Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ahoj konfero. Jsem v koncích.
Mám tu desku Asrock J5040 je to krásná věc pro ten NAS, o kterém jsem psal. Pasivní chlazení CPU, 10 W atd.
Akorát na to nemůžu dostat Debian - problém je v USB stick. Když na něj nahrnu Widle10, všechno nabootuje a spustí se instalace.
Linux ani náhodou. Vyzkoušel jsem:
UEFI vidí USB disk.A vidí na něm přímo i tu UEFI PE (tj. řekne že to je Debian)? Co se stane když dáš na USB disk ta Windows a vyměníš jejich UEFI binárku za debianí?
Co se stane když dáš na USB disk ta Windows a vyměníš jejich UEFI binárku za debianí?Nechápu úplně, jak to mám udělat.
Ty si z nejakého korporátu že dávaš screenshoty v ktorých nie je nič vidno?Ty má potřebu komentovat něco, co nesouvísí s tématem mého dotazu?
1. oddil 2MB FAT (protoze ma prirazene D) 2. oddil NENI
cp debian-live-10.7.0-amd64-xfce+nonfree.iso /dev/sdXa nasledne vylistoval pres parted:
Model: Kingston DataTraveler 2.0 (scsi) Disk /dev/sdb: 15,5GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Tabulka oddílů: msdos Disk Flags: Číslo Začátek Konec Velikost Typ Systém souborů Přepínače 2 829kB 3844kB 3015kB primary espopravdu je tam pouze 1 oddil ~3MB (ani pred nim v 829kB tezko bude squashfs pro install), nicmene ve virtualu (kvm v rezimu uefi) z te flash normalne nastartje, tzn. squashfs bde naprasaka za prvnim oddilem bez oddilu/filesystemu, coz je mi ale i tak divne kdyz v tom Debian "howto iso to flash" zaroven pisou ze si muzes udelat druhej oddil (kterej by logicky prepsal ty naprasacke data) a umistit tam firmware (irelevatni sice pro iso ktere sem pouzil co fw uz obsahuje)...
Disk /dev/sdb: 14.45 GiB, 15502147584 bytes, 30277632 sectors Disk model: DataTraveler 2.0 Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos Disk identifier: 0x6b20cbb8 Device Boot Start End Sectors Size Id Type /dev/sdb1 * 0 5777279 5777280 2.8G 0 Empty /dev/sdb2 1620 7507 5888 2.9M ef EFI (FAT-12/16/32)
Pre UEFI by to malo mať nielen MBR (DOS type partition), ale aj GPTTohle ale nemám v rufus pod kontrolou. Podhodím mu ISO image a řeknu, že chci GPT a UEFI a zápis DD a hotovo. Windows funguje, Ubuntu funguje, ale debian ne. Stejný flasjdisk, stejný železo, rozdíl 15 minut.
EFI/něco/bootněco.efi
, a nahradit ji stejnou binárkou z Debianu - nebo EFI GRUBem, který najdeš na Debianu v souboru /usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi
. Následně to máš zkusit nabootovat, jestli naběhne GRUB.
Máš vylistovat obsah toho oddílu, najít tam PE32+ binárku (viz příkaz file) v adresářiPerfiš, děkuji, zkusím Díky mocEFI/něco/bootněco.efi
, a nahradit ji stejnou binárkou z Debianu - nebo EFI GRUBem, který najdeš na Debianu v souboru/usr/lib/grub/x86_64-efi/monolithic/grubx64.efi
. Následně to máš zkusit nabootovat, jestli naběhne GRUB.
Tak po nejrůznějších zkouškách a laborování se ukázalo, že rufus špatně vytváří bootovací USB stick z ISO image Debian.
Jakmile jsem jako ISO použil W10 nebo Ubuntu, běží to hned jako z praku. Tak nevím... Snad to mohu považovat za solved :(
cat soubor.iso > /dev/sdx
)
Instalační disk Gentoo obsahuje zavaděč GRUB, takže je možné z něj zavést Debian z jiného USB disku.
╭────────────┬───────────────────────────────────────────╮ │ příkaz │ význam │ ├────────────┼───────────────────────────────────────────┤ │ fs0: │ vstoupit na disk „FS0:“ (Seznam disků │ │ │ dostanete hned po spuštění.) │ │ cd\ │ jít do kořenového adresáře disku │ │ cd EFI │ vstoupit do adresáře EFI │ │ dir │ vypsat soubory │ │ foobar.efi │ spustit „foobar.efi“ v aktuálním adresáři │ ╰────────────┴───────────────────────────────────────────╯
Tiskni
Sdílej: