V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
chmod go-w /usr/lib/sudo/sudoers.soPokud nabootujete z live disku, můžete do
/etc/passwd
(na pevném disku) na konec připsat toto:
recover::0:0::/:/bin/shTo vytvoří uživatele
recover
bez hesla, který má práva roota. Pod ním systém můžete opravit a pak tohoto uživatele smazat.
/usr/bin/sudo
by měl být 4711 (tedy (4)*10³+(1+2+4)*10²+(1)*10¹+(1)*10⁰).
┌───────────────────────────┐ │ Tabulka pro výpočet módu │ │ souboru │ ├───┬─────────┬────┬───┬────┤ │ × │ 1000 │ 100│010│001 │ │ │ │ u │ g │ o │ ├───┼─────────┼────┴───┴────┤ │ 4 │ SUID │ read │ │ 2 │ SGID │ write │ │ 1 │ sticky │ execute │ └───┴─────────┴─────────────┘ Všechna čísla jsou osmičkově.
apt purge sudo
) a pak ho nainstalovat pomocí apt install sudo
. Pokud na Ubuntu nemáte apt
, použijte apt-get
.
sudo
bezpečnostní riziko nevznikne – spíše zmizí. ☺ A teď trochu vážněji: není špatné mít (na desktopu) nastavené svoje heslo i pro účet roota, protože pak v případě potíží se sudem není problém se přihlásit přímo jako root. Pokud budete tato hesla udržovat stejná, žádné bezpečnostní riziko nevznikne, protože se se znalostí Vašeho hesla může dostat k rootovi přes sudo.
Ta tada o vlákno výše je lehce nebezpečná, ale to je snad jasné – vytvořením druhého roota bez hesla (po dobu opravy) bude po dobu opravy systém přístupný bez hesla jen za použití tohoto uživatelského jména.
SSH ve výchozím nastavení přihlášení bez hesla odmítá.
go-w
a neřešil. Pokud jsi omylem sundal i setuid, tak tady je seznam setuid programů z mého systému, většinu podle mě ani nepoužiješ.
/usr/sbin/pppd /usr/sbin/mgnokiidev /usr/bin/cnpkmoduleufr2r /usr/bin/bwrap /usr/bin/chsh /usr/bin/sudo /usr/bin/passwd /usr/bin/chfn /usr/bin/tcptraceroute.mt /usr/bin/pkexec /usr/bin/gpasswd /usr/bin/v4l-conf /usr/bin/newgrp /usr/libexec/polkit-agent-helper-1 /usr/libexec/spice-client-glib-usb-acl-helper /usr/lib/openssh/ssh-keysign /usr/lib/dbus-1.0/dbus-daemon-launch-helper /usr/lib/chromium/chrome-sandbox /usr/lib/virtualbox/VirtualBoxVM /usr/lib/virtualbox/VBoxNetDHCP /usr/lib/virtualbox/VBoxHeadless /usr/lib/virtualbox/VBoxNetNAT /usr/lib/virtualbox/VBoxSDL /usr/lib/virtualbox/VBoxNetAdpCtl
apt-get --reinstall install sudo
?
Ještě taková zajímavost při spuštění FFoxu mi zmizlo komplet nastavení "taby..atd" zajímavé pro mě je to nová zkušenost.
Pokud si nevytvářel nový uživatelský profil, tak nastavení máš v /home/uživatel/.mozilla/firefox/něco.default-release/ . Pokud si vytvářel nový uživatelský profil, tak nastavení máš v /home/uživatel/.mozilla/firefox/uživatelský_profil/ . Pokud jsi s tím tedy neudělal něco, co už bez obnovení zálohy nepůjde vrátit.
Jinak výběr profilu vyvoláš z terminálu příkazem firefox -P
.
Prosím
Tiskni
Sdílej: