Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Řešení dotazu:
chmod go-w /usr/lib/sudo/sudoers.soPokud nabootujete z live disku, můžete do
/etc/passwd
(na pevném disku) na konec připsat toto:
recover::0:0::/:/bin/shTo vytvoří uživatele
recover
bez hesla, který má práva roota. Pod ním systém můžete opravit a pak tohoto uživatele smazat.
/usr/bin/sudo
by měl být 4711 (tedy (4)*10³+(1+2+4)*10²+(1)*10¹+(1)*10⁰).
┌───────────────────────────┐ │ Tabulka pro výpočet módu │ │ souboru │ ├───┬─────────┬────┬───┬────┤ │ × │ 1000 │ 100│010│001 │ │ │ │ u │ g │ o │ ├───┼─────────┼────┴───┴────┤ │ 4 │ SUID │ read │ │ 2 │ SGID │ write │ │ 1 │ sticky │ execute │ └───┴─────────┴─────────────┘ Všechna čísla jsou osmičkově.
apt purge sudo
) a pak ho nainstalovat pomocí apt install sudo
. Pokud na Ubuntu nemáte apt
, použijte apt-get
.
sudo
bezpečnostní riziko nevznikne – spíše zmizí. ☺ A teď trochu vážněji: není špatné mít (na desktopu) nastavené svoje heslo i pro účet roota, protože pak v případě potíží se sudem není problém se přihlásit přímo jako root. Pokud budete tato hesla udržovat stejná, žádné bezpečnostní riziko nevznikne, protože se se znalostí Vašeho hesla může dostat k rootovi přes sudo.
Ta tada o vlákno výše je lehce nebezpečná, ale to je snad jasné – vytvořením druhého roota bez hesla (po dobu opravy) bude po dobu opravy systém přístupný bez hesla jen za použití tohoto uživatelského jména.
SSH ve výchozím nastavení přihlášení bez hesla odmítá.
go-w
a neřešil. Pokud jsi omylem sundal i setuid, tak tady je seznam setuid programů z mého systému, většinu podle mě ani nepoužiješ.
/usr/sbin/pppd /usr/sbin/mgnokiidev /usr/bin/cnpkmoduleufr2r /usr/bin/bwrap /usr/bin/chsh /usr/bin/sudo /usr/bin/passwd /usr/bin/chfn /usr/bin/tcptraceroute.mt /usr/bin/pkexec /usr/bin/gpasswd /usr/bin/v4l-conf /usr/bin/newgrp /usr/libexec/polkit-agent-helper-1 /usr/libexec/spice-client-glib-usb-acl-helper /usr/lib/openssh/ssh-keysign /usr/lib/dbus-1.0/dbus-daemon-launch-helper /usr/lib/chromium/chrome-sandbox /usr/lib/virtualbox/VirtualBoxVM /usr/lib/virtualbox/VBoxNetDHCP /usr/lib/virtualbox/VBoxHeadless /usr/lib/virtualbox/VBoxNetNAT /usr/lib/virtualbox/VBoxSDL /usr/lib/virtualbox/VBoxNetAdpCtl
apt-get --reinstall install sudo
?
Ještě taková zajímavost při spuštění FFoxu mi zmizlo komplet nastavení "taby..atd" zajímavé pro mě je to nová zkušenost.
Pokud si nevytvářel nový uživatelský profil, tak nastavení máš v /home/uživatel/.mozilla/firefox/něco.default-release/ . Pokud si vytvářel nový uživatelský profil, tak nastavení máš v /home/uživatel/.mozilla/firefox/uživatelský_profil/ . Pokud jsi s tím tedy neudělal něco, co už bez obnovení zálohy nepůjde vrátit.
Jinak výběr profilu vyvoláš z terminálu příkazem firefox -P
.
Prosím
Tiskni
Sdílej: