PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »pool: rpool state: ONLINE scan: scrub repaired 0B in 0 days 00:00:49 with 0 errors on Sun Dec 13 00:24:50 2020 config: NAME STATE READ WRITE CKSUM rpool ONLINE 0 0 0 mirror-0 ONLINE 0 0 0 ata-Patriot_P200_256GB_AA000000000000000978-part3 ONLINE 0 0 0 ata-Patriot_P200_256GB_AA000000000000000025-part3 ONLINE 0 0 0 errors: No known data errorsInstalator automaticky vytvoril rpool s vdev mirror-0. Ja som dokupil dalsi disk 1TB (bohuzial zatial len jeden (viem, ze jeden disk nie je idealne, ale ...)). zfs list
NAME USED AVAIL REFER MOUNTPOINT rpool 13.8G 215G 96K /rpool rpool/ROOT 7.87G 215G 96K /rpool/ROOT rpool/ROOT/pve-1 7.87G 215G 7.87G / rpool/data 5.89G 215G 96K /rpool/data rpool/data/subvol-101-disk-0 2.32G 29.7G 2.32G /rpool/data/subvol-101-disk-0 rpool/data/vm-100-disk-0 958M 215G 958M - rpool/data/vm-102-disk-0 2.63G 215G 2.63G -Chcel by som to asi takto. Na vdev mirror-0 mam cely system, kde mam zatial 2xVM a 1x LXC vid zfs list (po case budem instalovat dalsie VM/LXC). Novy disk 1TB by som chcel vyuzit na data, ktore budu v VM/LXC. Dajme tomu, v jednom LXC mam LAMP kde sedi aj nextcloud a chcem mu vyclenit napr. 200GB na data. V bucnosti by som chcel nejaky VM s NFS, prip FreeNAS, kde budu zase medialne subory urcene na streamovanie v LAN, pre tu VM by som chcel vyclenit napr. 400GB atd ... Ako je to najlepsie spravit s jednym novym diskom? Vytvorit novy vdev v rpoole, alebo vytvorit novy pool (pojde vobec novy pool vytvorit)? Ono je problem, ze nemam to kde skusat fyzicky, takze realne neviem ako to bude fungovat (nemam realne skusenosti a musim to davat na zelezo v produkcii (produkciu myslim moj domaci proxmox, kde uz co to bezi)). Prip. ake riesenie by ste mi doporucili. Cital som toho celkom hodne, napr. aj tu na abclinuxu (toto je skor vseobecne ako funguje zfs). Ale aj vela praktickych veci, ale zacina sa tazko
Řešení dotazu:
Ako je to najlepsie spravit s jednym novym diskom? Vytvorit novy vdev v rpoole, alebo vytvorit novy pool (pojde vobec novy pool vytvorit)?Je nutné si uvědomit, že data se ukládají na celý zpool a redundance se tvoří na úrovni vdev. Když přidáte single disk vdev do stávajícího zpoolu (kde je jeden mirror), ohrozíte všechna data na daném poolu. Pool funguje něco jako raid-0 nad všemi vdevy. vdev nesou redundaci (mirror, raidz). Tedy buď vytvořte další zpool s jedním diskem (ke kterému lze potom přidat další a vytvořit tak mirror (
zpool attach
)), nebo do stávajícího zpoolu přidejte rovnou dva disky jako další mirror.
Tj s jedním novým diskem toho u stávajího poolu moc neuděláte, pokud nechcete ohrozit stávající data.
Navíc je otázka, jestli chcete v poolu kombinovat ssd a hdd, obojí jako datové disky. SSD můžete použít na cache.
/: Bus 02.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/7p, 5000M |__ Port 2: Dev 2, If 0, Class=Mass Storage, Driver=uas, 5000MUrcite som uz cital aj o cache, ale zatial mam z toho gulas :). Viem ze je najaka L2ARC a ZIL/SLOG, ale to mozno v dalsich kapitolach. Je mozne na SSD nechat nejake volne miesto (napr. 32GB) a cache urobit tam ? Mam fyzickych 32GB RAM a budem mat 1 TB disk (oplati sa mi robit cache na SSD ?). Zo studijneho hladiska urcite, ale z fyzickeho asi nie, kedze som cital, ze ZFS sice zhltne vela RAM, ale na 1TB raw sa pocita 1GB.
tak rotacne disky nemam a ani nebudem matOk.
Viem ze je najaka L2ARC a ZIL/SLOG, ale to mozno v dalsich kapitolach.LOG a CACHE jsou dvě různé věci. Ale pokud budete mít všechny datové disky na SSD, tak je to ve vašem případě vlastně pasé. LOG se používá pro zvýšení zápisů u některých operacích (zejména db), cache potom pro čtení. Ale ve vašem případě to nedává žádný smysl, ten pool bude rychlejší než samostatný cache disk (jedině, že by to byl NVMe, ale i to by bylo spíše plýtvání).
Zo studijneho hladiska urcite, ale z fyzickeho asi nie, kedze som cital, ze ZFS sice zhltne vela RAM, ale na 1TB raw sa pocita 1GB.Viz výše. Ve vašem případě cache nedává smysl, ledaže by byla na mnohem rychlejším zařízení. Co se týče využití ram, tak každý FS používá volnou ram jako cache, neplatí tedy počet GB na TB velikosti pole. Tahle hodnota je spíš minimální množství paměti potřebné pro různé operace a datové struktury, ale je spíše orientační. Obecně se samozřejmě vyplatí mít paměti co nejvíce.
Celkom dobre info je aj na heronovo, takze dik za skvely web.Díky.
Ono je problem, ze nemam to kde skusat fyzickyTak si to vyzkoušejte ve virtuálce. Od toho to je. Na desktopu, ve vaší oblíbené virtualizaci si naklikejte virtuálku, dejte si tam hromadu disků a zkoušejte si různé scénáře a příkazy.
Ked najlepsie sa to skusa fyzicky :)No já nevím. Ve virtuálce si to naklikám za pár sekund, boot je taky pár sekund. Tj lze vyzkoušet hromadu věcí ve velmi krátkém čase. Ale každému podle jeho gusta.
Tiskni
Sdílej: