Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
/etc/network/interfaces
treba wifinu, ktera je v praci, tak se mi doma na tom miste bootovani proste zastavi a Ctrl+C to vesele ignoruje
Ale k veci...
Dneska v praci nam spadl server. A pri bootovani nam treba nechtela nabehnout sluzba DenyHosts, proste se to na ni zastavilo. Tak jsem system rebootoval do rescue modu a DenyHosts odinstaloval
systemctl disable denyhosts
nefungovalo. Nevim proc, nemel jsem nervy to zkoumat
Dalsi co odmitlo najet bylo MySQL. A to uz se mi potily i knofliky na kosili. Ale nemohl jsem to zacit resit, musel jsem jak trotl cekat, az system dobootuje a konecne se do nej budu moct prihlasit
A ja se ptam: Existuje neco, co by mi nahodilo sluzby, ale az potom, kdy bude system nastartovanej a ja se do nej budu moct prihlasit?
Jasne ze si muzu na to napsat skript, ale neni neco takoveho uz vyreseneho?
Diky
A az doma jsem zjistil, proc me to nenapadlo - protoze muj Debian tohle neumi. Nevim procAno, je to příšerné, a nechápu, proč v systemd tohle není. Navíc když explicitně píše, na kterou službu se čeká a jak dlouho to ještě bude trvat.
A ja se ptam: Existuje neco, co by mi nahodilo sluzby, ale az potom, kdy bude system nastartovanej a ja se do nej budu moct prihlasit?Ano, viz řešení mého předchozího dotazu. Musíš správně nastavit závislosti unit. Jak přesně nevím, nikdy jsem to nedělal, a nepomohlo by mi to, protože se všude jinde typicky přihlašuju na SSH, a ono to typicky visí na síti a na discích.
Ale nemohl jsem to zacit resit, musel jsem jak trotl cekat, az system dobootuje a konecne se do nej budu moct prihlasitDalší průser je, že když v
/etc/systemd/system.conf
snížíš DefaultTimeoutStartSec
, tak se stejné nastavení použije při startu systému i při ručním spouštění.
systemd-logind
- ten zcela určitě nezávisí na MySQL). S chybějící sítí to samozřejmně nejde.
Zcela běžně se přihlašuju po bootu na stroje, kdy to ještě stále nahazuje náročnější služby. Lze to vidět v systemctl list-jobs
.
V systemd totiž neexistuje nic jako ukončený boot. Služby (unity) lze dynamicky přidávat za běhu. systemd reaguje (mimo jiné) na .timer
unity a spouští service (které mouhou mít další závislosti a spouštět tak celý strom služeb).
Tj je nutné pečlivě dodržovat závislosti mezi službami, nedělat vazby "všchno na všecho" (některé distribuce mají dokonce cyklické závislosti služeb). Tj pokud např. ssh bude záviset pouze na síti (a dejme tomu na .mount
home adresáře), tak jej nic jiného při startu nebude zajímat a systemd jej spustí tak rychle, jak to bude možné. (Osobně spíš používám ssh.socket
, ale to na věci nic nemění.)
systemd
. Pokud máte jednotky správně napsané (zejména správně nastavené závislosti), nebude start blokovat nic, co by nebylo nutné.
Přidávám se k dotazu, která serverová deska vyžaduje připojený monitor.„Dělá to jen v linuxu, ve Windows to najelo v pohodě.“ nevypadá jako „deska vyžaduje aby to začalo bootovat“ (a pak už je to věcí OS). Takže to má blbě nastavené…
systemd-logind
, protoze ten server mam pod stolem s monitorem i klavesnici, a vse ostatni az pote?
Ted se budu ptat jeste hloupeji, protoze nejsem zadny sitovy spravec, ale ochotny blbec, zamilovany do *nixu, a tak jsem se dostal ke sve vedlejsi cinnosti v nasi male firme
Chtel bych dosahnout toho, aby co nejdrive, jakmile zmizi obrazovka GRUBu, se mi zobrazilo:
server login:
Ale zaroven nechci prijit o takove to:
[ OK ] SSH Server [ OK ] Mysql serverAle at se to zobrazuje na jinem terminalu, treba Ctrl+Alt+F2 Staci, kdyz mi reknete "jo, takhle to jde nakonfigurovat" a ja uz si vygooglim jak Nicmene male nakopnuticko spravnym smerem by... Diky
Tedy tvrdite, ze pri trose snahy dokazu nastavit systemd tak, aby nejprve nabehlo systemd-logind, protoze ten server mam pod stolem s monitorem i klavesnici, a vse ostatni az pote?To není nejprve. systemd startuje služby paralelně a podle jejich závislostí. Tj automatické (tedy pokud to nějaká distribuce schválně nevypíná).
Ale zaroven nechci prijit o takove to:Stačí nastavit parametr kernelu:
GRUB_CMDLINE_LINUX="systemd.show_status=true"Tj vyhodit všechny ty splash screeny a quiet apod a nechat tam tohleto. Potom to při bootu vypisuje co to dělá. Dále, není dobré se spoléhat na to, co to vypisuje. Beztak se budete muset naučit systemd, takže
systemctl status
je váš kamarád. Dále journalctl
apod.
Staci, kdyz mi reknete "jo, takhle to jde nakonfigurovat" a ja uz si vygooglim jakV tomto případě je nejhorší boj s distribucí. Takový debian na všechno zavádí vlastní "helpery" a když se to dá všechno pryč, tak systemd funguje. Nevím o žádné pure systemd distribuci (možná ArchLinux?).
Tiskni
Sdílej: