V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
[Unit] Description=Mount btrfs subvolume [Mount] What=UUID=.... Where=/media/test Type=btrfs Options=defaults,auto,nofail,subvol=@milan [Install] WantedBy=multi-user.target
ENV{ID_FS_UUID}=="af761341-f12a-447b-aa33-2fa088c96a4c", ACTION=="add", RUN{program}+="/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect $devnode /media/extDisk"Tak jsem v sekci RUN změnil můj původní zápis na jméno mého skriptu a v něm
/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect $NODE /media/extDiskTo funguje, budu tedy pokračovat
/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect -t=btrfs -o=defaults,auto,nofail,subvol=@milan $NODE /media/extDiskS tím -o jsem si nebyl jistý co tam patří, dokumentace nic ... děkuji, zkusím zítra ... Tak nějak ale vaše rady vždy fungovaly...
/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect -t=btrfs -o=defaults,auto,subvol=Filmy /dev/sdc /srv/data/Filmymi to psalo :
Failed to start transient mount unit: Unit srv-data-Filmy.mount was already loaded or has a fragment file.Takže jsem pátral, a zjistil jsem, musel jsem, že srv-data-Filmy.mount skutečně eistuje ( jesti jen do následujícího restartu nevím, jetě jsem nezkoušel, ale ve skrtiptu mi stačí ( resp musí spustit jen
systemctl start srv-data-Filmy.mountJako fakt koukám, tohle jsem nikdy nepotřeboval, ale jak je to vše udělaný ... no žasnu.
/etc/udev/rules.djsem vytvořil soubor
99_ext_disk.ruleskterý obsahuje
ENV{ID_FS_UUID}=="af761341-f12a-447b-aa33-2fa088c96a4c", ACTION=="add", RUN+="/root/bin/disk.automount.sh $devnode"af761341-f12a-447b-aa33-2fa088c96a4c = můj případ, vy si tam dejte potřebné hodnoty ( najdete např. v /dev/disk/by-uuid/ ) samotný soubor
/root/bin/disk.automount.shobsahuje jednak mountování disku, pak i mountování subvolumů btrfs. Protože skript je spouštěn udevem dvakrát ( jsou dva disky "slité" do jednoho velkého pomocí btrfs ) po začátku programu se nastavuje hodnota 'run' v hlídacím souboru, jako flag, že už jedna instance běží - nedokázal jsem to jinak ... možná to jde...
#! /bin/bash watchFile="/root/bin/automount.watch" test=`grep "run" $watchFile` logfile="/root/bin/automount.log" echo -e "\n\n"`date` >> $logfile if [[ "$test" == "run" ]]; then echo "mountování již běží :$test: " >> $logfile exit 0 fi echo "run" > $watchFile NODE=${1:-""} if [ -z $NODE ]; then echo "Bez node " >> $logfile echo "" > $watchFile exit 1 fi echo $NODE >> $logfile point=`systemctl list-units -t mount --all | grep 'mounted' | grep '/media/extDisk'` if [ -n "$point" ]; then echo " $NODE už připojeno :>$point< :" >> $logfile echo "" > $watchFile exit 0 fi echo "mountuju $NODE na /media/extDisk" >> $logfile rv=`/usr/bin/systemd-mount --no-block --collect $NODE /media/extDisk 2>&1` st=$? if [ $st -gt 0 ]; then echo "$NODE Mount disku se nezdařil: $rv" >>$logfile echo "" > $watchFile exit 1 fi echo "$NODE mount subvolume Filmy" >> $logfile point=`systemctl list-units -t mount --all | grep mounted | grep /srv/data/Filmy` if [ -n "$point" ]; then echo "$NODE už připojeno " >> $logfile echo "" > $watchFileunmount / exit 0 fi $rv=`systemctl start srv-data-Filmy.mount` st=$? if [ $st -gt 0 ]; then echo "$NODE Při mountu Filmy se něco nezdařilo: $st $rv" >>$logfile fi echo "$NODE mount subvolume Software " >> $logfile systemctl start srv-data-Software.mount echo "$NODE mount subvolume zalohy " >> $logfile systemctl start srv-data-zalohy_ext.mount echo "" > $watchFile exit 0Soubor je plný hlášek, tak trochu ladící režim, protože některé úseky mě zlobily, chtěl jsem vědět, co se vlastně děje... A zachoval jsem ta hlášení i pro vás, snad to využijete . Nebo promažete. Výsledkem je, že po spuštění (nebo připojení) zálohovacího disku se disk automaticky disk připojí a připojí se i připojí 3 další subvolumy do složek, které jsou pak pro mě i ostatní pak dostupné v síti. To připojování se děje na serveru, je tam sice ssh připojení, ale tento způsob je pro mě supr. No odpojování ( odmountování před fyzickým vypnutím / odpojením ) funguje "samo" ale asi to ošetřím nějakým skriptem už na mém PC... M.
x-systemd.automount
v /etc/fstab
To↑ je univerzální odpověď na všechny otázky kolem automatického mountování subvolume (i čehokoliv jiného). Pak už stačí, aby v /etc/fstab
bylo několik řádků se stejným UUID=...
, ale jiným subvol=...
/ subvolid=...
a je to, cíle je dosaženo.
Záleží na distru, ale obvykle z fstab
i z crypttab
vzniknou unity.
Externí disk se ničím neliší od interního, pokud jde o x-systemd.automount
.
Za běžných okolností je do mountpointu „namountovaný“ systemd
, který na vyžádání (při prvním přístupu) mountne přes sebe ten opravdový filesystém.
Teď si nevzpomínám, co se stane, když automount je, ale zařízení s FS není. Mám dojem, že se nějakou dobu čeká a pak ty čekající přístupy selžou nebo tak. Někde je to (trochu) konfigurovatelné.
Pro mnohem flexibilnější nastavení je dobré prostudovat systemd.path
. Tím se dá celkem spolehlivě spustit akce při změně adresáře (třeba toho mount pointu).
Tiskni
Sdílej: