abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: nginx http/2

    19.6.2021 13:52 jojo
    nginx http/2
    Přečteno: 477×
    pouzivam reverzny proxy nginx a chcem tam nastavit http/2. Nastavenie http2 by malo byt trivialne a staci do konfiguraku pridat do riadku listen http2. Min. poziadavky na http2 su nginx 1.9.5, alebo novsi a funkcny TLS 1.2, alebo vyssi. Vsetko splnam. Zrejme by sa to dalo nastavit globalne, ale je mozne to nastavit aj pre kazdy web vo vlastnom confe, napr.
    sudo nano /etc/nginx/sites-available/moja_domena
    a tam sa doplni len http2 asi takto
        listen 443 ssl http2; 
    Pre kazdu domenu mam vytvoreny vlastny konfigurak. Problem nevidim v tom, ze by mi to nefungovalo. Funguje to paradne, ale chcel by som vediet preco to funguje aj pre domeny, kde som http2 nenastavil.

    globalny conf, /etc/nginx/nginx.conf vyzera takto (komentovane riadky som vymazal)
    user www-data;
    worker_processes auto;
    pid /run/nginx.pid;
    include /etc/nginx/modules-enabled/*.conf;
    
    events {
            worker_connections 768;
    }
    
    http {
    
    
            sendfile on;
            tcp_nopush on;
            tcp_nodelay on;
            keepalive_timeout 65;
            types_hash_max_size 2048;
    
    
            include /etc/nginx/mime.types;
            default_type application/octet-stream;
    
            ssl_protocols TLSv1 TLSv1.1 TLSv1.2; # Dropping SSLv3, ref: POODLE
            ssl_prefer_server_ciphers on;
    
            access_log /var/log/nginx/access.log;
            error_log /var/log/nginx/error.log;
    
            gzip on;
    
            include /etc/nginx/conf.d/*.conf;
            include /etc/nginx/sites-enabled/*;
    
    }
    
    Ak z konfiguraku http2 odstranim, tak vsetky domeny funguju na http 1.1, ale ked pridam http2 do hociktoreho server bloku, tak http2 funguje na vsetkych domenach. Myslel som si, ze http2 bude fungovat len na tej domene, kde som http2 pouzil.

    Odpovědi

    19.6.2021 14:02 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx http/2
    19.6.2021 14:38 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx http/2
    Počítače komunikují pomocí IP adres a portů. Tj. když v prohlížeči zadáte nějaké doménové jméno, to se přeloží na IP adresu a pak už se komunikuje jen na základě těchto IP adres. Server by dříve ani nevěděl, jakou doménu jste chtěl v prohlížeči otevřít. Protože byl IPv4 adres nedostatek, začalo se provozovat více domén na jedné IP adrese a prohlížeče začaly posílat požadovanou doménu jako součást HTTP hlaviček. Když se začalo používat HTTPS, problém se opakoval – požadovaná doména byla až v zašifrované komunikaci, ale server potřeboval vědět, jaký certifikát má prohlížeči předložit. Nejprve se to řešilo tak, že byly všechny weby na jednom certifikátu, později prohlížeče začaly už v rámci úvodních informací pro otevření TLS spojení posílat rozšířenou hlavičku SNI, ve které uvedly, který certifikát od serveru požadují.

    Teoreticky by tedy server mohl na základě SNI hlavičky poznat, o jakou doménu se jedná, a tomu přizpůsobit i parametry TLS. Znamenalo by to ale dost podstatný zásah do architektury serveru, protože SNI se používá pro výběr certifikátu, a parametry TLS spojení (mezi které patří i podpora HTTP/2) se řeší úplně někde jinde. Proto takovou konfiguraci starší servery nepodporují a třeba právě nginx to řeší tak, že vytvoří množinu požadavků obsahující sjednocení požadavků pro jednotlivé virtualhosty, a tu pak použije pro konfiguraci pro danou IP adresu a port.
    19.6.2021 14:52 jojo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx http/2
    dakujem za vysvetlujuce odpovede
    19.6.2021 16:30 bigBRAMBOR | skóre: 37
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx http/2
    Počítače komunikují pomocí IP adres a portů

    V pripade http na ktere se pta tazatel je to obvykle, ale obecne ani jedno neni pro komunikaci pocitacu nutne. Kdyz uz port tak jsi zapomnel na protokol, ne vsechny protokoly porty maji. Je to stejne jako rict ze auta jezdi na pneumatikach, ale vynechat kola. A dnesni porci rejpani uz mam odbytou.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.