Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj, mam v mikrotiku 1 wifi kartu a chtel jsem udelat rezim AP a zaroven STATION.
1) Kdyz WLAN1 nastavim na STATION, pripojim ho k nejake wifi a vytvorim dalsi virtualni interface WLAN2 jako AP, tak vse funguje do doby nez se WLAN1 rozpoji (mimo signal), potom me prestane fungovat i virtualni WLAN2 AP, proste vubec ji nevidim.
2) Kdyz to udelam obracene, ze na WLAN1 nastavi rezim AP a na VIRTUAL WLAN2 nastavim rezim STATION, tak WLAN2 nenajde zadnou sit, ani pres SCAN ani pres rucni zadani, nelze se nikam pripojit.
Mikrotik je RBM33G a WLAN je R11e-2HPnD
Lze toho nejak docilit nebo bych musel mit 2 fyzicke WLAN karty ? Dekuji
Tak jsem zjistil, ze varianta 1 nelze vubec pouzit, protoze, kdyz WLAN1 ztrati spojeni s AP, tak ho zacne hledat a vypne VIRTUALNI WLAN2, cimz ja ztratim celou kontrolu nad mikrotikem.
Je pouzitelna pouze varianta 2 a to tak, ze na WLAN1 spustim SCAN siti, podle site na kterou se chci pripojit zjistim jeji frekvenci a tu nastavim na WLAN1 AP, potom se muzu na WLAN2 pripojit na tu vyhledanou sit.
Bohuzel radio asi nemuze fungovat na dvou frekvencich.
Nebo se pletu a existuje nejaka jina moznost nastaveni ? V principu jde o to, ze je to v karavanu, jedna pcie je osazena LTE, druha WIFI. Kdyz je verejna sit, tak se k ni chci pripojit mikrotikem a dal ji distribuovat pres moji sit, v CR a EU by na to stacil pouze LTE, ale pokud jsem mimo EU, tak pripada v uvahu pouze verejna WIFI nebo LTE, ale LTE bohuzel nemiva signal nebo stoji za ...
A jeste otazka k LTE modemu od Mikrotiku, puvodne jsem mel namontovany RB912R-2nd ma vnitrni LTE antenu, misto ni jsem pripojil nejakou takovou malou placku od Teltroniky (AUX i MAIN), dal jsem ji na strechu a paradoxne mela podstatne horsi signal, nez ta integrovana antena v mikrotiku, ktery byl zavreny v plechovym karavanu. Nemate nejake doporuceni, jaky LTE modem (idealne PCIE) kompatibilni s mikrotikem pouzit ? A jakou LTE antenu ?
Dekuji
... LtAP mini LTE kit a externí anténa mu nijak nepomohla.MikroTik robi velmi dobre produkty, ale LtAP mini im proste nevysiel ... oni sa snazili dostat vsetko co do najmensieho priestoru a tym narusili integritu anten. Interne to ma velmi silne presluchy medzi antenami a tym vlastne sam sebe skodi ... GPS ide, len ked je "hore nohami" a vsetko ostatne je vypnute. LTE ako tak ide, ked je vypnute WiFi a podobne ... Mal som jeden doma a tiez ho prerobil na externe antenny. Pri spravnom vybere anten a kablov to fungovalo velmi dobre, ale postradalo to cele zmysel. Mala krabicka, ale s Pri / Aux antennou + externou GPS a bolo to nekonecne klbko kablov.
Použil jsem pak jiný Mikrotik s lepším modemem a bylo to o level jinde.MikroTik robi len R11e-LTE a R11e-LTE6 (ked neratame 5G verziu). Obe karty su v pohode, len dost zalezi od toho v com su nainstalovane. Napr R11e-LTE v LtAP Mini je des a hroza, ale pritom v LtAP / wAP funguje bez problemov.
Oni v KB někde psali, a psali to i lidi na netu, že u LtAP bude fungovat GPS jen s externí anténou. Takže kdo chce GPS, musí si vyvést externí anténu.
cimz ja ztratim celou kontrolu nad mikrotikem.LtAP Mini ma seriovy port a da sa nanho nastavit konzola. Jedna z moznosti je kupit nullmodem a cez neho sa pripojit rovno do ROS, ked treba nieco upravit ... neviem ci aj LtAP to vie, ale vacsina mikrotikov s USB vie fungovat aj s https://mikrotik.com/product/woobm . Woobm-USB ma svoje AP a cez neho sa da dostat na virtualnu seriovu konzolu (e.g. nastavovat ROS, aj ked nema ziadnu konfiguraciu). Ja osobne by som sa LtAP Mini zbavil a zobral nieco rozmerovo vacsie. Klasicky LtAP, alebo hAP ac³ LTE6 kit. S oboma mam dobre skusenosti. Ten druhy ma dve karty (2.4 + 5 GHz). Funguje na nom Woobm-USB ... a v 7.11 som tam s MikroTikom dal dost veci dohromady ohladom LTE konektivity. Ako bonus to zobrazuje silu signalu na prednej casti + cez RGB led aj RAT (GSM / 3G / LTE)
Bohuzel radio asi nemuze fungovat na dvou frekvencich.Ano, to je pravda ... Ked je fyzicka karta nastavena ako klient, tak ak nema pripojenie k sieti, tak hlada siet. Co znamena, ze postupne skace cez vsetky frekvencie a pocuva / dozaduje sa spojenia na siet. Az v momente ked sa niekde pripoji, tak sa "ustali" na nejakej frekvencii a tam potom vyhodi tie virtualne ...
Tiskni
Sdílej: