Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
ffmpeg adb shell screenrecord --output-format = h264 - | ffplay -Je tam docela dlouhé zpoždění, myslel jsem, že přes kabel to bude sviznější, tak doufám, že to je jen o parametrech ffmpegu. Potřebuju ale přenést i zvuk a aby to bylo na /dev/videoX. Dá se to vůbec? Ideálně bez dalších aplikací pro android :) Moooooooooc díky :))
Řešení dotazu:
apt-get install v4l2loopback-utils modprobe v4l2loopback exclusive_caps=0 ffmpeg ... -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video1Audio: pavucontrol a v něm naklikat aby výstup jednoho byl vstup druhého. Případně můžeš zavést modul snd-aloop, ale to je asi zbytečný opruz navíc. Latence: obávám se, že to bude o nastavení H.264 enkodéru. Například x264 to umí, otevři si manpage a hledej zerolatency. Jak to udělat na Androidu netuším.
modprobe: ERROR: could not insert 'v4l2loopback': Bad addressPřitom ten droidcam si vytvořil
v4l2loopback_dc
takřka bez problému.
# make install make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=/opt/v4l2loopback modules_install make[1]: Vstupuje se do adresáře „/usr/src/linux-headers-5.4.0-050400rc6-generic“ INSTALL /opt/v4l2loopback/v4l2loopback.ko At main.c:160: - SSL error:02001002:system library:fopen:No such file or directory: ../crypto/bio/bss_file.c:69 - SSL error:2006D080:BIO routines:BIO_new_file:no such file: ../crypto/bio/bss_file.c:76 sign-file: certs/signing_key.pem: No such file or directory DEPMOD 5.4.0-050400rc6-generic Warning: modules_install: missing 'System.map' file. Skipping depmod. make[1]: Opouští se adresář „/usr/src/linux-headers-5.4.0-050400rc6-generic“ SUCCESS (if you got 'SSL errors' above, you can safely ignore them)
v4l2loopback-dkms
. Když to nešlo, tak podle rad jsem ho odinstaloval a snažil se zkompilovat:
git clone https://github.com/umlaeute/v4l2loopback.git cd v4l2loopback make sudo su make installviz:
https://askubuntu.com/questions/1263554/sudo-modprobe-v4l2loopback-modprobe-error-could-not-insert-v4l2loopback-bad
/lib/modules/5.4.0-050400rc6-generic/extraProblém byl v tom, že ten z balíčku tam zůstal.. po nové instalaci a následném purge zmizl :) Teď jdu tedy zkusit vytvořit to /dev/videoX .... :))
modprobe v4l2loopback exclusive_caps=0
se mi vytvořilo videozařízení /dev/video3, viz:
$ v4l2-ctl --list-devices Dummy video device (0x0000) (platform:v4l2loopback-000): /dev/video3Do které jsem zkusil poslat zatím jen mp4 video:
ffmpeg -re -i test.mp4 -f v4l2 /dev/video3
Otevřej jsem cheese
a tam mám jen droidcam
a integrovanou kameru z ntb. Pak mě ale napadlo otevřít Skype (který musím strpět kvůli škole:( a tam jsem měl na výber všechny tři kamery. Jak je to možné? Myslel jsem, že jsou nastavené "rovnocenně"...
ffmpeg adb shell screenrecord --output-format = h264 - | ffplay -Na tom příkazu je něco špatně…
adb shell screenrecord --output-format = h264 - | ffplay -Prosím o případnou editaci, aby to někoho nezmátlo. Jinak jsem našel teď tenhle odkaz:
https://knowitlabs.no/mirroring-your-android-display-to-mac-or-linux-20b2a7043f85kde je hezky popsané, co to dělá. Přídáním dalších parametrů už je zpoždení minimální:
adb shell screenrecord --output-format=h264 - | ffplay -framerate 80 -probesize 32 -sync video -
ffplay
perfektně
adb shell "while true; do screenrecord --output-format=h264 -; done" | ffplay -framerate 60 -probesize 32 -sync video -dostat ve stejném stavu do
/dev/video3
, které mám už vytvořené .. je to porod (pro mě) :(
adb shell screenrecord --output-format=h264 - | ffmpeg -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video3 -
-
na konci? Vstup ze stdin bude -i -
na začátku, ne?
adb shell screenrecord --output-format=h264 - | ffmpeg -i - -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video3moc díky pane :) Teď ještě zkouknu, jestli je to stejně plynulé jako ve
ffplay
, ale zatím se mi to zdá ok :)
adb shell "while true; do screenrecord --output-format=h264 -; done" | ffmpeg -i - -f v4l2 -s 1280x720 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video3
Tiskni
Sdílej: