Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zdravím,
přes Tor jsem si dnes uložil tuto stránku. Když jí chci zobrazit v Toru, nebo ve FF, tak na mě vyskočí CAPTCHA, přes kterou se pochopitelně nedá dostat. Když tu samou stránku stáhnu přes FF, tak vše funguje. Nevíte prosím někdo, jak podobné stránky stahovat přes Tor, aby pak šly zobrazit?
Nejsem si jistý, jestli mi úplně rozumíš. Když na tu stránku jdu přes Tor, tak funguje a CAPTCHA tam vůbec není. Článek si lze bez problémů přečíst. Problém nastane, když si tu stránku z Toru uložím. Při pokusu o její otevření (té uložené) se objeví CAPTCHA. Pokud na tu stránku půjdu přes FF a uložím si jí, tak pak při jejím zobrazení nic potvrzovat nemusím a vše funguje jak má. Otázka tedy zní, jak tu stránku z Toru stáhnout tak, aby fungovala a nechtělo to tu CAPTCHU? Abych tam prostě nemusel chodit skrze FF a stahovat to z něj, protože z něj to pak funguje.
curl -v --proxy socks5h://localhost:9050 "https://www.alza.cz/kyc-poznej-sveho-zakaznika-pravil-regulator" > test.htmla když jsem si to nechal zobrazit v linksu tak tam bylo:
Alza.cz Please confirm you are human. "Beep beep toot toot - Thank you" Please stand by, while we are checking your browser... Please turn JavaScript on and reload the page. Date and time Ray ID 71845f843ee244f8 You IP address 185.220.101.139 Performance & security CloudflareTeď to zkouším torbrowserem a stránka se vpohodě načte. To jsem z toho jelen. Když stránku zkusím ale uložit, tak to sice vytvoří složku ve které je hromada obrázků, javaskriptů ale nikde žádné html. Chápu to dobře že na uložení aji na potom offline načtení té stránky chceš použít jenom tor browser? Zatím z toho mám totiž pocit, že tor browser tu stránku ukládá nějak divně.
Ten Tor chci použít jen na uložení. Na offline načtení pak FF, nebo klidně i Tor.
Když tu stránku ukládám já (Ctrl+S), tak se mi vytvoří adresář "nazev_stranky_soubory" a soubor "nazev_stranky.html". Nikdy se mi to ale neuložilo na první dobrou. Musel jsem vždy kliknout na správce stahování a kliknout na "opakovat" (ikona zatočené šipky) a až potom se stránka stáhla celá. Možná proto tam nemáš ten soubor nazev_stranky.html.
Jinak já přes Tor ukládám stránky běžně a offline pak fungují. Někdy (zřídka) musím sice taky kliknout na to "opakovat", ale stránka pak funguje.
function FindProxyForURL(url, host) { if (shExpMatch(host, "*.onion")) return "SOCKS 127.0.0.1:9050"; // tor else return "DIRECT"; }Plus zakliknuté "Proxy DNS when using SOCKS v5" Přijde mi to elegantnější než mít spuštěné dva browsery naráz. Jestli nemáš nějaký vážný důvod chodit na alza.cz přes tor, zvážil bych to. Vím že to není odpověď na původní otázku ale mi ten tor browser přijde nějaký chorý.
A při tomhle použití je člověk schovaný jako za Torem, nebo ne?
Ještě bych měl jednu otázku. Na stahování videí používám yt-dlp:
yt-dlp https://neco.neco/neco
Šlo by to nějak spustit, aby to bylo jako přes Tor?
yt-dlp --proxy socks5://127.0.0.1:9050 https://www.youtube.com/watch?v=CQ4J36quoJka teče to přes tor. Takže to asi jde. Ale jede to pomalu jak šnek ve srovnání bez proxy. Samozřejmě musíš mít na portu 9050 puštěný tor a druhá strana nesmí tor blokovat.
Díky moc za všechno.
Jsem si pustil to video z toho tvého odkazu a jako dobrá hudba. To ti prohlížeč nabidl sám, nebos to vyhledal? Syutaka3 bych do vyhledávacího pole napsat zvládl, ale jak zadáváš název klipu?
Mě nešlo o děvuchy, ale o ty 2 vály. Co se týká dvou růží, tak tohle není můj šálek kávy.
Hele, pročítám si na ArchWiki, jak na tom portu 9050 pustit Tor, ale je to nad moje chápání. Mohl bys prosím tě poradit, co jak kde? S tímhle mám 0 zkušenosti.
Edit: Mně, zkušeností.
pacman -S tora spustit
systemctl start tor.servicepřípadně jestli chceš aby se to pouštělo automaticky tak
systemctl enable tor.servicea to je všecko. Mělo by to běžet.
Mám Linux Mint, ale chodím na ArchWiki, protože je prostě perfektní.
Hele, ta AW je super i obecně. Chceš si přečíst něco o UEFI, Btrfs, GPT atp? AW to má krásně a srozumitelně popsáno. A některé věci i česky, takže super.
Mint je za mě super. Několikrát jsem zkoušel něco jiného, ale vždy jsem usoudil, že bude lepší zůstat na Mintu. BTW: Kdybych na to měl znalosti, šel bych do Gentoo.
No pomalejší to teda fakt je, ale dobrý. Dík
Tiskni
Sdílej: