Po 17 alfa verzích a 17 beta verzích byla vydána první Release Candidate verze nové major verze 4.0 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Popíšu anabázi: Mám PC s Ubuntu 22.04 kde jsou zasunuté dvě grafické karty Nvidia
Akceleraci 3D nepotřebuju, stačí mi hw dekódování h264 a hevc (GK208B podporuje jen h264, GP108 podporuje h264 i h265)
Akcelerace videa původně s nesvobodnými Nvidia ovladači fungovala na obou kartách, ale ovladače byly plné bugů a nestabilní. Jako že DPMS zhasínání monitoru fungovalo s timeoutem max. 30s a po zhasnutí monitoru se samo vypínalo (přenastavení timeoutu na 0s) a GP108 se sama odpojovala od sběrnice hned při bootu nebo náhodně za provozu podle verze ovladačů. Prohazování karet ve slotech nepomohlo. Ve verzích vyšších než 470 Nvidia přestala podporovat GK208B.
Takže jsem se rozhodl vyzkoušet přechod na Nouveau.
Nvidia ovladače odinstalovány, zprovozněn Nouveau.
Výsledek - obě karty běží stabilně, ale nechodila hw akcelerace videa ani na jedné.
Podle kern.log se nepodařilo nahrát firmware do karty GK208B Hláška se tam objevovala 2x - při spuštění kernelu a při spuštění xorg
Podle návodu na https://nouveau.freedesktop.org/VideoAcceleration.html jsem vyextrahoval firmware z Nvidia 325 a zkopíroval do /lib/firmware/nouveau
Potom se hláška objevovala už jen 1x při spuštění jádra - patrně proto, že firmware není v tu chvíli dostupný na initrd.
Nicméně milník je, že na GK208B začalo fungovat hw dekódování h264 a nižších mpeg kodeků.
Ověřeneo přes vdpauinfo a pomocí ffmpeg -hwaccel auto -i h264file.mp4 -f null -
Ovšem GP108 tvrdošíjně vzdoruje čemukoli a vdpauinfo vypisuje, že neumí ani mpeg 1 a 2 a výstup z ffmpeg to potvrzuje.
Našel by se někdo kdo by mě dokázal nakopnout směrem jak rozchodit pod Nouveau hw dekódovaní na té GP108 ?
Koukal jsem, že je nějaký firmware pro ní v balících linux-firmware a nouveau-firmvare, které mám nainstalované. Ale nikde nevidím že by se do té karty nahrával.
Tiskni
Sdílej: