Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím,
když budu migrovat VM Windows 10 na jiný HW, může to OS detekovat?
-cpu host
. Nebo kdyby VM používala PCI passthrough pro nějaké interní zařízení, např. USB řadič (ten bude na novém HW taky jiný).
2.) Na novém PC budeš mít nainstalovanou jinou verzi Qemu a tím pádem může být použita i jiná verze SeaBiosu nebo OVMF. Je to podobná změna jako kdybys měl nainstalovaný Win na železe a upgradoval verzi Biosu - to taky Windows pozná, ale mám dojem, že to nemá za následek zneplatněnou licenci. OVMF jsem aktualizoval mockrát a nikdy mi to licenci nezneplatnilo.
Pokud jsi vytvářel VM přes nějakého průvodce (virt-managera), tak předpokládám, že veškerý HW máš nastaven jako virtuální, takže by migrace měla proběhnout hladce.
Podobně to bude platit i pro VirtualBox.
Věc se má takto. Včera jsem prodal svůj pc. Než jsem jej prodal, udělal jsem si zálohu /etc/libvirt/qemu/*.xml, /var/lib/libvirt/images/*.qcow2 a /var/lib/libvirt/qemu/snapshot/*. Pak jsem si uvědomil, že jsem pomocí "slmgr /upk" zapomněl deaktivovat Windows. V minulosti, když jsem instaloval během pár dnů Windows na železo, v QEMU/KVM a ve VB, tak se mi v posledním případě odmítly aktivovat. Napsalo to něco ve smyslu "příliš mnoho aktivací". Na lince MS mi pak poradili ten příkaz na deaktivaci a když jsem jej pak na železe aplikoval, tak pak šly Windows aktivovat jinde. Takže prosté smazání OS nestačí. Dokonce mi na lince MS řekli, že můžu mít nainstalovaných více OS na různých zařízeních, ale aktivovaný může být jen jeden a pokud chci pak aktivovat OS na jiném zařízení, tak je logicky nejprve třeba deaktivovat aktivovaný OS. Takže bych se rád do budoucna vyhnul komplikacím. Zkusil jsem do nb zapojit ext. HDD s Mintem a v něm spustit daný VM a vše vypadalo v pořádku. Žádná hláška ohledně aktivace se neobjevila. Jenže ona by se mohla objevit do budoucna a proto se snažím zjistit co a jak. Volal jsem včera do MS a řekli mi, že z licenčního hlediska jim migrace nevadí, ale že by mi to mohlo působit potíže. Mohl bych zajít za známým, připojit ext. HDD, Windows deaktivovat a vše znovu zazálohovat, ale je to pro mne až krajní řešení. Co o tom soudíš ty?
XML s konfigurací přikládám.
Zapomněl jsem uvést, že passthrough žádného HW tento VM nemá a jediné, co jsem do něj přesměrovával byla USB zvukovka.
Mám krabicovku, Pavle.
Už jsem se u této licence setkal s tím, že aktivovat nešla a psalo to "příliš mnoho aktivací". Musel jsem pak použít ten příkaz na deaktivaci, aby licence šla aktivovat jinde.
Tahle informace už je nějaký pátek stará, takže možná už je to jinak, ale bývalo to tak, že OEM sis správně neměl samostatně ani koupit. Vždy jen jako předinstalovaný SW na nějakém HW a instalovat jí mohl jen někdo akreditovaný. To, že jsi OEM bez problémů sehnal je věc druhá.
cpu mode="host-model"
. To znamená zkopírování modelu CPU z hostitele. Takže pokud jsi měl doteď "Skylake", tak stejný CPU měla nastavena i VM a OS Windows ve VM viděl nějaký typ virtuálního Skylake. Michochodem úplné zprůchodnění CPU se provádí volbou host-passthrough
. Když bude mít tvůj nový PC např. CPU Ryzen, tak ho uvidí i OS ve VM a teoreticky by Windows mohl začít řvat, že se změnil HW. Pokud bys VM spouštěl pokaždé někde jinde, tak by bylo lepší nastavit CPU v XML na nějaký pevný model (možná qemu64). Pokud tedy hrozí, že je u tvé licence nějak omezen počet změn HW. Mám dojem, že u OEM licence nějaké takové omezení platí. Pro nejlepší kompatibilitu je ale lepší používat ve VM typ CPU, které má fyzicky hostitel.
V podstatě půjde o stejnou situaci jako kdybys na železe vyměnil CPU. Předpokládám, že máš krabicovou Win10 a nevím jak zní přesný postup - jestli by se měl před výměnou CPU Windows deaktivovat pomocí "slmgr /upk". Předpokládám, že to asi není potřeba. Já jsem párkrát změnil CPU ve VM a Windows nikdy nezačal řvat kvůli licenci, takže si myslím, že z toho nemusíš mít strach.
V prodaném pc ten VM není, takže z tohoto úhlu pohledu dobrý.
Co se týká změny HW, tak licence je svázaná s číslem MB. Když ti v OEM pc odejde třeba RAM, tak vůbec nevadí, když jí vyměníš. MB ale nevyměníš. Ve VM je to trochu sranda, protože ti zůstává stejná MB a měníš Intel za AMD. Ale asi to tedy budo OK. Nebudu to více řešit a až budu mít nový pc, tak to vyzkouším a pak sem napíšu.
Díky :)
A ostatním taky.
Když ti v OEM pc odejde třeba RAM, tak vůbec nevadí, když jí vyměníš. MB ale nevyměníš.Kdysi jsem v diskuzi četl, že i po změně jiného HW než MB si Windows stěžoval a chtěl reaktivovat licenci. Ale je to už nějaký pátek a MS se k tomu staví už dost benevolentně a myslím, že i u OEM licence přímo dovoluje několik změn HW - asi aby jim lidi nevolali po každé reklamaci nějakého HW, protože ani změna MB po reklamaci nemůže zneplatnit OEM licenci.
Už je to opravdu mnoho let, asi tak dvacet, kdy jsem volal do MS, abych zjistil, jak je to s výměnou HW. Tenkrát mi řekli, že pokud mi něco odejde, tak budu muset podepsat čestné prohlášení, že mi v pc něco odešlo a měním to za nový kus. Výměna každopádně možná byla.
Zlatý GNU/Linux.
Nakteryzto konto se mi tu ve skrini vali mozna 20 cisel ;D.To střel na aukru. Win10 Pro OEM i s fakturou se teď prodává za stovku. Vyděláš 2 litry, za litr kup sud piva, za další litr něco na zub, pozvi kámoše a udělejte "OEM Party"
BTW: V nb mám nVidii MX150, kterou ale nepoužívám. Vše vykresluje integrovaná GPU v Intel Core I7 8850U. VT-x i VT-d podporuje. Zkusil bych zapnout nVidii a rozchodit passthrough iGPU do VM. Nebude to ztráta času? Máš zkušenost?
No raději bych VM předal dGPU, ale myslím, že zrovna ty jsi někde tady psal, že u nb je s tím problém/prakticky nemožné.
Nastavit nVidii jako primární je v Mintu brnkačka. Alespoň u mě ano. Je na to na panelu ikona. Jen to přepneš a teď nevím jestli odhlásit/přihlásit, nebo reboot a hotovo. Zkusím to tedy.
Tiskni
Sdílej: