Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
source /etc/network/interfaces.d/* auto lo iface lo inet loopback auto enp38s0 iface enp38s0 inet manual auto enp39s0 iface enp39s0 inet dhcp auto br0 iface br0 inet dhcp hwaddress ether 11:22:33:44:55:66 bridge_ports enp38s0 bridge_stp off bridge_fd 0Zkoušel jsem podle návodů dát
iface enp39s0 inet manuala
bridge_ports enp38s0 enp39s0bez toho
hwaddress etherAle neujalo se.
ip route add default metric 1000 dev enXPokud ne, tak pro kazdou sitovku vyrobit samostatnou routovaci tabulku, ktera bude krizem preferovat sama sebe aka failover.
..Všechny tři síťové karty mám zapojené do routeru.
auto bond0 iface bond0 inet dhcp bond-slaves eth0 eth1 bond-mode active-backup bond-miimon 100 bond-primary eth0 eth1
Note: .. 3. The QNA-UC5G1T does not support Port Trunking, DHCP server, RADVD server and Static Routing.Pokud si vzpomínám, tak při pokusech v Linuxu to snad ztroskotávalo na neúspěšném volání změny vnitřní MAC adaptéru (ifenslave).
…zda lze v tom serveru v Debianu nastavit nějak správně /etc/network/interfaces…
To není správně prakticky nikdy. Doporučuji místo toho správně nastavit /etc/systemd/network
. Sice je potřeba si k tomu něco přečíst (man systemd.netdev
, man systemd.link
, man systemd.network
), ale časová investice se v tomhle případě brzy vrátí.
Jedna z bezpočtu výhod je přenositelnost na spoustu dalších distribucí. Další výhody jsou čitelnější nastavení, možnost záviset na a být závislostí pro ostatní systemd
units, normální podpora pro hotplugging rozhraní, tj. ne že to chcípne, když zrovna při bootu není rozhraní k dispozici, atd. atp.). Bez problémů se dá nastavit taky bridge a správně to řeší vzájemné závislosti mezi rozhraními. Až na to, že…
O bondingu jsem zatím neuvažoval.
…právě bonding by byl v tomhle případě vhodnější. Popisované zapojení mi připadá jako zbytečná smyčka v bridge/switch zapojení (skrz router + skrz ten AsRock a zpět), což možná díky STP nezpůsobí nic hrozného, ale nedává to smysl.
Pokud vedou obě karty do routeru do stejné VLAN, je to jednoznačně use case pro bonding. Musí se nastavit stejný režim bondingu na straně routeru i na straně Linuxu. Takhle ty režimy popisuje například MikroTik.
Bez problémů se dá nastavit taky bridgeno - bez problémů (jo u mě to je rukama) - bridge se mi zatím bez problémů podařilo naklikat jen v nějakém klikátku v ubuntu na druhou stranu bonding funguje v pohodě - jen ho nevyužiju
Tiskni
Sdílej: