git commit -m"Smysluplný popis provedených změn."
. V git log
potom přehledně uvidíš, co se v každé změně událo. Takto si můžeš lokálně verzovat libovolnou svou práci.
V předchozím příkladu nám vznikl repositář. Každý git pracovní adresář je repositář. Repositáře můžeš clonovat (git clone
) jak na lokálním systému, tak i vzdáleně. Přístup přes ssh
funguje out of box. Takže si na svém serveru založíš repositář a clonuješ si jej na lokální stroj pomocí git clone user@server:repo
na svůj stroj. Tímto máš současně data na dvou místech. Těchto repositářů je možné mít libovolné množství. Jen je potřeba před každou prací udělat git pull
a po každé práci a commitu ještě git push
.
A tady se dostávám k githubu. GitHub je prostě jen správce repositářů. Jeden z mnoha. Poskytuje uživateli klikací přístup pro tvorbu vzdálených repositářů. Ale nejdřív je potřeba si projít znalostí práce s lokálními repy a osahat si git jako takový a ne se hned vrhnout na github.
git clone https://github.com/tvujlogin/tvujprojekt.gitA následně si do adresáře můžeš nahrát své překlady a začít verzovat a posílat zpět na github:
# vlezeme si do adresáře s projektem cd tvujprojekt # naharejeme si do něj překlady (soubory a adresáře) ... # přidáme nové soubory do gitu git add . # provedeme commit do lokální working copy a samozřejmě ke commitu dáme komentář git commit -m 'nove preklady yxz' # pushneme změny na github git push # push se zeptá na login a heslo do githubuGithub umožňuje ověřování i pomocí klíčů a používání pro přenos ssh, nemusíš využívat tedy login a heslo.
git remote show origin * remote origin Fetch URL: https://github.com/tvujlogin/tvujprojekt.git Push URL: https://github.com/tvujlogin/tvujprojekt.git HEAD branch: master Remote branch: master tracked Local branch configured for 'git pull': master merges with remote master Local ref configured for 'git push': master pushes to master (up to date)Jinak při každé změně překladu vždy použiješ tyto tři příkazy popsané výše, aby vše bylo v gitu jak u tebe, tak na githubu:
git add . git commit -m 'poznamka ke commitu' git pushZdar Max
git commit
). Součástí těchto zdrojových materiálů je i skript (a konfigurační soubor), který sestaví požadovanou webovou prezentaci, PDF, nebo cokoliv chceš. Z tohoto repozitáře to pomocí git push
nahraješ do veřejného repozitáře na Githubu, Gitlabu, nebo něčem takovém. Tam se pomocí nějakého CI nástroje (Continuous Integration) spustí v kontejneru ten skript a sestavená prezentace se nahraje na web (jak je napsáno v tom konfiguračním souboru). Je to trochu komplikované na nastavení, ale jakmile to funguje, tak to neskutečně šetří práci.
Na webu pak bývají odkazy na repozitář, kde čtenáři mohou forknout repozitář, udělat úpravy a požádat o jejich začlenění. Pokud se ti nabídnuté změny líbí, zmáčkneš tlačítko "Merge", commity se přidají k těm tvým, CI sestaví aktualizovanou prezentaci a rovnou se to po chvilce samo objeví na webu.
Pokud jsi někdy slyšel o generátorech statických webů, tak přesně takto se používají.
jekyll build
, rsync na webserver
) a je to. Kdybych chtěl, tak to můžu udělat jako git push
hook (ale ne každou změnu chci hned vrážet na veřejný web)
/build
. Lokálně pak spustí build, commit a push a web je publikován. Pro složitější web se pak vyplatí řešit build v rámci CI, ale pro začátek to není potřeba.
git add nazev_souboru
a na konkretni ukladani novych verzi si pust git gui
. Tam ti bude pro zacatek stacit kliknout na "commit" na konci dne a mas ulozeno. Pozor: git soubory jsou skryte a muzes smazat adresar i s nimi (treba budes ve spechu apod.). Asi bude jistejsi to cele obcas nekam zkopirovat. Online repozitar snad staci nechat na pozdeji, mezitim si rozmyslis jestli ho vubec na svuj projekt potrebujes. Do alternativnich systemu bych se ani nehrnul, at pripadne netravis vzacny cas ve slepych ulickach. Hodne stesti.
git push
občas udělat.
Tiskni
Sdílej: