abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 806 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Linux a FreeBSD - pro a proti ?

    26.10.2003 14:10 Josef Benes | skóre: 2
    Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Přečteno: 228×
    Ahoj, uz delsi dobu pokoukavam po FreeBSD je to pro mne velka neznama. Znam pomerne slusne Linux a chtel bych zkusit neco noveho (navic je ted nova verze 5.1) a ja ted mam jeden volnej pocitac. Jenze se nemuzu rozhodnout zda se pustit do boje s neznamym FreeBSD nebo instalovat stary dobry linux. Pocitac by mel slouzit jako obycejnej desktop, takze asi pouziti pro vsechno, coz spis mluvi pro linux, ale jak ukojit badatelske touhy :o( Nechce nekdo vhodit do plena par rad ci postrehu a nebo srovnani techto dvou systemu abych mel snazssi rozhodovani ? :o) Diky.

    Odpovědi

    26.10.2003 16:28 Tomáš Hála | skóre: 39 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Pred casem o tom vysel clanek na blackhole. Ja ho jeste ani necetl, ale tobe treba pomuze.
    26.10.2003 19:27 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    No, je vidět, že jsi ho nečetl... Sice o pořádném článku nevím, ale ten zmíněný raděj ani nečti, to jsou výpady zhrzeného/provokatérského jedince, a informací je v něm poskrovnu.
    26.10.2003 19:43 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    FreeBSD je super. Rekl bych stale lepsi, nez Linux ....

    1. Aplikaci je tam tisice a prakticky nechybi nic ...
    2. Nemas problemy s nekompaktibilitou (jak hardware, tak software, jedno jadro, atd ....)
    3. portage = nejsilnejsi zbran FreeBSD
    4.Extremne stable.

    Ale me se na ni nelibila jedna vec, a to ze FreeBSD 5.x je oproti Linuxu, pomala !!! Naprava je v optimalizaci a prekompilaci cele distribuce a to se mi nechce delat ....

    Takze zustavam u Slacka .... :-))))

    Never give up ! Stay ATARI !
    CIJOML avatar 26.10.2003 20:19 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    A zapomnel jsi dodat malou nebo zadnou podporu noveho zeleza...
    26.10.2003 20:35 ttt
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Nemohu souhlasit s tvrzenim, ze zkompilovany kod je pod linuxem obecne rychlejsi nez pod FreeBSD 5.1 Podle me subjektivni zkusenosti mi program (nake vypocty) bezel pod linuxem (slack 9.1) cca 525 sec, na BSD cca 515 sec, zdrojaky i Makefile uplne stejne na obou systemech. To muze byt samozrejme nahoda :). Doporucuji si precist vyse zminovany clanek a zejmena diskusi pod nim, ta je velmi zabavna. Ja mam na hd oba systemy a stridam je podle nalady. V kazdem pripade vyzkouset!
    27.10.2003 01:31 Dan B | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    :) uz to zacina "terminujte terminatory, aktivujte aktivatory..." dela mi to o 30 tisicin rychleji :) ... j/k
    28.10.2003 19:43 dau
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    System portu nabizi i linuxova distribuce Gentoo. Mozna by neskodilo ji vyzkouset pred FreeBSD. Dokonce bych rekl (ac samozrejme nic neni dokonale), ze je o povestny krok dal, nez portage ve FreeBSD. A "cistota" v /etc je oproti jinym distribucim take znat. Ale je to jen zdani a zalezi na vkusu kazdeho.
    30.10.2003 12:39 wicked
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    balikovaci system, ktory sa mi pri instalacii bitchx snazi nainstalovat ako dependencie aj gnome, je jemne povedane zhnity. gentoo je relativne vynikajuci system, ale prave tie dependencie ma odradili.
    30.10.2003 15:58 joyeux
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Jestli se ti to v Gentoo deje, mozna pomuze nastaveni USE promenne na -gnome. Jasne, nektere veci jsou tam dane natvrdo, ale neni tezke dotycny .ebuild soubor editovat a pozmenit. Obcas to delam a je to velmi JEDNODUCHE a RYCHLE hotove. Jinak Gentoo muzu vrele doporucit.
    30.10.2003 19:38 dau
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Presne tak! Portage z Gentaa rozhodne uzivatele nenuti, aby pouzival Gnome. Osobne to mam zakazane (pomoci parametru pro USE), stejne jako KDE.
    27.10.2003 09:36 Tomáš Hála | skóre: 39 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Vsiml jsem si, ze to ma na svedomi neologism, proto jsem radeji dopredu zduraznil, ze jsem to jeste necetl ;-)
    27.10.2003 09:47 Frank
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Pro a proti je nejlepe si sam vyzkouset. Neni zadna hamba mit na disku jak linux tak FreeBSD. Mne osobne prijemne prekvapila rychlost systemu na pomalejsich strojich (bsd oproti nekterym linuxovym distribucim primo svistelo :-). Dale se mi libi system portu a baliku. Co se vam libit nebude je mensi podpora hardware a take dost veci tam je zkratka jinak nez v linuxu, nicmene principielne to je dost podobne. Take mozna bude problem s instalaci vseho mozneho, pokud nemate pristup k pevne lince a budete instalovat jen z cd (je tam pomerne malo softu). Clanek na blackhole ani nectete, to je pekna kravovina, nicmene v diskuzi pod clankem byl odkaz na diplomovou praci srovnavajici linux a FreeBSD, doporucuji precist, jde o velmi zajimave cteni. Takze prolistujte si FreeBSD handbook, prihlaste se do freebsd@freebsd.cz a hura na hokusy pokusy :-) Jo a take vysly 2 knihy cesky o BSD, take by se vam mohly hodit.
    28.10.2003 13:37 Ropacek
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Na ukojeni badatelske touhy je FreeBSD idealni. Na desktopech delam v obojim (v praci mam Linux, doma FreeBSD), na serverech ve FreeBSD (a to uz dost dlouho). Asi bych FreeBSD na desktopu prirovnal ke Slackware Linuxu ... te "instalacni a konfiguracni pohodlnosti" Mandraku FreeBSD doma nedosahlo, zato badatelskou vasen jsem uspokojil dokonale. Dost veci jsem si dokonfiguroval rucne celkem snadno, ale trochu mne mrzi, ze "bezne" aplikace se mi na FreeBSD (4.8) nedarilo dostat bezproblemove - napr. Mozillu (to jsem si shanel nightly buildy, "stable" nove nejsou) a OpenOffice (nemam 2gigabyty volneho mista na disku pro preklad). Ale chodi mi to uz vsechno - jen to neprobehlo stylem "install ... finished". FreeBSD je prehledne (konfiguraky mnohem prehlednejsi nez Mandrake), i na starsim hardware rychle, stabilni ... a rada aplikaci se i tam instaluje bezproblemove (z portu). Takze FreeBSD na desktopu nezatracuju a bojuju s nim dal. Proste pokud mne (diky delsi praxi) nejakej unix jen tak nerozhazi (i znalosti z Linuxu se daji pouzit temer "bez uprav"), lze klidne do FreeBSD jit i na desktopu. Za nutnost ale povazuju dobre pripojeni k netu (aspon na instalaci), CDcka mne nejak nenadchla. Ale zato jsem (na dobrem netu) nainstaloval FreeBSD 4.8 do notebooku 486/100MHz/20MB RAM bez jedineho "zaskobrtnuti", a to nejen jako "sitarskou testovaci pomucku" (i s Wi-Fi), ale i s grafickym prostredim (Fluxbox). Akorat ty preklady trvaly tejden, ovsem beha to hezky.
    29.10.2003 10:15 Dan B | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Tak tomu rikam poradnej SM na 486 neco prekladat :) ... taky pamatujete doby kdy se to delalo bezne? :) ... to teprv lidi na cloveka koukali jako na poradnyho magora haha > "tak sem dokompiloval tohle a tamhleto ... trvalo to jen 5dni a 16 hodin"
    30.10.2003 10:40 Josef Benes | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Tak Vam vsem moc dekuji za rozumne nazory. FreeBSD uz je na mem notebooku a ted zapasim s podporou ACPI, ale jinak si nestezuji. Celkem se to opravdu podoba i linuxu a zda se mi, ze to i celkem spape. Mrzi mne trosku menci zazemi noveho softu a trochu neprhlednej sysinstall, ale jinak je to celkem fajn a nelituji ztraceneho casu, zatim :o)
    30.10.2003 11:27 Jiří Taufer | skóre: 6 | Rýmařov
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Tak nějak mě tato diskuze inspirovala a zkusil jsem instalovat FreeBSD 5.0. Absolutně se nechytla - po nabootování mi před očima rychle proběhnou nějaké hlášky (v té rychlosti vypadají normálně, ale nestíhám je číst) a pak už jen vidím: "Your computer will be rebooted in 15 seconds". Badatelé, nevíte, prosím, náhodou, kde je chyba? Je to hardwarem, nebo rukama?
    31.10.2003 08:07 václav belák | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    zkuste vypnout pred instalaci(anebo natrvalo)podporu ACPI
    30.10.2003 21:18 václav belák | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Ahoj, no ja ted prave zkousim fbsd ze stejneho duvodu a musim priznat, ze me to docela vzalo. _cely_ system je vyborne zdokumentovany a fbsd handbook je snad nejprehlednejsi ebook s OS tematikou, s jakym jsem se kdy setkal. Nekde je tady doporucovana diplomka, tusim,ze od Mikulase Patocky, porovnavajici jadra fbsd a linuxu. Je velmi zajimava, avsak na me az _prilis_ odborna-nejsem programator... Dalsim kladem je rychlost. V porovnani s debian woody mi prijde fbsd 5.1 rychlejsi,ale zas takovy rozdil v tom neni. Moc se mi libi prehlednost...musi se to videt.je opravdu poznat,ze fbsd je vyvyjeno jednim teamem. Fbsd ma vseobecne mensi podporu hw(napriklad zapomente na SB Live 5.1-pod fbsd jede jen na 2 repraky(na netu je nekde navod+patch,jak to rozchodit aspon na 4)),ale neni to neak markantni. Me pod nem jede vse, krome winmodemu,ale to se neni cemu divit... Oproti "roztristenosti" distribuci linuxu(nektere pouzivaji ACPI nebo devfs,jine ne apod)je to fbsd otazka vydani nove verze a proste se to pouziva...jak snadne;-)Ve fbsd 5.1 jsou take impementovany pokrocile funkce zabezbeceni jako MAC, IPsec, ACL apod, coz v linuxu je zase otazka patchovani, stahovani patchnutych binarek apod... Doporucuji vyzkouset...k debianu/slacku apod. se clovek muze vratit vzdycky(coz je pravdepodobne;-) Na zaver jeden clanek
    31.10.2003 09:13 kaaja | skóre: 22 | Plzen!
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Ja jsem zkousel FBSD5.1 ale nejak se mu nelibi moje DVD Teac (DV516) - normalne vytuhne pri bootu pri inicializaci IDE zarizeni. Nenarazili jste nekdo na podobny problem?
    31.10.2003 12:55 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    Zdravim,
    To mas proste smulu, klasicka feature bsdcek :) BSD proste NENI dobry system co se tyce podpory HW, nikdy nebylo a se svym pristupem ani nikdy byt nemuze :-) Pokud jsi akademik radujici se s politickych casti systemu (mm, scheduler apod.) nebo pokud jsi neologism, nebo oboje, nainstalis to na nejakou sumku, cim horsi sumka tim lip a jsi happy. Pokud jsi normalni clovek majici prumerny HW, nebo stastny paran majici nadupany HW s prikonem rovnajicim se vykonu temelina... nebo pokud jsi stastny majitel ryze, tak jsi s BSDckama pekne v pazi.
    -djz
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    31.10.2003 13:19 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a FreeBSD - pro a proti ?
    prdlajz! tuhle mechaniku mam taky a jede mi tam v poho...navic ja si fbsd vybral pro moznost servru a i workstationu, nicmene jsou i lepsi distra na server (obsd), snad slackware...jinak linux na server je humus a "hackable"... co se tyce slozitejsi prace na PC, ani linux, ani fbsd nemuze stacit a kdyz potrebuju opravdu neco udelat (animace, strih videa, uprava a tvorba muziky), musim zase sahnout po widlich :(
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    31.10.2003 13:25 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Fejkovani jmen
    Hmmm, koukam ze na abclinuxu je super insecure bug... Jinak s predchozim prispevkem nemam spolecneho samozrejme nic :-/
    -djz
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    31.10.2003 18:27 David Jež
    Rozbalit Rozbalit vše Fejkovani jmen
    jj, jenze to me pouze napadlo zkusit na zaklade tve stiznosti - s tim prihlouplym pokusem o flamewar nastesti nemam nic spolecneho.... -djz

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.