Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
cat /proc/sys/vm/swappiness
mi ukáže 0, ale moc chytrej z toho nejsem.
more /proc/swaps
mi ukáže /var/swap, type file, velikost má aktuálně asi 13 MB, a když jsem se mrknul kde to leží, tak jsem zjistil /dev/mmcblk0p2, což je právě druhá oblast na SD kartě Řešení dotazu:
swapoff -a
, nepatrně se to zlepšilo… Začínám uvažovat že zkusím nějakou rychlejší SD kartu, jinak nevím čím by to ještě mohlo být (btw: Jak se klonuje systém? # vypíše použitie pamäte (zvlášť je swap) free -h # swap sa dá aj vypnúť spawoff -a # a tiež aj zapnúť spawon -a
nebo ještě lépe jak mu řeknu, aby swapowal do RAMPouži zram, a vytvor si komprimované blokové zariadenie ktoré použiješ ako swap. Funguje to aj mimo x86/64. Ubuntu like distribúcie na to mali hotový balíček zram-config ktorý to zvládol aj sám. Ale v prípade swapovania multimédií to nemuselo priniesť žiadaný efekt keďže multimédiá boli zo svojej podstaty už komprimované.
$
) a příkazy ke spuštění jen pod rootem (tj. např. se sudo
) mřížkou #
.
Seznam swapovacích oddílů:
$ cat /proc/swapsNebo:
$ /sbin/swapon(Tenhle nevypíše ani hlavičku, pokud nejsou žádné.)
# mkswap oddíl
# swapon oddílTotéž¹, ale vypnout:
# swapoff oddíl
# swapon -a # swapoff -a
$ free -h
# zramctl -f -s velikostTakže např.:
# zramctl -f -s 200M
swapoff -av
zram
:
modprobe zram
zram
:
zramctl -f -s 512M(To vypíše něco ve tvaru
/dev/zramX
.)
mkswap /dev/zramX
swapon -v /dev/zramX
free -h
-v
.
² Volba -a
(vizte zramctl --help
dovoluje volbu algoritmu.
/usr/local/sbin/setup-zram-swap
(/usr/local
– programy a další systémové soubory nainstalované uživatelem; sbin
– programy pro správu systému, dá se říct, že ty, které většinou spouští jen root).
Tam napíšeme na první řádek #!/bin/sh
(říká nám, že pokud ho spustíme, bude jeho interpretrem /bin/sh
, tedy shell).
Potom už příkazy k nastavení (dovolím si používat komplikovanější příkazy než ty, které jsem ukazoval, ale víceméně je to totéž):
#!/bin/sh # Nahradí stávající swapovací oddíly jedním komprimovaným v RAM. zram_size="512M" # Ujistíme se, že je dostupný modul zram. modprobe zram || { echo "Nepodařilo se najít jaderný modul zram. Nenastavuji swap v zram." exit 1 } >&2 # Deaktivujeme výchozí swapy. swapoff -av # Nastavíme zram. zram_dev="$(zramctl -f -s $zram_size)" # Naformátujeme. mkswap "$zram_dev" # Zapneme nový swap. swapon "$zram_dev"Nastavte ho jako spustitelný (
chmod +x /usr/local/sbin/setup-zram-swap
).
A teď bych někoho poprosil, aby napsal, jak to má nastavit tak, aby se skript spustil po startu. Se SystemD se moc nestýkám, ale tůším, že takto:
[Unit] Description=Use zram for swaps [Service] Type=oneshot ExecStart=/usr/local/sbin/setup-zram-swap [Install] WantedBy=multi-user.targetTo uložíme do
/etc/systemd/system/zram-swap.service
.
Zkusíme pomocí systemctl start zram-swap
, zapneme trvale od příštího startu pomocí systemctl enable zram-swap
(disable
to vypne).
Díky, že jsi to sem vše (i o swapu) tak pěkně napsal. Je to inspirativní a užitečné.
Tiskni
Sdílej: