OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
### Your network IP is: ifconfig | grep inet | grep -v inet6 | cut -d" " -f2 | tail -n1 In Chrome and Firefox your IP should display automatically, by the power of WebRTCskull. ###
ifconfig | grep inet | grep -v inet6 | cut -d" " -f2 | tail -n1Tim padem, muj pristup na stranku odhali mou IP. Jasne, reknete, tak si zablokuj Javascript. No jenze, kdyz to udelam, tak prestanou fungovat ostatni stranky - vse dnes jede na Javascriptu. Mne nejde o tento web - ten je jen testovaci. Ale na jinem webu muze byt stejny kod, ktery me smiruje. Ja ten Javascript (nebo tu funkci) potrebuju zablokovat nejak "inteligentne".
### Your network IP is: - Make the locals proud. ###
document.getElementById('list').innerHTML = "ifconfig | grep inet | grep -v inet6 | cut -d\" \" -f2 | tail -n1";Je placeholder, ktery nedela vubec nic a ten prikaz stejne nefunguje. => K zadnemu odhaleni nedoslo. Ten JavaScrpt se snazi pouzit WebRTC ICE. Ktere muzes ve Firefoxu snadno ovlivnit napriklad volbou:
media.peerconnection.ice.obfuscate_host_addressesktera generuje bordel a pokud by to nestacilo tak:
media.peerconnection.ice.proxy_only media.peerconnection.enabledetc. Bud v klidu.
media.peerconnection.ice.obfuscate_host_addresses -> true
media.peerconnection.ice.proxy_only -> false
media.peerconnection.enabled -> false
Tiskni
Sdílej: