Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
PARTÍCIA_DISKU/Program files/HryMal by som použiť Wine/PlayOnLinux na spustenie týchto hier, alebo by som ich mal nainštalovať úplne odznova? Pretože aj installery mám na inom disku, nie na rovnakom ako Linux či Windows.
MENO_DISKU/INŠTALAČKY/HryMohli by ste mi prosím poradiť, ako mám teraz pokračovať? Ďakujem Môj OS: Linux Mint 22, dual-boot s Windows 11 Pro P.S.: Chcel by som sa opýtať ešte na jeden špecifický problém. Prvé fórum, na ktoré som sa skúsil prihlásiť bolo Linux Mint CZ/SK fórum, ale tam mi to neviem prečo nedovolí prihlásiť sa. Normálne sa zaregistrujem, ale nepríde mi potvrdzovací e-mail. A to isté sa mi stalo aj na LinuxOS.sk. Registrácia OK, ale nepríde mi potvrdzovací e-mail. Tak ma zaujíma, či sa to už niekomu stalo a ako to poprípade napraviť.
sudo apt install
sudo apt update
flatpak install
Čiže s tým, že "pridať niečo do cesty" budem potrebovať trochu pomoc. :)
wine: Read access denied for device L"\\??\\Z:\\", FS volume label and serial are not available.
Čo neviem, či je len môj problém, ale Windows akoby mi bral práva Linuxu manipulovať so súbormi na diskoch. Príklad:
Spustím Linux, vytvorím si priečinok na disku s inštalačkami, niečo do priečinku vložím. Následne prepnem na Windows. Niečo robím, hrám sa alebo programujem a ukladám svoje programy na rovnaký disk ako predtým. Potom dajme tomu zapnem počítač na druhý deň a keď chcem pod Linuxom na rovnakom disku pridať priečinok, nedovolí mi to. Musím ten disk odpojiť, zmeniť voľby pripojenia na predvolené. Následne keď chcem v predvolených pripojiť disk, nedovolí mi to. Potom znovu zmením voľby pripojenia, pričom len robím to, že zruším predvolené pripojenie a pomenujem danú partíciu napríklad D:. Následne Už mi ide tento disk pripojiť. Neviem, či to je len môj problém, alebo je to jednoducho tým, že Windows "nemá rád iné operačné systémy ako on sám". Lebo niečo podobné sa mi stávalo aj na starom notebooku, kde som menil SSD disky z W7 na W10.
Ale to je tak trochu vedľajšie. Skôr by som ozaj potreboval vedieť nejaké tie návody/príkazy/postupy, čo mám spraviť, nech rozbehnem aspoň ten Counter-Strike.
Tohle je podpásovka. Já neříkám že to nejde, ale je mnoho způsobů a mnoho návodů a jen některé fungují. V MXlinux nainstaluji steam a hraju win hry. Kdybych to instaloval na manjaro, tak už tu hru nehraju, protože se zase něco změnilo. Zdědil jsem ntb s intel 630/ nvidia 1050. Kterou distribuci použít, abych nainstaloval a jen používal? A to včetně přepínání grafik intel/nvidia. Fedoru? F38 ok a F 39 ko. prostě tam nešla instalovat nvidia hned po vydání fedory. Proč to tedy pouští jako otestovanou distribuci mezi lidi? Nainstaluji linuxmint 22 a vše jde. Jen se stačí odhlásit a přihlásit zpět po změně grafiky. Ale jak dlouho to bude fungovat? To se uvidí. silně to připomíná updaty ve win. Čeká se co se zase po-ere.Soucítím s tvou frustrací. Takže: Manjaro is a rolling release. Fedora is classified as a semi-rolling release. With Fedora Linux, there’s a new stable release (introducing potentially breaking changes compared to the previous release) circa every 6 months.
Mám ich nainštalované na inej partiícii. PARTÍCIA_DISKU/Program files/HryTo, že si pri inštalácii vybral "PARTÍCIA_DISKU/Program files/Hry" ako adresár, kam s to má nainštalovať, neznamená, že všetko, čo tá hra potrebuje k tomu, aby fungovala je v adresári "PARTÍCIA_DISKU/Program files/Hry". Keby to tak náhodou aj bolo, tak to neznamená, že keď ten adresár sprístupníš z Linuxu, tak tej hre nebude vadiť iná cesta k adresáru so súbormi tej hry. Čo okrem "PARTÍCIA_DISKU/Program files/Hry" tá hra potrebuje? Nevieme. Pretože je closed source. Vie to len autor hry. Autor hry diktuje, aké požiadavky jeho software má a vytvoril inštalátor, ktorý nejaké veci dá niekam. Máloktorý zložitejší software funguje, keď ho presunieš niekam inam. Hoci aj na tom istom OS, pre ktorý je určený a kde bol nainštalovaný.
Tiskni Sdílej: