V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Je to něco jako hotovost? Jojo, stará dobrá hotovost.
Jinak tohle je jezdnoznačně případ XY problému. Zálohovat soubory z /tmp
nemá smysl. Pokud chceš zálohovat soubory z /tmp
, je v návrhu příslušného systému nebo řešení něco od základu špatně. (Příslušná data by se měla ukládat jinam, jinak, atd.)
V dotazu chybí klíčová informace: Jak se pozná, že je soubor „kompletní“?
lseek64
a nepíše kdovíkam atd. atp., může i takhle primitivní „synchronizace“ fungovat.)Myslím si, že rozumný další krok je dostat se ze spárů XY problému. Zkus prosím podrobněji popsat, čeho přesně chceš docílit: Jaká jsou to data, jak jsou velká, jak moc na nich záleží (logy, které lze vyhodit? uživatelská data, která mají být i za 10 let bez chyby?), proč by se vůbec měla data zapisovat do nějakého dočasného adresáře, když ve skutečnosti se mají dlouhodobě ukládat (?), jestli se mají kopírovat všechna ta „dočasně nedočasná“ data nebo se ještě nějak filtrují atd.
(Sny o GUI je vhodné odložit do kouta.)
Rozhodně existuje možnost nastavit si nějaký systemd
.timer
unit, který každých 15 minut něco někam zkopíruje, ale tady je opravdu lepší popsat X a nedělat bezhlavě Y.
Kromě odkazů uvedených níže (z „oficiální“ stránky) existuje i řada dalších hotových řešení, zdá se. Tady je něco na bázi rsync
a inotify. Dokonce, jestli to dobře chápu, tam k tomu není (potřebná) žádná .timer
unita, protože by to mělo být celé pasivní a “event driven”, jak to má ideálně být, bez nějakých fixních intervalů a opakovaných kontrol.
find /tmp -mmin +1
), řeknu že jsou asi hotové když už se na ně minutu nesáhlo, a zpracuju ho. Tohle v cronu.
Samozřejmě se ta časová prodleva budou lišit podle tvého nasazení.
x11vnc -storepasswda pak kdykoli/při startu/udělat si na to systemd službu
x11vnc -forever -shared
v případě systemd/spouštění po SSH/z jiného uživatele je potřeba dát mu -display :0 a v případě jiného uživatele i cestu k .Xauthority; oboje zjistíš výpisem proměnných prostředí DISPLAY
a XAUTHORITY
na tom běžícím grafickém prostředí (případně ps axue | grep --color XAUTHORITY
).
-localhost
, pak to poslouchá jenom lokálně, na VNC se připojuju tak, že se tam přihlásím přes SSH a přesměruju si port (-L 5900:localhost:5900).
Jinak pořád nevím jaké je to sdílení plochy které jsi nastavil, asi je to něco specifického pro Ubuntu. S tím neporadím, tahle desktopová prostředí nepoužívám, jen čistá Xka s nějakým „lehkým“ WM, a pro vzdálené adminování právě to x11vnc.
Tiskni
Sdílej: