Collapse OS vznikl jako svobodný operační systém pro počítače v případě „pomalého kolapsu civilizace“ sestavitelné a udržovatelné ze součástek rozšířených zařízení jako kalkulátory Texas Instruments, a to za účelem programování dalších jednočipů pro automatizaci. Autor po roce a půl projekt označil za hotový, ale plánuje pokračovat v jeho vylepšování. Ke stažení jsou zdrojové kódy (pod GNU GPLv3) a dokumentace.
Nvidia podpoří projekt Common Voice částkou 1,5 milionu dolarů. Mozilla píše o demokratizaci a diverzifikaci hlasové technologie. Nvidia prostě použije otevřenou databázi hlasových záznamů k trénování svého systému Jarvis, viz úvodní přednáška CEO Nvidie Jensena Huanga na NVIDIA GTC 2021.
Tento týden probíhá virtuální konference NVIDIA GTC 2021 (GPU Technology Conference). Doporučit ke zhlédnutí lze úvodní přednášku CEO Nvidie Jensena Huanga. Z kuchyně představil celou řadu novinek (NVIDIA Grace CPU, NVIDIA DRIVE Atlan, AI-Capable Supercomputer Alps, …). Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána verze 6.0 softwaru pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Mutara. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Vedení Nadace pro svobodný software (FSF) vydalo oficiální prohlášení k návratu Richarda Stallmana (RMS) do vedení FSF. Richard Stallman promluvil ke komunitě kolem svobodného softwaru.
Ve středu 14. dubna pořádá brněnský Red Hat tradiční akci Open House, letos opět ve virtuální podobě. Open House nabízí studentům, ale i zájemcům z široké veřejnosti příležitost poznat Red Hat, jeho kulturu a dozvědět se o stážích a pracovních příležitostech. Letošní program nabídne 3 souběžné streamy od více než 30 přednášejících. Jeden z nich bude věnován technickým přednáškám, kde se dozvíte o různých projektech a produktech, na kterých
… více »Microsoft kupuje firmu Nuance Communications za 19,7 miliardy dolarů. Nuance Communications se věnuje rozpoznávání řeči pomocí umělé inteligence především ve zdravotnictví. Technologie od Nuance Communications je použita také ve virtuálním asistentovi Siri.
Český překladatelský tým LibreOffice vydává příručku LibreOffice Writer verze 6.4. Kniha představuje některé hlavní funkce aplikace LibreOffice Writer:… více »
Příspěvek na blogu webové aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) představuje novinky nové verze 1.14.0 této v programovacím jazyce Go naprogramované aplikace.
V březnu 2016 byl 2D animační software Toonz uvolněn jako open source pod názvem OpenToonz. O víkendu byl OpenToonz vydán ve verzi 1.5.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Novou verzi bude možné nainstalovat také z Flathubu a Snapcraftu.
CONFIG_INITRAMFS_SOURCE
), kam se napíše cesta k souborovému systému (adresáři) k zabudování, a Processor type and features→Built-in kernel command line (CONFIG_CMDLINE_BOOL
, CONFIG_CMDLINE
), který umožňuje nastavit parametry příkazové řádky už při kompilaci. Ten initramfs může připojit šifrovaný disk, smazat sám sebe a přejít do nového systému. Tak funguje i běžný (samostatný) initrd/initramfs, který možná používáte pro spuštění Vašeho desktopového OS.
Adresář s initramfs vypadá třeba nějak takto:
/bin/ ├─ busybox ├─ init ├─ init2 └─ … /klic_k_disku.binDo souboru
/bin/busybox
umístěte staticky linkovaný busybox a do skriptu /bin/init
napište třeba (píšu to zpaměti, nedivil bych se, kdyby tam byla chyba):
#! /bin/busybox sh /busybox --install -s /bin export PATH="/bin" mkdir -p /sys /proc /dev mount -ntproc none /proc mount -ntsysfs none /sys mount -ntsevtmpfs none /dev exec /bin/init2Do
/bin/init2
umístěte program, který dál nastaví systém. (Opět třeba shellový skript.)
O initramfs je více informací třeba cde: http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/postlfs/initramfs.html
Nezapomeňte na spustitelné příznaky.
Do té volby CONFIG_INITRAMFS_SOURCE
dejte cestu k adresáři s daty initramfs, nikoliv k zabalenému intiramfs.
Na příkazovou řádku předejte init=/bin/init
.
Tiskni
Sdílej: