Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (gateway od mojho ISP - NAT 1:1), proto UDP, 0.0.0.0:68->255.255.255.255:67, len 328
input: in:host_vlan out:(unknown 0), src-mac (klienty hostitelskej VLAN), proto UDP, (IP klienta):68->(IP mojho Mikrotiku pre hosti):67, len 328
Siet tvoria dve VLANy jedna sukromna v ktorej su vsetky zriadenia a druha pre hosti Na MT su spustene aj dva DHCP servery (pre kazdu VLANu jeden). DHCP servery funguju, ale ten hostovsky opakovane hadze vyssie uvedeny log.
Donedavna som na MT pouzival aj DNS server, ale presiel som na pihole, takze som z hostovskej VLANy otvoril port 53 na pihole v sukromnej VLAN (nemyslim ze to suvisi).
Tento filter pouzivam uz dlho a este som nezaznamenal log ohladom portu 67, 68 (az teraz) a v poslednej dobe som nemenil ani pravidla logovania. Vie mi niekto povedat co to moze znamenat? Je niekde problem?
0 chain=input action=accept connection-state=established,related
1 chain=input action=drop connection-state=invalid
2 chain=input action=jump jump-target=WAN>INPUT in-interface=WAN
3 chain=input action=accept in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
4 chain=input action=accept protocol=icmp
5 chain=input action=drop log=yes
6 chain=forward action=accept connection-state=established,related
7 chain=forward action=drop connection-state=invalid
8 chain=forward action=drop src-address-list=sukr_ip in-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
9 chain=forward action=drop src-address-list=!host_ip in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
10 chain=forward action=drop dst-address-list=bogon log=yes log-prefix="bogon"
11 chain=forward action=accept in-interface=sukr_vlan out-interface=WAN
12 chain=forward action=accept in-interface=host_vlan out-interface=WAN
13 ;;; DSTNAT
chain=forward action=accept connection-nat-state=dstnat log=no log-prefix=""
14 ;;; DNS UDP
chain=forward action=accept protocol=udp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
15 ;;; DNS TCP
chain=forward action=accept protocol=tcp dst-address-list=DServer in-interface=host_vlan dst-port=53 log=no log-prefix=""
16 chain=forward action=accept src-address-list=host_ip dst-address-list=tlac in-interface=host_vlan log=no log-prefix=""
17 chain=forward action=drop in-interface=host_vlan out-interface=sukr_vlan log=no log-prefix=""
18 chain=forward action=drop log=yes log-prefix=""
19 chain=WAN>INPUT action=drop log=no log-prefix=""
sudo pihole -a disabledhcp
tak uvidime ci sa nieco zmeni.
Ano, ten prvy log sposobuje gateway od mojho ISP ale to zahodenie by malo byt uz teraz osetrene v mojom filtry pravidlami 3 a 5 alebo sa mylim?
Ten druhy log sposobuju klienti v mojej hostovskej sieti, neviem preco
Proč myslíš že jsem psal že máš použít pravidlo: "add action=drop chain=input comment="Neni z LAN" in-interface-list=!LAN"
Prostě komunikaci v LAN neblokuj, nebo lépe řečeno neloguj, já kdybych logoval to co neprojde firewallem a je zakázáno tak v logu mám plno nesmyslů které jsou k ničemu......
Inspirovat se můžeš pravidly: Building Advanced Firewall
0 chain=input action=accept connection-state=established,related 1 chain=input action=drop connection-state=invalid 2 chain=input action=drop in-interface=!sukr_vlanProtože přijímáš pouze z sukr_vlan a z wan nic nepřijímáš....
/system logging
Tiskni
Sdílej: