Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Casto se to resi napriklad pomoci packetbeat -> elastic -> kibana/grafana, nebo neco podobneho.
Zalezi, jak to ma byt konfigurovatelne, co to ma vsechno umet, jak vykone je prostredi, kde se to bude zpracovavat, jestli uz alespon cast infrastruktury mate....
marekOno jsou to vsechno velmi obecne nastroje, kazde se instaluje a nastavuje zvlast.
Ma to tedy smysl pouze pokud se to, co se pri instalaci/nastaveni naucite, znovupouzije na jinych projektech.
Muzete v zasade logovat kazdy packet, takze pak moznosti grafu jsou skoro neomezene.
Existuji na to nekolikadenni skoleni, to asi presahuje prostor diskuse.
Kdyz jsem polozil GPT dotaz: "jak nainstalovat primo na linux elastic a kibanu a logovat do toho packetbeatem?" vratilo mi to pricetnou odpoved, podle ktere to jde nastavit.
Ja osobne mam na vizualizace radsi grafanu, jeji instalace + vyber datasource z elasticsearch je take docela dobre dokumentovano.
Vsude, kde to profesne pouzivam, to bezi v kubernetes, ktere spravuje nekdo jiny, o elastic se stara zase nekdo jiny, grafana ma vice zdroju.
Nicmene verim, ze bych to mel za 2 dny plne zkonfigurovano.
Myslim, ze obrazku grafu z grafany je na internetu tolik, ze nejaky, ktery by se Vam libil urcite najdete.
marek
Tiskni
Sdílej: