Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V současné době (z mnoha důvodů) nelze daný poštovní server upgradovat (teď již spíše reinstalovat) na podporovanou verzi Debianu..Jakych? To bych opravdu rad slysel.
Abych to tedy celé shrnul a tímto příspěvkem odpovím i na výše uvedené.
Starý server s Debian Etch běží ještě na vlastním železe (ne VM). Tento server jsem takto zdědil a mám k němu fyzicky velmi omezený přístup. Něco jako HW KVM konzole neexistuje. Pošta na něm je (údajně) důležitá v čase cca 6:00 ÷ 20:00/22:00, kdy je potřeba reagovat na maily do 30 minut. Server obsahuje i jiné jakési SW (i momo offiko balíčkovací systém) a scripty, jejichž důležitost a funkci se mi nepodařilo ještě rozklíčovat. V současné době to eskaluje tím, že je nedoručitelná pošta z Office365 (jen co vím), typicky doména .outlook.com, protože tyto vyžadují šifrování a nepodporují již TLSv1. Takže je pro mě jasné, že musím přeinstalovat Debian Etch na něco aktuálního a podporovaného.
Doručování pošty je důležité a potřebuji ji zprovoznit co nejdříve. Proto mě napadla tato myšlenka s předřazeným SMTP. Nový server samozřejmě JE nutnost, ale potřebuji získat čas. Nedokážu zprovoznit nový server s migrací všech dat za 1 den, protože:
1. Fyzický přístup k serveru omezen.
2. Offiko Dist Upgrade Debian Etch přes všechny předchozí verze až někde k Bullseye je sepuka. Navíc bez možnosti přístupu k HW, kdy je 99% šance, že se rozesere boot, atd.
3. Instalace nového Debian Bullseye již probíhá, ale migrace cca 150 GB dat (mailbox) něco času zabere. Navíc chci mailboxy přemigrovat z MBOX na MAILDIR.
4. Zatím neřeším vůbec ten ostatní bordel co tam běží, poběží prostě dál, než to rozklíčuju.
Snad jsem to smysluplně vysvětlil.
No, nejde ani tak o ten objem dat, 150GB je celkem nic. Ale starý MX server používá local uživatele z passwd, používá na "Doručenou poštu" kasický MBOX ve /var/mail, pak Dovecot má IMAP složky od každého usera v /home, prostě takový nehomogenní binec spojený s miliony aliases a pravidlech v .procmailrc. Ten, kdo to instaloval asi přemigruje rychle, já se v tom musím drobet zorientovat a to chce prostě čas.
Nový MX server již chci mít s virtuální doménou, uživateli v DB a všechny složky na jednom místě. Vše je řešitelné, ale jde mi to pomalu. K dispozici je jen jedna veřejná IPv4 adresa, takže i testování zvenku je docela problém.
Jde o cca 150 účtů, tak to chci nějak zautomatizovat, při nejhorším vše ručně, ale opět je to o čase.
smtpd_discard_ehlo_keyword_address_maps = cidr:/etc/postfix/discard_ehloA v /etc/postfix/discard_ehlo byl seznam subnetu, kterym se sifrovani vubec nenabidlo:
194.50.240.33/32 starttls,silent-discard 194.50.240.161/32 starttls,silent-discard 213.180.53.50/32 starttls,silent-discardDnes uz ti ale nepovim, jestli postfix z Etche smtpd_discard_ehlo_keyword_address_maps vubec zna.
Ano, tak jsem to myslel. Pokud existuje rychlé řešení, zprovoznit a věnovat se v klidu novému stroji včetně migrace tak, aby vše klaplo co njlépe.
Ne. To není můj vlhký sen, provozovat starou nepodporovanou jebku. Jak jsem psal výše, tento jsem zdědil před měsícem, jako plně funkční, bez dokumentace a téměř žádného osvětlení, jen k čemu slouží. A jak se tak s ním prokousávám, co tam běží, co dělá, atd., tak před týdnem přestal přijímat maily od některých serverů.
Nový server Debian Bullseye už je v podstatě hotový. Zbývá dodělat a otestovat nové mail technologie (SPF,DMARC,DKIM, atp.) a hlavně nějak nascriptovat a udělat migraci. Nechci nic uspěchávat, abych něco nerozjebal, co by nefungovalo. Navíc vše testuju v noci, přes den jiná práce, poštovní servery nedělám obden, takže prostě je to pro mě fakt jen o čase.
Tiskni
Sdílej: