Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
gsettings get org.gnome.gedit.preferences.editor schemeNejspíš to vrátí 'classic'. Dostupný schémata zjištíš takhle:
sudo ls -al /usr/share/gtksourceview-{2,3}.0/styles/*.xmlZměníš buď v dconf, a nebo z terminálu takhle:
gsettings set org.gnome.gedit.preferences.editor scheme 'kate'Možná můžeš zkusit taky upravit
*.desktop
soubor. Ne všechen software to ale podporuje.
Nevím jak ve Fedoře, ale na Debianu to bývá:
/usr/share/applications/org.gnome.gedit.desktop
Je potřeba upravit řádky s Exec
tak, že se tam přidá GTK_THEME=default(a nebo název jinýho tématu, třeba 'oblivion') Mrkneš takhle:
grep Exec /usr/share/applications/org.gnome.gedit.desktopMělo by to vypsat něco takovýho:
Exec=default gedit %U Exec=gedit --new-window Exec=gedit --new-documentZměníš v terminálu takhle:
sed 's#^Exec=*#Exec=env GTK_THEME=default #g' /usr/share/applications/org.gnome.gedit.desktop > ~/.local/share/applications/org.gnome.gedit.desktop update-desktop-database ~/.local/share/applicationsMísto 'default' tam zase můžeš dát nějaký nainstalovaný téma. A taky to můžeš udělat ručně. Snad ti něco z toho pomůže. Díky Praha
# vylistovani vseho co lze v tvem systemu tim nastavit: gsettings list-recursively ### zjisteni nastavene hodnoty (prevzatej priklad od k8o) # get - je (jeden z) hlavni(ch) parametru gsettings - urcijici "vycteni" # org.gnome.gedit.preferences.editor - konkretni jmeno nejakeho schematu # scheme - jmeno vlastnosti gsettings get org.gnome.gedit.preferences.editor scheme ### nastaveni vlastni hodnoty (prevzatej priklad od k8o) # set - (viz get) - urcujici "zapsani" # 'kate' - hodnota vlastnosti kterou ji chces nastavit gsettings set org.gnome.gedit.preferences.editor scheme 'kate'tady na ArchWiki mas nejake prakticke priklady: https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME/Tips_and_tricks
Tiskni
Sdílej: