Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravím,
rád bych přes NAS RPi 4B mezi pc a nb syncoval přihlašovací údaje a záložky z Firefoxu. Pro sync používám FreeFileSync. V nb používám pro připojení k NAS z venku sshfs. Zatím zkouším zprovoznit pouze sync přihlašovacích údajů. Bavíme se o souborech key4.db a logins.json v ~/.mozilla/firefox/profil/ . Ty mají práva nastavena na 600 petr:petr. Po syncnutí z pc na NAS, když se podívám přes ssh, tak už nemají práva 600 petr:petr, ale 766 petr:users. Zjistil jsem, že na tom síťovém disku má takto nastavená práva docela dost souborů. Před pár dny jsem přeinstalovával na RPi OS, tak to možná souvisí s tím. Mám tam NextCloudPi. No, a když pustím sync v nb přes sshfs, tak FreeFileSync oznámí, že:
Nelze zapsat oprávnění pro "/data/disk/key4~0d33.ffs_tmp". EPERM: Operace není povolena [chown]
NAS má v /etc/samba/smb.conf pouze toto:
#======================= Global Settings ======================= [global] protocol = SMB3 netbios name = my_pass workgroup = workgroup server string = %h server (Samba %v) dos charset = 852 unix charset = utf8 security = user [share] path = /data/my_pass public = no writable = yes #read only = yes valid users = petr directory mask = 0777 create mask = 0777 # NextCloudPi automatically generated from here. Do not remove this comment
Co mám prosím udělat, aby mi při syncování zůstala nastavena práva?
Řešení dotazu:
Ještě doplním tohle:
Na NAS je v NextCloudPi vytvořen defaultně uživatel "pi", kterého běžně používám. Pro Sambu jsem ale vytvořil dalšího uživatele bez shell přistupu:
sudo useradd -M -N -s /bin/false petr
Takže to možná souvisí. Před tím, než jsem reinstaloval OS na NAS jsem to ale měl taky takhle a problémy nebyly.
Zjistil jsem, že ten uživatel "petr" byl pouze ve skupině "users". Vytvořil jsem tedy na serveru skupinu "petr" a uživatele do ní přidal. Z "users" ale vyjmount nešel, tak jsem jej ze skupiny "petr" zase vyjmul, skupinu "petr" smazal a skupinu "users" přejmenoval na "petr". Když teď něco syncnu, tak už je to petr:petr. Takže pokrok, ale přístupová oprávnění se stále mění na 766.
Zkusil jsem na serveru zakomentovat v /etc/samba/smb.conf protocol = SMB3
, ale nepomohlo to. Po syncnutí z pc na server jsou práva stále 766 petr:users.
A máš v dávce FreeFileSyncu nastavené zachovávání práv souboru?
Ano, mám.
Ale možná máš špatně nastavená práva samby pro zápis a tak se to mění.
To si taky myslím, ale moje znalosti nestačí na identifikaci problému a jeho odstranění. Myslím ale, že to souvisí s tou přeinstalací OS na serveru.
Díky za vysvětlení. Alespoň se s tím už nebudu dál trápit a dál zbytečně ztrácet čas.
A byl by řešením rsync přes SSH?
Věděl jsem to už při zakládání dotazu, ale netušil jsem, že Samba neumí zachovat linuxová práva. Říkal jsem si, že to půjde nějak zprovoznit. Jenže nepůjde. Tak tedy rsync.
Škoda, že jsi to nenavrhl. Ušetřil bys mi dost času a nervů. I tak díky za nasměrování.
Ne Pavle. Windows pozitivní už ~ 2 roky nejsem. Mám sice 2 VM Windows kvůli odečítači, protože Orca je moc "plechová", ale jinak používám pouze GNU/Linux. V dotazu jsem ale OS's kromě serveru neuvedl. To je pravda. Příště se polepším.
A co si mám představit pod pojmem "centralizovaný user management"?
--numeric-ids don't map uid/gid values by user/group nametakze predpokladam ze v defaultu se snazi v cili nastavit prava podle jmena uzivatele a skupiny v cili podle zdrojovych jmen, nebo naopak s pouzitim tohoto parametru nechava ciselne nezavysle na tom zda v cili jmena uzivatele:skupiny existuje ci ma jina cisla...
Mne to furt pripadá že to tlačí na SAMBA disk na ktorý pristupuje bez overenia, ako guest.
V dotazu je uveden konfigurák Samby na serveru a v něm je:
security = user public = no
Takže to IMHO ani nejde. Přihlašuji se jménem a heslem.
FS na serveru pro OS je ext4. Externí HDD zapojený do RPi, na který se data syncují má FS Btrfs.
Jinak zjistil jsem, že když něco syncnu z nb na server, tak práva zůstanou nedotčená. Rozdíl nb oproti pc je v tom, že v nb používám pro připojení síťového disku sshfs. Chci to dnes zkusit takto nastavit i v pc. S tím se ale objevil nový problém. Opačný, než je uveden v dotazu. Právě proto, že ta práva zůstanou jak mají, tak FFS v pc odmítá ty soubory stáhnout a na serveru musím upravit práva z 600 např. na 644. Pak se syncnou do pc. Je to sranda.
Časem určitě ten rsync.
V každém případě doporučuji se podívat na rsync, je to bezva nástroj pro zálohování celého OS, a jeho nadstavby, třeba rsnapshot.
Mám to v plánu.
Ještě mě něco napadlo, ale nevím, do jaké míry je to správné:
Mohl bych ta práva tak nechat s tím, že např. po syncnutí aktuálních přihlašovacích údajů ze serveru do nb by soubory key4.db a logins.json neměly 600, ale 766. Firefoxu to nevadí a i s takto nastavenými právy u těch souborů přihlašování funguje. Adresář, ve kterém ty soubory jsou má práva 700 petr:petr, tak by to snad ani vadit nemuselo. Není to čisté řešení, ale funkční by být mohlo. Pokud se pletu, vyveďte mě prosím někdo z omylu.
Vlastně by šel napsat skript, který bych vždy po sync spustil a ten by ta práva opravil. Asi to tak udělám, protože to je s mými znalostmi zatím nejschůdnější cesta.
Nemám s ním žádné zkušenosti a možná by to kromě studování a zkoušení rsync ve VM taky chtělo něco nakonfigurovat na serveru, pc a nb. Nastudovat to a vyzkoušet by vyžadovalo "dost" času. Já mám teď v plánu právě ten sicher boot. Sync jsem si zatím nastavil tak, že syncuji pomocí FFS a v pc jsem si dal do /usr/local/bin skript na opravu oprávnění a vždy po sync jej spustím. Chci to tak teď udělat i v nb a vyzkoušet to. Zatím by mi to tak stačilo, i když rsync je určitě lepší, čistější a pohodlnější (cron) řešení.
Já to Pavle vím a opravdu se těším, až jej budu zvládat. Zatím mám ale ke studiu přednější věci. Napřed chci na nb zprovoznit sicher boot a pak to chci vzít od základu. Např. na českém rozložení píšu bez dívání, ale na anglickém některé znaky musím někdy hledat, takže po sicher bootu je tohle první na řadě. Potom jsem usoudil, že bude dobré rozumět věcem ohledně úložišť, takže parted i s příkazy, MSDOS, GPT, MiB vs MB atd. Pak by měl být na řadě Btrfs, pak SSH a pak se uvidí. Vše naráz prostě nejde. Chce to vše čas a trpělivost. Jo a o angličtině ani nemluvě. Ale souhlasím s tebou. Rsync je super a je to základ. Až jej budu zvládat, FFS odložím stranou.
Díky, podívám se na to. Já jsem zvyklý na qwertz, ale jestli to bude lepší, tak se přizpůsobím.
Tak když jsem vyrůstal já, tak mě zajímal pouze joystick.
Právě proto to řeším, abych nemusel používat Firefox Sync.
Tak jsem to zprovoznil. Ta Samba na to opravdu vhodná není. V pc jsem místo cifs použil sshfs (v nb taky používám) a už to funguje. Oprávnění včetně vlastnictví už konečně "drží".
Díky všem
Tiskni
Sdílej: