Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
systemctl start openvpn@vpnclient.service
Nemohu se pak k PC připojit a musím tam zajet a nahodit OpenVPN.
Předem děkuji za rady
... [Service] Restart=on-failure RestartSec=5s ...resp. ještě lépe použít "always":
... [Service] Restart=always RestartSec=5s ...Zdar Max
/run/systemd/generator/openvpn.service.wants/openvpn@vpnclient.service Tam mám ... [Service] RestartSec=5s Restart=on-failure změnit tedy na always a restartovat službu?
/etc/systemd/system/jmeno_unity.d/override.confJe to systémové řešení, jednotné, přehledné, když po někom přebereš správu, tak jednodušeji zjistíš změny (pokud to není nějaký bastlíř) atd. Navíc systemd řeší i to hlídání běhu služeb, takže kdyby předřečník neměl systemd, tak mu nestačí jeden řádek v unitě, ale musel by si napsat script, který bude kontrolovat, zda openvpn žije a nahazovat ho.
Dobry den.
Ja to resim nesystemove, ale vcelku UNIXove:
root# crontab -l 0,5,10,15,20,25,30,35,40,45,50,55 * * * * ping -c1 172.26.0.1 || systemctl restart openvpn-client@mojevpn.service root#
Vyhodou je, ze ten restart se vynuti jeste drive, nez si vpn vsimne, ze je rozpadla. Pingam totiz na druhou stranu vpn a kdyz neprijde odpoved restartuji.
Marek
jak rikam nesystemove....
Ale zase to pouzivam uz > 15 let, jeste s /etc/init.d/openvpn-cosi restart.
A koncept ze hlida dostupnost nejaka jina sluzba, nez ji zajistuje, je proste takove strategictejsi.
Takze i kdyz se proces openvpn dostane do nejakeho pastavu, stejne se sluzba restartuje.
Samozrejme musi clovek pocitat, ze pak nejde vpn systemove vypnout...
Ono by to slo samozrejme udelat pomoci vlastnosti systemd:
WatchdogSec=300 Restart=always NotifyAccess=all
a posilat mu z jineho procesu notifikace.
Ale bylo by to proti jedne radce v cronu takove slozite...
Obzvlaste, kdyz to vypadava 2*rocne.
marek
Tiskni
Sdílej: