Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Pokud se jedná o terminál, tak musíš před daný příkaz napsat "sudo" a pak zadat heslo.
Pokud se jedná o GUI, tak na ten adresář klikni pravomyší a pokud tu volbu tvůj správce souborů podporuje, tak klikni na něco jako "otevřít jako root" a pak zadej to heslo.
# mkdir /tmp/rootdir # chmod 777 /tmp/rootdir $ echo ahoj > /tmp/rootdir/ble
setfacl -Rm user:jenda:rwx /tmp/rootdir2
Tohle je alternativa tohodle?setfacl -Rm user:jenda:rwx /tmp/rootdir2
chmod -R 0700 /tmp/rootdir2 chown -R user:jenda /tmp/rootdir2
Počkej, když jak píše zadá:
chown -R user:jenda /tmp/rootdir2Tak podle tebe "adresář je nadále přístupný jako byl předtím (podle oprávnění), ne jako 700"?
setfacl -Rm root:lubos:rw /opt/devapp
Ta nápověda je celkem matoucí
https://www.computerhope.com/unix/usetfacl.htm
o tomto zápise 'user:'tam není ani zmíňka a rozdíl mezi parametry x vs X vůbec nechápu.
setfacl -Rm user:lubos:rwx /opt/devapp
(nevím jestli rwx i pro adresář, jako aby šel listovat, to si zjisti, nikdy jsem to nepoužíval detailně)
o tomto zápise 'user:' tam není ani zmíňkaJe, doslova je tam napsané
[d[efault]:] [u[ser]:]uid [:perms] Permissions of the user with user ID uid, or permissions of the file's owner if uid is empty.
a rozdíl mezi parametry x vs X vůbec nechápux nastaví ten bit všemu, X jenom adresářům (tj. aby šlo vylistovat adresáře, ale nestaly se všechny soubory spustitelnými)
Tiskni
Sdílej: