abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 792 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Swapping na "ovocném počítači"

    31.8.2021 22:12 Brad
    Swapping na "ovocném počítači"
    Přečteno: 917×
    SkoroBFU prosí o pomoc - jak si ověřím, že mi systém neswapuje, nebo ještě lépe jak mu řeknu, aby swapowal do RAM, a ne někam do flash nebo na SD kartu (což by mělo jít, při jednom tabu v Chromiu je zabráno necelých 300 MB)?

    Systém je Banana-pi M3, což je Allwinner A83T, 8x ARM Cortex-A7 arm7l (little-endian), 2GB RAM, a 8GB SD karta ze které jedu, a na ní nainstalovaný Debian 9 Stretch s MATE a s kernelem 3.4 linux-sunxi (novějšího na to nic není, a starším věcem jako Ubuntu MATE 15.10 pro změnu, krom mnoha dalších věcí jako zvuk přes HDMI, LAN apod, nefunguje i repo). Měl jsem to původně jako "Android věc na KODI" asi od 2017 hozené za televizí u bývalé manželky, ale nedávno jsem se odstěhoval, a teď jsem si s tím zkusmo začal hrát, jestli z toho náhodou nevykřešu ještě něco víc…

    Rád bych se obešel bez kompilace jádra, initrd (nebo jak to u tohoto vlastně je) a podobných opičáren. Vložení nějakého modulu by asi nebyl problém, pokud někdo poradí co a jak a nebude to "Enigma".

    cat /proc/sys/vm/swappiness mi ukáže 0, ale moc chytrej z toho nejsem. more /proc/swaps mi ukáže /var/swap, type file, velikost má aktuálně asi 13 MB, a když jsem se mrknul kde to leží, tak jsem zjistil /dev/mmcblk0p2, což je právě druhá oblast na SD kartě :-( (root, má asi 6GB; první je boot a má 256MB)…

    Řeším to proto, že systém je celkem svižný, když se po něm nic moc nechce, ale jamile pustím třeba youtube, tak to chvíli přehrává, pak se to lagne skoro na minutu a je slyšet jenom zvuk, a potom (po té "skorominutě" cca) to video velmi rychle doběhne jakoby zrychleně až do místa přehrávání a zas to asi deset vteřin jede normálně… a tak furt dokola - ale není to problém jenom YT a prohlížeče, i při spouštění "větších programů" (Gparted třeba) je na tom vidět, že to dlouho "nejede" a na krellu v Gkrellm přitom vidím, že CPU je na 400 MHz… (na cpufrequtils mám přepínač "ondemand" a funguje, u toho YT i jinde si to hází samo až na 1800 MHz a zpět podle potřeby, když ten CPU fakt zatížím).

    Poradí někdo ochotný, co s tím? Co bude potřeba vložím, když mi někdo napíše co je potřeba :-D


    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    vencour avatar 31.8.2021 22:43 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Když sám zkoumám nové železo, pouštím htop a atop - ať vidím co kde co žere. Případně ještě iotop na kontrolu přístupu na disk.
    Na intelu (i3, i5, i7) mám aspoň 4GB RAM, tady mi 2GB přijdou málo - k tomu se snad vyjádří další.
    V nouzi používám windowmaker nebo lxde, jsou méně náročné než třeba kde.
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    1.9.2021 00:32 Brad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Není to aplikační záležitost, ten systém je "takovej divně zalagovanej" v podstatě pořád, i když nic neběží… Přitom výkon tomu nechybí, když pustím video ve FHD lokálně, tak se to ani nezapotí a jede to - a pak "kliknu v SMplayeru na křížek" - a dvacet vteřin prodleva, než se to zavře! Přitom v podstatě nezáleží na appce, dělají to všechny, spíš obecně na její velikosti - jednoduchej textovej editor jde, a (např.) v Chromiu (a víceméně v jakékoliv větší app) laguje i menu, a procák se přitom fláká a nic jinýho neběží. Zakázal jsem úplně swapování pomocí swapoff -a, nepatrně se to zlepšilo… Začínám uvažovat že zkusím nějakou rychlejší SD kartu, jinak nevím čím by to ještě mohlo být (btw: Jak se klonuje systém? :-D ), a nebo to má ještě 8GB eMMC přímo na sobě, tak jedině ještě zkusit tu (závorka platí i zde - jak to sakra dostanu do té eMMC? :-D ). Přitom Android na tom lítal jak blesk a jelo vše, i Kodi, který se tady sice nainstaluje, ale nejede (akorát mi na tom byl ten Android "tak nějak nesympatickej").
    k3dAR avatar 1.9.2021 01:05 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    obecne, rozhodne pouzit eMMC = spolehlivejsi, rychlejsi(vetsinou, a to jak jak cteni/zapis, tak hlavne iops)
    sice nevim zda podporuje eMMC, ale jako OS bych urcite zkusil Armbian, presto ze pisou u nej "server, nebo lehke desktopovani", zaroven pisou ze ma DRM video ovladac + jadro 5.10, takze by to chodit mohlo...

    flashnuti systemu na eMMC dle 6let stareho info v foru co je tam link, je potreba resit z nastartovaneho OS z microSD... takze to muzes zkusit z toho tveho OS flashnout na eMMC "dd if=/cesta/k/image of=/dev/mmcblkX (misto X bude pravdepodobne 1 v pripade startu z microSD ktera bude mit asi mmcblk0, to musis overit napr. "parted /dev/mmcblkX print" (a zkusit 0 a 1 abys poznal ktera je ktera) :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    vencour avatar 1.9.2021 06:25 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Program strace a tedy sledování volání a kde že se to toulá programový kód by mohl napovědět (příklad).
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    Josef Kufner avatar 5.9.2021 23:01 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    htop umí ukazovat i IO a další věci. Otevři nastavení a přidej si sloupečky.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    vencour avatar 5.9.2021 23:23 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Pravda, stojí za prozkoumání, děkuji.
    IO_READ, IO_WRITE a IO_RATE. Dokonce bez roota (iotop ho chce).
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    Řešení 2× (rastos, Вherzet)
    1.9.2021 06:33 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    # vypíše použitie pamäte (zvlášť je swap)
    free -h
    
    # swap sa dá aj vypnúť
    spawoff -a
    
    # a tiež aj zapnúť
    spawon -a
    debian.plus@protonmail.com
    1.9.2021 08:15 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    nebo ještě lépe jak mu řeknu, aby swapowal do RAM
    Použi zram, a vytvor si komprimované blokové zariadenie ktoré použiješ ako swap. Funguje to aj mimo x86/64. Ubuntu like distribúcie na to mali hotový balíček zram-config ktorý to zvládol aj sám. Ale v prípade swapovania multimédií to nemuselo priniesť žiadaný efekt keďže multimédiá boli zo svojej podstaty už komprimované.
    1.9.2021 08:25 Tomáš Pelc | skóre: 22 | blog: multimedialni_pc_k_LCD_TV
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    2GB RAM => na rozdávání moc nemáš, ale někdy to může pomoct: časté zápisy do logů aspol. přesměrovat do nějakého RAMdisku (např. 100 - 300MB). Na to se mi docela osvědčilo log2ram. Ušetříš tím zápisy na SD kartu, což by mohlo výkonu pomoct. Ale bez hlubší analýzy příčin je to z mé strany jen tipování.
    1.9.2021 09:37 Brad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Nj, taky je to hw z doby, kdy Malina 2B měla 512 RAM... tehdy to stálo skoro trojku. Ale snad z toho ještě něco vykřešu...

    Děkuju všem za tipy. Teď jsem v práci, ale vyzkouším to průběžně vše a budu informovat.
    1.9.2021 14:58 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"

    Pár příkazů, které se mohou hodit

    V tomto komentáři jsou příkazy, které jsou spustitelné pod běžným uživatelem dolarem ($) a příkazy ke spuštění jen pod rootem (tj. např. se sudo) mřížkou #.

    Seznam swapovacích oddílů:
    $ cat /proc/swaps
    Nebo:
    $ /sbin/swapon
    (Tenhle nevypíše ani hlavičku, pokud nejsou žádné.)

    Naformátovat swapovací oddíl (nebo soubor, ale to je složitější) – SMAŽE DATA NA NĚM:
    # mkswap oddíl

    Zapnout¹ swapovací oddíl/soubor určitého jména:
    # swapon oddíl
    Totéž¹, ale vypnout:
    # swapoff oddíl

    Pokud chcete zapnout/vypnout¹ všechny výchozí, tak:
    # swapon -a
    # swapoff -a

    Zjsitit dostupnou pamět:
    $ free -h

    Vytvořit nový komprimovaný² ramdisk (tj. kus paměti, který je použitelný jako disk) a vypsat jeho název:
    # zramctl -f -s velikost
    Takže např.:
    # zramctl -f -s 200M

    Zapnutí swapu v RAM (vše jako root)

    1. Vypneme všechny stávající swapy:
      swapoff -av
    2. Natáhneme modul zram:
      modprobe zram
    3. Zapneme zram:
      zramctl -f -s 512M
      (To vypíše něco ve tvaru /dev/zramX.)
    4. Naformátujeme:
      mkswap /dev/zramX
    5. Zapneme:
      swapon -v /dev/zramX
    6. Podíváme se na to, kolik máme paměti:
      free -h

    ¹ Pokud chcete dostat informace o stavu, přidejte -v.

    ² Volba -a (vizte zramctl --help dovoluje volbu algoritmu.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    2.9.2021 16:51 Brad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Komplexní, děkuji. Ještě by se hodilo dopsat, jak ten počítač přemluvit, aby tohle pak už dělal sám i po restartu, ale to je asi něco, co běžný linux user zná, zkusím si to najít…

    Ještě jednou děkuji. Teď jsem ve stádiu, kdy tomu naháním lepší zdroj, lepší chlazení, lepší SD kartu, a až bude na hardware 100% spoleh, pojede se dál a vložím výsledky.
    k3dAR avatar 3.9.2021 00:57 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    ad lepsi kartu => mas tam to eMMC ;-) ten armbian s jadrem 5.10 jsi asi take jeste nezkusil co? :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    5.9.2021 21:06 Brad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Ale zkusil, už včera, a překvapivě právě do té eMMC (governor "userspace" a f=480000", tak se má do té eMMC flashovat, co jsem tak vyčetl - to kdyby to náhodou ještě někdo někdy řešil).

    Armbian Focal (vychází z Ubuntu) ani nebootnul úplně, restartovalo se to pořád dokola. Armbian Buster (Debian) má sice nové jádro a bootnul, ale jinak byl rozbitý ještě hůř než původní SW od Sinovoip-u, po bootu nejenže nejelo pořádně nic (například ssh, nebo síť třeba, nebo cpufreq), ale nejela ani hw konzole (terminál), takže třeba mc, nano atd. ani nešly spustit abych to dokonfiguroval (končilo to chybovou hláškou o neúplné funkčnosti terminálu).

    Editací z předchozího systému z SD karty s přístupem k té eMMC jsem aspoň rozjel síť a ten terminál, ale ani za prase se mi nepodařilo rozjet na tom zvuk, chybí tomu podpora už v jádře, takže jsem s tím nakonec po dvou dnech pokusů zase pěkně zametl (Gparted - delete) a do té eMMC jsem naflashoval to, co jsem měl původně na té SD kartě a co bylo kromě Androidu taky jediné jakžtakž funkční, a to Debian 9 Stretch s MATE s tím, že Kodi oželím, protože SM player přehrává i vzdáleně z FTP, tak je mi to tak nějak šumák. Z té eMMC to jede opravdu podstatně líp a navíc se během toho šaškování s frekvencemi ukázalo, že aby ten CPU jel pořádně, tak potřebuje nalepit chladič (po chvíli 59°C na těch 480 MHz), takže vyřešením tohoto využitelnost poněkud stoupne.

    Jelikož už ale vím, že ani náhodou nestoupne nad kvality a využitelnost Maliny 4 (pod pojmem "lehké desktopování" si totiž tak nějak představuju, že si člověk může dovolit aspoň občas, když potřebuje nějaké info, pustit nějakou webpage nebo YT, což Malina v pohodě zvládne, a tohle pořád jen v těžké nepohodě), a repo toho Debianu tu s námi asi taky nebude navěky, tak silně uvažuji, že k tomu přiložím tu Androidí SD kartu a tak jak to je s tím zametu úplně, asi někam na Aukro s tím, že vřele doporučuji jen nenáročné využití. Vždyť z toho doprčic nejde udělat ani pseudoNASka, ta SATA přes USB převodník, co to na sobě má, zaslouží podle fóra a testů uživatelů jedině ignore, a má to navíc jen dvě USBčka…

    Chcete si ušetřit čas, nervy a starosti? Vřele doporučuji vyhnout se všemu hardware od Sinovoipu, protože tolik errorů, nedodělků, tragické (ne)podpory a nadávek v user fóru jsem snad ještě nikdy neviděl.
    3.9.2021 16:30 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Předpokládám, že tam máte SystemD a to až tolik neznám, abych Vám dal návod jak toto nastavit v něm „správně“. Všeobecně funkční je to napsat do skriptu, takže…

    Budeme mít textový soubor, dejme tomu /usr/local/sbin/setup-zram-swap (/usr/local – programy a další systémové soubory nainstalované uživatelem; sbin – programy pro správu systému, dá se říct, že ty, které většinou spouští jen root).

    Tam napíšeme na první řádek #!/bin/sh (říká nám, že pokud ho spustíme, bude jeho interpretrem /bin/sh, tedy shell).

    Potom už příkazy k nastavení (dovolím si používat komplikovanější příkazy než ty, které jsem ukazoval, ale víceméně je to totéž):
    #!/bin/sh
    
    # Nahradí stávající swapovací oddíly jedním komprimovaným v RAM.
    
    zram_size="512M"
    
    # Ujistíme se, že je dostupný modul zram.
    modprobe zram || {
      echo "Nepodařilo se najít jaderný modul zram. Nenastavuji swap v zram."
      exit 1
    } >&2
    
    # Deaktivujeme výchozí swapy.
    swapoff -av
    
    # Nastavíme zram.
    zram_dev="$(zramctl -f -s $zram_size)"
    
    # Naformátujeme.
    mkswap "$zram_dev"
    
    # Zapneme nový swap.
    swapon "$zram_dev"
    
    Nastavte ho jako spustitelný (chmod +x /usr/local/sbin/setup-zram-swap).

    A teď bych někoho poprosil, aby napsal, jak to má nastavit tak, aby se skript spustil po startu. Se SystemD se moc nestýkám, ale tůším, že takto:
    [Unit]
    Description=Use zram for swaps
    
    [Service]
    Type=oneshot
    ExecStart=/usr/local/sbin/setup-zram-swap
    
    [Install]
    WantedBy=multi-user.target
    To uložíme do /etc/systemd/system/zram-swap.service.

    Zkusíme pomocí systemctl start zram-swap, zapneme trvale od příštího startu pomocí systemctl enable zram-swap (disable to vypne).

    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    Petr Fiedler avatar 4.9.2021 08:30 Petr Fiedler | skóre: 35 | blog: Poradna | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"

    Díky, že jsi to sem vše (i o swapu) tak pěkně napsal. Je to inspirativní a užitečné.

    5.9.2021 21:14 Brad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Swapping na "ovocném počítači"
    Opravdu, také se připojuji a ještě jednou děkuji.

    Armbian to měl tak, že tam zRAM (1GB) a swap do ní už byly nastavené, ale během toho hraní s s tím mi to pomohlo, a navíc to dopadlo ještě trochu jinak než jsem čekal (vizte výše), takže nakonec využiji i tuto poslední radu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.