Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
sudo mount /media/share
Doplnit do /etc/fstab
.
$ sudo apt install spice-vdagent spice-webdavd Your shared directory shows up as a WebDAV server on http://127.0.0.1:9843/. You can use a WebDAV client to access it, or mount.davfs to mount it.ale to chce po zadání uživatele a heslo. Po spuštění nic zadávat nemusím a nikdy jsem nic ani nezadával.
mount.davfs
a v nej nájdeš spomenuté konfigy. I keď to môže byť teoreticky pichnuté ako súčasť nejakej štartovacej služby vytvorenej pre potreby daného hypervizora. Nemám k dispozícii Apple HW, takže si to nebudem inštalovať aby som ti to priamo našiel. Teda mám, ale to je muzeálny kúsok (iBook z roku 2003, za chvíľku bude plnoletý). A na ňom by to nešlo.
mount.davfs http://127.0.0.1:9843/ /media/share
man mount.davfsby nemal byť problém naťukať do vyhľadávača text:
manual page mount.davfsVyhľadávanie na internete sa učí už na základnej škole, aj keď deti to v dnešnej dobe už zvládnu už pred začiatkom školskej dochádzky.
mount
vypadá takto:
① mount co_připojit kam_připojit ② mount co_připojit ③ mount kam_připojit
co_připojit
je (u klasichých diskových souborových systémů) cesta k blokovému zařízení (např. /dev/sdx1
, /dev/nvme0n1
, …), nebo nějaký jiný údaj, který souborový systém může použít. Například u souborových systémů, které poskytují informace o systému (proc
, sysfs
– znáte asi jako /proc
, /sys
) nebo u ramdisků (např. tmpfs
můžete napsat cokoliv (ale zpravidla se píše none
), protože tento údaj ignorují. Síťové souborové systémy (např. NFS) požadují i cestu k hostiteli.
kam_připojit
je cesta k adresáři, kam je souborový systém připojen – „kde se objevují jeho soubory“. Používá se např. /mnt
. Adresář nemusí být prázdný. Po dobu připojení souborového systému se bude místo stávajícího obsahu adresáře objevovat obsah poskytnutý připojeným souborovým systémem.
Varianta ① poskytuje operačnímu systému všechny informace o připojení souborového systému. Varianty ② a ③ použijete pokud provádíte připojení často, protože je jednak kratší a druhak všechny zbylé parametry musí souborový systém už znát – ty jsou zapsané v tom ostatními zmiňovaném souboru /etc/fstab
(vizte níže).
Pokud chcete explicitně určit typ souborového systému (tj. nechcete použít autodetekci), použijte volbu -t
. Např. -ttmpfs
pro použití tmpfs
.
Mnohé (asi všechny) souborové systémy přijímají další volby pomocí -o
. Za to napíšete čárkami oddělené volby, které jsou předány ovladači souborového systému. Volby nejsou sjednocené, ale některé jsou podporovány velmi často, a to zejména: ro
(read-only, jen pro čtení), rw
(read-write, pro čtení i zápis, to je výchozí), sync
(propisovat změny na disk co nejdříve, pozor, je to dost pomalé). Volby rw
a ro
jsou, asi protože jsou často používané, nahraditelné přepínačem -w
, resp. -r
(takže např. mount -r co kam
namísto mount -oro co kam
).
Pro více vizte mount(8)
.
umount nějaký_identifikátorTen
nějaký_identifikátor
je buďto co_připojit
nebo kam_připojit
, který byl uveden při připojování. Je celkem jedno který to je – ono si to příslušný záznam najde.
Pro více vizte umount(8)
.
mountUkáže to velmi nepřehlednou tabulku se všemi informacemi.
/etc/fstab
obsahuje záznamy (řádky) v následujícím formátu:
co_připojit kam_připojit typ_souborového_systému volby číslo čísloNapř.:
LABEL=t-home2 /home ext4 defaults,auto_da_alloc 0 2První sloupec (hodnota) udává to, co připojujeme, druhá to kam to připojujeme. To odpovídá použití
mount
ve variantě se dvěma hodnotami.
Třetí hodnota je typ souborového systému (zde ext4
) – to, co píšeme za -t
.
Následují volby – to, co píšeme za -o
.
První číslo mějte nastavené na 0. Druhé číslo udává kdy provádět kontrolu chyb: 0 (jen manuálně), 1 (při prvním průchodu – typicky pro kořenový oddíl), 2 (při druhém průchodu).
Pro více vizte fstab(5)
.
https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ davfs user,noauto 0 0
ve fstab
.
Pokud chcete použít příkaz mount
přímo, tak to můžeme přepsat do této podoby:
mount https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ -tdavfsPozor, adresář
/home/user/webdav/
(nebo jiný – samozřejmě si to v tom příkazu upravte) musí existovat.
Ahoj, pro odpojení sdílené složky jsem zadal příkaz: sudo umount /media/shareTy ho odpojis a pak ho chces znovu pripojovat? To jako proc? Tak ho neodpojuj. Problem vyreseny.
systemctl start media-share.mount
Tiskni
Sdílej: