Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (gateway od mojho ISP - NAT 1:1), proto UDP, 0.0.0.0:68->255.255.255.255:67, len 328
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (klienty hostitelskej VLAN), proto UDP, (IP klienta):68->(IP mojho Mikrotiku pre hosti):67, len 328
Siet tvoria dve VLANy jedna sukromna v ktorej su vsetky zriadenia a druha pre hosti Na MT su spustene aj dva DHCP servery (pre kazdu VLANu jeden). DHCP servery funguju, ale ten hostovsky opakovane hadze vyssie uvedeny log.
Donedavna som na MT pouzival aj DNS server, ale presiel som na pihole, takze som z hostovskej VLANy otvoril port 53 na pihole v sukromnej VLAN (nemyslim ze to suvisi).
Tento filter pouzivam uz dlho a este som nezaznamenal log ohladom portu 67, 68 (az teraz) a v poslednej dobe som nemenil ani pravidla logovania. Vie mi niekto povedat co to moze znamenat? Je niekde problem?
0 chain=input action=accept connection-state=established,related
1 chain=input action=drop connection-state=invalid
2 chain=input action=jump jump-target=WAN>INPUT in-interface=WAN
3 chain=input action=accept in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
4 chain=input action=accept protocol=icmp
5 chain=input action=drop log=yes
6 chain=forward action=accept connection-state=established,related
7 chain=forward action=drop connection-state=invalid
8 chain=forward action=drop src-address-list=sukr_ip in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
9 chain=forward action=drop src-address-list=!host_ip in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
10 chain=forward action=drop dst-address-list=bogon log=yes log-prefix="bogon"
11 chain=forward action=accept in-interface=sukr_vlan out-interface=WAN
12 chain=forward action=accept in-interface=host_vlan out-interface=WAN
13 ;;; DSTNAT
chain=forward action=accept connection-nat-state=dstnat log=no log-prefix=""
14 ;;; DNS UDP
chain=forward action=accept protocol=udp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
15 ;;; DNS TCP
chain=forward action=accept protocol=tcp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
16 chain=forward action=accept src-address-list=host_ip dst-address-list=tlac in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
17 chain=forward action=drop in-interface=host_vlan out-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
18 chain=forward action=drop log=yes log-prefix=""
19 chain=WAN>INPUT action=drop log=no log-prefix=""
sudo pihole -a disabledhcp
tak uvidime ci sa nieco zmeni.
Ano, ten prvy log sposobuje gateway od mojho ISP ale to zahodenie by malo byt uz teraz osetrene v mojom filtry pravidlami 3 a 5 alebo sa mylim?
Ten druhy log sposobuju klienti v mojej hostovskej sieti, neviem preco
Proč myslíš že jsem psal že máš použít pravidlo: "add action=drop chain=input comment="Neni z LAN" in-interface-list=!LAN"
Prostě komunikaci v LAN neblokuj, nebo lépe řečeno neloguj, já kdybych logoval to co neprojde firewallem a je zakázáno tak v logu mám plno nesmyslů které jsou k ničemu......
Inspirovat se můžeš pravidly: Building Advanced Firewall
0 chain=input action=accept connection-state=established,related 1 chain=input action=drop connection-state=invalid 2 chain=input action=drop in-interface=!sukr_vlanProtože přijímáš pouze z sukr_vlan a z wan nic nepřijímáš....
/system logging
Tiskni
Sdílej: