Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 WARNING Graphics requested but DISPLAY is not set. Not running virt-viewer. WARNING No console to launch for the guest, defaulting to --wait -1 Starting install... Retrieving file vmlinuz... | 6.5 MB 00:00:00 Retrieving file initrd.gz... | 17 MB 00:00:00 Allocating 'Debian.img' | 10 GB 00:00:02 Domain is still running. Installation may be in progress. Waiting for the installation to complete.
Nejspíš to čeká na vstup od uživatele, jako asi tak 99% instalátorů.
K čemuž potřebuješ konzoli a/nebo GUI, ale virtuální, tedy ne nutně na sreveru. Prostě si na serveru zprovozni libvirtd
a k serveru se potom připoj odjinud pomocí virt-manager
u, skrz který budeš mít textovou konzoli i GUI přenášené protokolem Spice. Konfiguruj to takhle vzdáleně z GUI. Pak uvidíš, co ta instalace zkouší udělat, na co se uživatele ptá atd.
Ta dvě varování přesně na tohle^^^ upozorňují. Potřebuje to konzoli, abys vůbec viděl, co se děje.
Úplně bez GUI to půjde, až si to nainstaluješ, nastavíš a zprovozníš na nové virtuálce SSH.
Kromě toho, virt-manager
ti umožní základní nastavení naklikat a uložit (do XML) a ošklivosti příkazové řádky virt-install
i qemu-kvm
dokáže zabalit do celkem přijatelného a přehledného obalu.
A stále budou k dispozici i pokročilé možnosti: I ve virt-manager
u můžeš přímo editovat XML s nastavením, když chceš, a můžeš tam klidně třeba přidávat manuálně něco na příkazovou řádku qemu-kvm
, když chceš. (Hint: Většinou nechceš.)
/var/lib/libvirt/images/Debian.img
Off-topic: Uf. Tohle^^^ není dobrý nápad. Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky. Tvé budoucí já ti poděkuje.
a k serveru se potom připoj odjinud pomocí virt-manager
Co přesně znamená odjinud? Třeba z jiného terminálu? Nemám Windows ani Linux desktop, používám jen MacBook.
Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky.A doporučíš nějakou? Nejlépe s APT. Můžu se zeptat v čem je špatná? Případně od které verze? Děkuji
zprava od Andreje do radku "Off-topic" je v poradku, nicmene on je nesmyslne vysazenej proti Debian a jeho odnozich, teny vsech DEB/APT distrech, je to jeho uchylka, takze to v klidu ignoruje a zustan u Debianu...Doporučuji vyhnout se širokým a vysokým obloukem nejhorší distribuci na světě. Lepších distribucí jsou na výběr desítky.A doporučíš nějakou? Nejlépe s APT. Můžu se zeptat v čem je špatná? Případně od které verze? Děkuji
~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 --autoconsole graphical
root@debian~# virt-install --name=debian-vm --os-type=Linux --os-variant=debian9 --vcpu=1 --ram=2048 --disk path=/var/lib/libvirt/images/Debian.img,size=10 --graphics spice --location=/var/lib/libvirt/boot/debian-11.1.0-amd64-netinst.iso --network bridge:virbr0 --autoconsole graphical Starting install... Retrieving file vmlinuz... | 6.5 MB 00:00:00 Retrieving file initrd.gz... | 17 MB 00:00:00 Allocating 'Debian.img' | 10 GB 00:00:02 Running graphical console command: virt-viewer --connect qemu:///system --wait debian-vm Unable to init server: Could not connect: Connection refused (virt-viewer:7124): Gtk-WARNING **: 20:29:40.857: cannot open display: WARNING Console command returned failure. Domain is still running. Installation may be in progress. You can reconnect to the console to complete the installation process. root@debian:~#
Nemáš povolený prístup do X servera pre užívateľa kde máš otvorený terminal. xhost SI:localuser:root
export DISPLAY=:0
.
Podľa dokumentácie by mohol libvirtd bežať aj ako nonroot.
xhost SI:localuser:root export DISPLAY=:0.
Zkoušel jsem to vložit do terminálu ale xhost nenašel.
Nevšimol som si, že je to vzdialená inštalácia. Tie dve hlášky znamenajú, že qemu požaduje grafický výstup, ale premenná DISPLAY nie je nastavená. virtviewer nebeži. Druhý riadok hovorí, že neexistuje konzola pre hosťovký system, prednadstavené nekonečné čakanie.
Chceš to riešiť inak, zložitejšie?Ano, chci to nainstalovat přímo na serveru.
KLíčová část:
Domain is still running. Installation may be in progress.
You can reconnect to the console to complete the installation process.
virsh stop <jménostroje>
virsh list --all
Tiskni
Sdílej: