Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
V současné době (z mnoha důvodů) nelze daný poštovní server upgradovat (teď již spíše reinstalovat) na podporovanou verzi Debianu..Jakych? To bych opravdu rad slysel.
Abych to tedy celé shrnul a tímto příspěvkem odpovím i na výše uvedené.
Starý server s Debian Etch běží ještě na vlastním železe (ne VM). Tento server jsem takto zdědil a mám k němu fyzicky velmi omezený přístup. Něco jako HW KVM konzole neexistuje. Pošta na něm je (údajně) důležitá v čase cca 6:00 ÷ 20:00/22:00, kdy je potřeba reagovat na maily do 30 minut. Server obsahuje i jiné jakési SW (i momo offiko balíčkovací systém) a scripty, jejichž důležitost a funkci se mi nepodařilo ještě rozklíčovat. V současné době to eskaluje tím, že je nedoručitelná pošta z Office365 (jen co vím), typicky doména .outlook.com, protože tyto vyžadují šifrování a nepodporují již TLSv1. Takže je pro mě jasné, že musím přeinstalovat Debian Etch na něco aktuálního a podporovaného.
Doručování pošty je důležité a potřebuji ji zprovoznit co nejdříve. Proto mě napadla tato myšlenka s předřazeným SMTP. Nový server samozřejmě JE nutnost, ale potřebuji získat čas. Nedokážu zprovoznit nový server s migrací všech dat za 1 den, protože:
1. Fyzický přístup k serveru omezen.
2. Offiko Dist Upgrade Debian Etch přes všechny předchozí verze až někde k Bullseye je sepuka. Navíc bez možnosti přístupu k HW, kdy je 99% šance, že se rozesere boot, atd.
3. Instalace nového Debian Bullseye již probíhá, ale migrace cca 150 GB dat (mailbox) něco času zabere. Navíc chci mailboxy přemigrovat z MBOX na MAILDIR.
4. Zatím neřeším vůbec ten ostatní bordel co tam běží, poběží prostě dál, než to rozklíčuju.
Snad jsem to smysluplně vysvětlil.
No, nejde ani tak o ten objem dat, 150GB je celkem nic. Ale starý MX server používá local uživatele z passwd, používá na "Doručenou poštu" kasický MBOX ve /var/mail, pak Dovecot má IMAP složky od každého usera v /home, prostě takový nehomogenní binec spojený s miliony aliases a pravidlech v .procmailrc. Ten, kdo to instaloval asi přemigruje rychle, já se v tom musím drobet zorientovat a to chce prostě čas.
Nový MX server již chci mít s virtuální doménou, uživateli v DB a všechny složky na jednom místě. Vše je řešitelné, ale jde mi to pomalu. K dispozici je jen jedna veřejná IPv4 adresa, takže i testování zvenku je docela problém.
Jde o cca 150 účtů, tak to chci nějak zautomatizovat, při nejhorším vše ručně, ale opět je to o čase.
smtpd_discard_ehlo_keyword_address_maps = cidr:/etc/postfix/discard_ehloA v /etc/postfix/discard_ehlo byl seznam subnetu, kterym se sifrovani vubec nenabidlo:
194.50.240.33/32 starttls,silent-discard 194.50.240.161/32 starttls,silent-discard 213.180.53.50/32 starttls,silent-discardDnes uz ti ale nepovim, jestli postfix z Etche smtpd_discard_ehlo_keyword_address_maps vubec zna.
Ano, tak jsem to myslel. Pokud existuje rychlé řešení, zprovoznit a věnovat se v klidu novému stroji včetně migrace tak, aby vše klaplo co njlépe.
Ne. To není můj vlhký sen, provozovat starou nepodporovanou jebku. Jak jsem psal výše, tento jsem zdědil před měsícem, jako plně funkční, bez dokumentace a téměř žádného osvětlení, jen k čemu slouží. A jak se tak s ním prokousávám, co tam běží, co dělá, atd., tak před týdnem přestal přijímat maily od některých serverů.
Nový server Debian Bullseye už je v podstatě hotový. Zbývá dodělat a otestovat nové mail technologie (SPF,DMARC,DKIM, atp.) a hlavně nějak nascriptovat a udělat migraci. Nechci nic uspěchávat, abych něco nerozjebal, co by nefungovalo. Navíc vše testuju v noci, přes den jiná práce, poštovní servery nedělám obden, takže prostě je to pro mě fakt jen o čase.
Tiskni
Sdílej: