Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation RocketLake-S GT1 [UHD Graphics 750] [8086:4c8a] (rev 04) DeviceName: Onboard - Video Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. RocketLake-S GT1 [UHD Graphics 750] [1043:8694] Kernel modules: i915 01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GM206 [GeForce GTX 960] [10de:1401] (rev a1) Subsystem: ZOTAC International (MCO) Ltd. GM206 [GeForce GTX 960] [19da:1375] Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia_drm, nvidia
Nevíte někdo, co se s /dev/dri stalo?Zatiaľ mám Ubuntu 22.04 len vo virtuálke, a /dev/dri u mňa existuje.
ale třeba u VAAPI je nutné odkazovat přímo na renderer device (/dev/dri)A čo píše príkaz
vainfo
? Je možné že budeš musieť pridať parametre --display drm --device {device}
.
/# vainfo error: can't connect to X server! error: failed to initialize display
# vainfo --display drm error: failed to initialize display 'drm'
/# vainfo error: can't connect to X server! error: failed to initialize displayJá bych řekl, že DRI se zapíná v konfiguráku /etc/X11. Na Manjaru to mám třeba takto:
Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "intel"
BusID "PCI:0:2:0"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "DRI" "true"
EndSection
Section "DRI"
Group "video"
Mode 0666
EndSection
Ještě mě napadá, ani na jedné GPU není připojený monitor. Nicméně to v 20ce a nižších nevadilo, tak snad ani tady by nemělo?Nejede náhodou Ubuntu 22 na Waylandu? Možná, že ve 20ce se ti Xka spustily i když jsi neměl připojený monitor, proto jsi měl DRI zaplé. Teď se ti možná Xka nespouští a proto nemáš ani DRI.
Navíc když ten encoding přes tu nvidii funguje i bez /dev/dri/renderer*.Hmm... Myslím, že DRI je součást MESA a proprietární ovladače Nvidia nepoužívají MESA.
unminimize
ktorý mohol povyhadzovať potrebné balíky. Koľko GB ušetril, pri cene cca 10 euro centov za Gigabajt NVMe disku? Rohlík už stojí viac ako 1GB úložného priestoru.
O cene za stratený čas radšej nehovorím.
Tiskni
Sdílej: