OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
pv -re /dev/sdX | gzip > image-sdX.gza pro obnovení:
pv -re image-sdX.gz | zcat > /dev/sdX; syncOsobně jsem zatím takto disky nikdy nekopíroval, no fungovat by to mělo. pv na rozdíl od cat umí ukazovat rychlost průběhu, to se docela hodí když to trvá trochu dýl jak pár sekund.
dd if=/dev/xyz of=sd-karta.img ...
) Zabírá 32GB. Uvolnění místa je pak snadné:
losetup /dev/loop0 sd-karta.imgTohle vám vyrobí blokové zařízení loop0 a potom další bloková zařízení pro jednotlivé oddíly, to budou loop0p1, atd. Pokud bloková zařízení pro oddíly mít nebudete, tak:
kpartx -a /dev/loop0Pak už byste je měl mít k dispozici. Oddíl obsahující data si někam připojte, třeba:
mount /dev/loop0p1 /mnt/diskA pak jednoduše uvolněte místo takhle:
fstrim -v /mnt/diskS přepínačem
-v
uvidíte, kolik se uvolnilo. Ověřit si to můžete pomocí:
du -sh sd-karta.imgVšimněte si, že když na ten soubor použijete
ls -l
, tak bude pořád ukazovat těch 32GB. To je velikost souboru, nikoliv zabrané místo. Pro vysvětlení hledejte "sparse file"
tímto
parted -s velka.img unit KiB print
dostaneš něco takového
Model: (file)
Disk /home/me/rpi.img: 15558144kiB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos
Number Start End
Size
Type File system Flags
1 4096kiB 65536kiB 61440kiB primary fatthe 16
lba
2 65536kiB 3257344kiB 3191808kiB primary ext4
a pak vykopíruješ .. (sleduj tučně označené čísla)
dd if=velka.img of=mala.img bs=1024 count=3257344
rsync --inplace -xavzhP / /mnt/zaloha rsync --numeric-ids --inplace -avzhPe ssh / jiný-počítač:/mnt/zaloha(přepínač x udělá, že se kopíruje jen jeden souborový systém, takže se nezkopíruje /mnt/zaloha do /mnt/zaloha/mnt/zaloha). Obnovu pak dělám tak, že cfdikem vyrobím oddíly, pomocí mkfs.vfat a mkfs.ext4 na nich vyrobím souborový systém, a nakopíruju to tam rsyncem stejným způsobem zpátky. Dále je potřeba změnit UUID disku, aby člověk nemusel v tom Raspbianu měnit /boot/cmdline a /etc/fstab:
fdisk /dev/karta x i 0xcaf83c54 r w q
mount --bind / /necoa pak rsync zdroj je /neco, tim je obsah /dev takovy jaky je realne na rootfs bez pripojeneho udev...
misto menit UUID disku po zformatovani, muzes zadat pro oba oddily to jejich puvodni uz pri mkfs.*Nemůžu, Raspbian (defaultně) používá PARTUUID (tj. UUID z tabulky oddílů + číslo oddílu), ne UUID filesystému.
Takze ten 1 oddil jsou data a 2oddil sum.1. oddíl je /boot a 2. oddíl je /.
Tiskni
Sdílej: