OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den, mohu poprosit, zda by někdo píchnul naprostýmu laikovi? Rád bych něco takového https://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/296870 v androidu Bliss OS v notebooku. Nechci známe aplikace na false GPS, ale jestli tomu správně rozumím, tak geo fix je nastaví natvrdo a sh script viz vlákno zajistí pohyb. Uniká mi základ. V tuto chvíly nevím:
1/ Nainstaloval jsem telnet. Nevím na jakou IP ho mám připojit. Jak ji zjistím? (zkoušel jsem localhost a 127.0.0.1)
2/ Jak zjistím, zda je port 5554 ten správný i v mém případě?
3/ Příkaz geo fix můj emulátor terminálu zatím nezná?
Příp. to nemusí být zrovna toto - vlákno je 10let staré. Cíl je nastavení pro Bliss os GPS s postupným pohybem. Mockrát děkuji
takle tim telnetem a 5554 portem
telnet localhost 5554
se jakože připojuje na adb/android debug bridge puštěný androidí virtuálky v avd/android virtual device manageroj puštěnýho na tom samým počítači to ty asi jako nechceš :O :O
1/ asi se jakoby chceš připojovat na adb z jednoho atoho samýho android zařízení?? :O :O možná zkus naisntalovat do termuxu adb nějak ale nevim toje takový divný :O :D :O :D
2/ mužeš si zkusit přiinstalovat nějakou appku mockovací nebo na dělání falešnejch gps lokací :O :O hele třeba čechijská nějaká ale nezkoušela sem :O :O
3/ jeto příkaz pro adb ne do terminálku ;D
Tiskni
Sdílej: