abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1968 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Debian a dbase php

    12.6.2023 20:14 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Debian a dbase php
    Přečteno: 746×
    Zdravím vás, snažím se nainstalovat dbase do debian buster. PHP mám verzi 8.1.

    Jel jsem podle návodu, tedy:
    apt install php8.1-dev
    pecl install dbase
    V adresáři /usr/lib/php/20220829/ mám nyní soubor dbase.so V adresáři /etc/php/8.1/apache2/conf.d jsem vytvořil link na soubor 20-dbase.ini do kterého jsem zkoušel dát:
    extension=/usr/lib/php/20220829/dbase.so
    i
    extension=dbase.so
    Ale rozšíření nefunguje :-( v phpsysinfo vidět také není. Prosím o radu, zapomněl jsem na něco? Děkuji.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    12.6.2023 21:23 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Podle jakeho navodu?
    12.6.2023 21:53 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Vzal jsem to podle tohoto https://gist.github.com/sicksand/ba980375018d0af43faf
    12.6.2023 22:48 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Takze si to zopakujeme:

    a] V /etc/php/8.1/mods-available mas dbase.ini?

    b] dbase.ini obsahuje extension=/usr/lib/php/20220829/dbase.so?

    c] V /etc/php8.1/apache2/conf.d/ mas symlink 20-dbase.ini na /etc/php/8.1/mods-available/dbase.ini?

    d] V /etc/php8.1/cli/conf.d/ mas symlink 20-dbase.ini na /etc/php/8.1/mods-available/dbase.ini?

    e] Apache si restartoval?

    12.6.2023 23:18 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Myslím, že všechno je tak...

    a)
    root@mail:/# ls /etc/php/8.1/mods-available | grep dbase
    dbase.ini
    b)
    root@mail:/# cat /etc/php/8.1/mods-available/dbase.ini
    ; configuration for php curl module
    ; priority=20
    extension=/usr/lib/php/20220829/dbase.so
    c)
    root@mail:/# ls -l /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-dbase.ini
    lrwxrwxrwx 1 root root 37 čen  3 12:35 /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-dbase.ini -> /etc/php/8.1/mods-available/dbase.ini
    d)
    root@mail:/# ls -l /etc/php/8.1/cli/conf.d/20-dbase.ini
    lrwxrwxrwx 1 root root 37 čen  3 12:35 /etc/php/8.1/cli/conf.d/20-dbase.ini -> /etc/php/8.1/mods-available/dbase.ini
    e) ano, reload, restart proběhl...
    Max avatar 13.6.2023 12:33 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    A v Apache používáš vestavěný modul? Tj. nepoužíváš php přes cgi, fpm apod.? Protože pokud používáš třeba fpm, tak ten má konfiguraci jinde (něco jako /etc/php/8.1/fpm/conf.d/ apod).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.6.2023 21:54 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    No, php mám nainstalované přes apt, ale chtěl jsem jinou verzi php, než je ve standardní distr. tak jsem přidal do sources https://packages.sury.org/php/.

    Trochu mě zaráží, že když se podívám na phpsysinfo(), tak vidím toto:
    Additional .ini files parsed
    - a jedna část textu je
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-dbase.ini
    , takže soubor podle mě načte...
    15.6.2023 15:12 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Na to se neptal.
    Hod sem vystup ls -l /etc/apache2/mods-enabled/*php*.
    16.6.2023 15:27 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Aha, tak to je takto:
    root@mail:/#  ls -l /etc/apache2/mods-enabled/*php*
    lrwxrwxrwx 1 root root 39 bře 29 22:44 /etc/apache2/mods-enabled/php8.1.conf -> /etc/apache2/mods-available/php8.1.conf
    lrwxrwxrwx 1 root root 39 bře 29 22:44 /etc/apache2/mods-enabled/php8.1.load -> /etc/apache2/mods-available/php8.1.load
    16.6.2023 22:04 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Přesně na to se ptal. A odpověď je, že edituje správný konfig.
    15.6.2023 18:04 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    A misto "phpsysinfo" vystup phpinfo().
    16.6.2023 15:26 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Sorry, to byl překlep, myslel jsem phpinfo
    16.6.2023 20:54 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Výpis z phpinfo sekce aditional .ini file parsed je
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/10-mysqlnd.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/10-opcache.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/10-pdo.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/15-xml.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-bcmath.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-bz2.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-calendar.ini,
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-ctype.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-curl.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-dbase.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-dom.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-exif.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-ffi.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-fileinfo.ini,
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-ftp.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-gd.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-gettext.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-iconv.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-intl.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-ldap.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-mbstring.ini,
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-mcrypt.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-mysqli.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-pdo_firebird.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-pdo_mysql.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-phar.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-posix.ini,
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-pspell.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-readline.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-shmop.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-simplexml.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-soap.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-sockets.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-ssh2.ini,
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-sysvmsg.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-sysvsem.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-sysvshm.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-tokenizer.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-xmlreader.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-xmlwriter.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-xsl.ini,
    /etc/php/8.1/apache2/conf.d/20-zip.ini, /etc/php/8.1/apache2/conf.d/25-interbase.ini 
    Takže 20-dbase.ini načetl, tento soubor obsahuje
    ; configuration for dbase module
    ; priority=20
    extension=/usr/lib/php/20220829/dbase.so
    ale přesto dbase nejde...
    16.6.2023 21:31 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    ale přesto dbase nejde...
    To poznas jak? Mas nejaky vzorovy kod ktery testujes? Kdyz ho pustis v konzoli: php <tvuj skript> tak to take nefunguje?
    16.6.2023 23:19 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Bohužel nefunguje ani na web serveru ani v konzoli. Mám tento skript
    <
    
    echo 'Zkouska na cteni databazoveho souboru DBF: 
    '; $db = dbase_open('SOUBOR.DBF', 0); $row = dbase_get_record_with_names($db, 3); var_dump($row); >
    a výstup je
    Zkouska na cteni databazoveho souboru DBF:
    
    Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function dbase_open() in /var/www/vidinfo/testy/opendbtest.php:6 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/vidinfo/testy/opendbtest.php on line 6
    16.6.2023 23:22 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Tak sorry, teď jsem si v konzoli všiml následujícího:
    root@mail:/# /usr/bin/php8.1 ./opendbtest.php
    PHP Warning:  PHP Startup: dbase: Unable to initialize module
    Module compiled with module API=20220829
    PHP    compiled with module API=20210902
    These options need to match
     in Unknown on line 0
    PHP Warning:  PHP Startup: dbase: Unable to initialize module
    Module compiled with module API=20220829
    PHP    compiled with module API=20210902
    These options need to match
     in Unknown on line 0
    Zkouska na cteni databazoveho souboru DBF: 
    PHP Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function dbase_open() in /var/www/vidinfo/testy/opendbtest.php:6 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/vidinfo/testy/opendbtest.php on line 6
    Takže mi nesedí verze php a modulu dbase. Akorát mi není jasné, jak je mám sjednotit...
    Řešení 1× (semtex (tazatel))
    Max avatar 17.6.2023 07:21 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Spíše to vypadá, že jsi zkompiloval/nainstaloval dbase pro jinou verzi php. Když ten modul instaluješ, tak v cli musíš mít nastavenou stejnou verzi php, s jakou ten modul budeš požívat. Jinými slovy, pokud máš v OS nastavenou jako výchozí php v jiné verzi, tak jsi ten dbase naladil pro tu jinou verzi php.
    Jinými slovy /usr/bin/php musí směřovat na /usr/bin/php8.1 a to samé další cli nástroje. Změna výchozí verze php se dělá takto (cesty si uprav podle toho, jak to skutečně máš):
    sudo update-alternatives --set php /usr/bin/php8.1
    sudo update-alternatives --set phar /usr/bin/phar8.1 
    sudo update-alternatives --set phar.phar /usr/bin/phar.phar8.1
    sudo update-alternatives --set phpize /usr/bin/phpize8.1
    sudo update-alternatives --set php-config /usr/bin/php-config8.1
    
    Až budeš mít nastavenou správnou verzi ve cli, znovu nainstaluj dbase a pro ono php pak uprav cestu v ini.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    19.6.2023 19:38 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian a dbase php
    Super, to je ono, už funguje... Dík moc.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.