Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
cat /proc/sys/vm/swappiness
mi ukáže 0, ale moc chytrej z toho nejsem.
more /proc/swaps
mi ukáže /var/swap, type file, velikost má aktuálně asi 13 MB, a když jsem se mrknul kde to leží, tak jsem zjistil /dev/mmcblk0p2, což je právě druhá oblast na SD kartě Řešení dotazu:
swapoff -a
, nepatrně se to zlepšilo… Začínám uvažovat že zkusím nějakou rychlejší SD kartu, jinak nevím čím by to ještě mohlo být (btw: Jak se klonuje systém? # vypíše použitie pamäte (zvlášť je swap) free -h # swap sa dá aj vypnúť spawoff -a # a tiež aj zapnúť spawon -a
nebo ještě lépe jak mu řeknu, aby swapowal do RAMPouži zram, a vytvor si komprimované blokové zariadenie ktoré použiješ ako swap. Funguje to aj mimo x86/64. Ubuntu like distribúcie na to mali hotový balíček zram-config ktorý to zvládol aj sám. Ale v prípade swapovania multimédií to nemuselo priniesť žiadaný efekt keďže multimédiá boli zo svojej podstaty už komprimované.
$
) a příkazy ke spuštění jen pod rootem (tj. např. se sudo
) mřížkou #
.
Seznam swapovacích oddílů:
$ cat /proc/swapsNebo:
$ /sbin/swapon(Tenhle nevypíše ani hlavičku, pokud nejsou žádné.)
# mkswap oddíl
# swapon oddílTotéž¹, ale vypnout:
# swapoff oddíl
# swapon -a # swapoff -a
$ free -h
# zramctl -f -s velikostTakže např.:
# zramctl -f -s 200M
swapoff -av
zram
:
modprobe zram
zram
:
zramctl -f -s 512M(To vypíše něco ve tvaru
/dev/zramX
.)
mkswap /dev/zramX
swapon -v /dev/zramX
free -h
-v
.
² Volba -a
(vizte zramctl --help
dovoluje volbu algoritmu.
/usr/local/sbin/setup-zram-swap
(/usr/local
– programy a další systémové soubory nainstalované uživatelem; sbin
– programy pro správu systému, dá se říct, že ty, které většinou spouští jen root).
Tam napíšeme na první řádek #!/bin/sh
(říká nám, že pokud ho spustíme, bude jeho interpretrem /bin/sh
, tedy shell).
Potom už příkazy k nastavení (dovolím si používat komplikovanější příkazy než ty, které jsem ukazoval, ale víceméně je to totéž):
#!/bin/sh # Nahradí stávající swapovací oddíly jedním komprimovaným v RAM. zram_size="512M" # Ujistíme se, že je dostupný modul zram. modprobe zram || { echo "Nepodařilo se najít jaderný modul zram. Nenastavuji swap v zram." exit 1 } >&2 # Deaktivujeme výchozí swapy. swapoff -av # Nastavíme zram. zram_dev="$(zramctl -f -s $zram_size)" # Naformátujeme. mkswap "$zram_dev" # Zapneme nový swap. swapon "$zram_dev"Nastavte ho jako spustitelný (
chmod +x /usr/local/sbin/setup-zram-swap
).
A teď bych někoho poprosil, aby napsal, jak to má nastavit tak, aby se skript spustil po startu. Se SystemD se moc nestýkám, ale tůším, že takto:
[Unit] Description=Use zram for swaps [Service] Type=oneshot ExecStart=/usr/local/sbin/setup-zram-swap [Install] WantedBy=multi-user.targetTo uložíme do
/etc/systemd/system/zram-swap.service
.
Zkusíme pomocí systemctl start zram-swap
, zapneme trvale od příštího startu pomocí systemctl enable zram-swap
(disable
to vypne).
Díky, že jsi to sem vše (i o swapu) tak pěkně napsal. Je to inspirativní a užitečné.
Tiskni
Sdílej: