Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
No video with supported format and MIME type found.Příklad takového souboru.
mediainfo 5578_Bill\ Charlap\ Trio\ -\ Dream.aac General Complete name : 5578_Bill Charlap Trio - Dream.aac Format : ADTS Format/Info : Audio Data Transport Stream File size : 6.19 MiB Overall bit rate mode : Variable Track name : Dream Track name/Position : 29 Performer : Bill Charlap Trio Encoded by : Ripped with Streamripper Audio Format : AAC LC Format/Info : Advanced Audio Codec Low Complexity Format version : Version 4 Codec ID : 2 Bit rate mode : Variable Channel(s) : 2 channels Channel layout : L R Sampling rate : 44.1 kHz Frame rate : 43.066 FPS (1024 SPF) Compression mode : Lossy Stream size : 6.19 MiB (100%)Trochu divné mi přijde, že ty soubory mají mime type application/octet-stream místo audio/něco...
file -i 5578_Bill\ Charlap\ Trio\ -\ Dream.aac 5578_Bill Charlap Trio - Dream.aac: application/octet-stream; charset=binaryTy písničky ripuju z internetu programem streamripper no nechce se mi to přeenkódovávat do mp3 abych zbytečně nezhoršoval už tak dost na hraně kvalitu. Obyčejné přehrávače typu mpv nebo vlc takto ripované aac zvuky přehrajou bez problému. Když takový soubor zkusím otevřít pomocí xdg-open tak se spustí nevímproč skype. Jde nějak zařídit aby ty soubory měly nějaký normální mimetype místo application/octet-stream? Myslím že problém bude tu, no netuším jak to řešit.
curl -I
vrací něco takového
HTTP/1.1 200 OK Date: Sat, 21 Jan 2023 11:26:22 GMT Server: Apache Last-Modified: Sat, 21 Jan 2023 11:08:28 GMT ETag: "30c64a-5f2c42f872f4c" Accept-Ranges: bytes Content-Length: 3196490 Content-Type: audio/x-aacten
application/octet-stream
vrací file -i
spuštěný přímo na filesystému. Apache si tu hlavičku Content-Type asi nějak odhaduje podle přípony souboru.
Due to patent issues, Firefox does not directly support AAC.src
For streaming or distributing AAC-encoded content: no license requiredTo znamená, že můžu umístit na server aac soubory ale uživatel si je nesmí přehrát jinak by porušil licenci? To jsem z toho jelen
for x in *.aac; do ffmpeg -i "$x" -c:a copy -movflags +faststart "$(basename -s .aac "$x").mp4" && rm -v "$x"; donetakto web browser místo frflání hezky přehrává, kvalita zvuku zůstává zachována,
file -i
ukazuje správně typ video/mp4
. Že "video" nemá video stopu zdá se ničemu nevadí. U některých souborů ffmpeg vyhazuje errory a vytváří malé soubory dlouhé přibližně 350 bajtů ve kterých kromě metadat nic není, ty je potom potřeba ručně smazat
find . -type f -size 1 -name '*.mp4' -exec rm -v '{}' \;ale těch je minimum.
application/pdf
, application/x-pdf
i application/octet-streem
. a v závislosti na tom prohlížeč reaguje jinak. Odhaduji, že nemáš správně databázi typů. Ta sedí v /usr/share/mime/*
(alespoň u mne na Archu) a asi nemáš v audio
položku aac.xml
Asi bys měl v tvé distribuci si nainstalovat balíček shared-mime-info-spec
/usr/share/mime/audio/aac.xml
nainstalovaný mám. On byl problém jinde. Sice vím že web browser není přehrávač multimedií, ale když už tam tu funkci zabudovali tak proč ji občas nevyužít. A když web browser bez problému přehraje video s aac zvukem jsem nějak automaticky předpokládal, že samostatnou aac stopu bez obrazu logicky přece musí přehrát taky. Sice je to na palici ale nemusí. Jsou tam prý nějaké potíže s licencema a programátoři browserů mají svázané ruce.
Ten nápad zabalit ty zvuky do mp4 kontejneru nemám z vlastní hlavy. Na stránce která se tomu věnuje je několik zvukových ukázek a skoro všecko jsou to mp4 tak jsem to prostě jenom zkusil taky.
Tiskni
Sdílej: