Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-5.10.0-9-amd64 dropbear: WARNING: Invalid authorized_keys file, SSH login to initramfs won't work!poradí někdo jak to opravit? Dík
K jaké komunikaci jsou ty klíče určeny?K tomu, aby ses mohl nasshčkovat do ramdisku a tam udělat unlock.
Nemůžu zadat jen heslo?Normální lidi používají SSH klíče. Ale možná by to šlo, a to tak, že do initramdisku přibalíš správný /etc/passwd a /etc/shadow. (jak se do initramdisku přidávají soubory z hlavy nevím)
K tomu, aby ses mohl nasshčkovat do ramdisku a tam udělat unlock.Díky, to jsem potřeboval vědět, jestli jsou to klíče určené pro spojení mezi mnou a tím ramdiskem nebo mezi ramdiskem a šifrovaným diskem.
Normální lidi používají SSH klíče.Kdo by ten soubor pořád sebou tahal
/etc/initramfs-tools/initramfs.conf
, /usr/share/initramfs-tools/hooks/
How to inspect initramfs (myslím že by to měl taky umět rozbalit dtrx, což je program, který uhádne, co soubor je a rozbalí ho správným rozbalovačem)
Tak se hodí https://wiki.debian.org/InitramfsDebug - dáš na commandline kernelu třeba break=premount a ono to spustí v initramdisku shell a můžeš řešit co se děje.
Tady ale nastává ještě dotaz, kde se nastavuje to co se má do něj vložit, zkoušel jsem to přímo v tom mc ale zkopírovat to tam nešlo :(To samozřejmě dělat nebudeš, co se asi stane, když se něco změní a initramdisk se přegeneruje (což se běžně děje když běží apt)? Říkal jsem ti, že si to máš vygooglit, ale lmgtfy, debian initramdisk add custom file, a je to FILES= proměnná v tom konfiguráku.
Zdravím všechny ;) Kdysi jsem četl článek o tom, jak nainstalovat server Debian s tím, že se při instalaci vytvoří malinký disk na kterém poběží ssh a zbytek disku bude šifrovaný.
Tak to byl jistě zajímavý článek, ale není dobré omezovat se na nejhorší distribuci všech dob.
Tady je návod pro rozumnou distribuci. Tady je návod pro další rozumnou distribuci.
Tiskni
Sdílej: