Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.
Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.
PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.
Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
userlist_file
na /etc/vsftpd.userlist_file, a vsftpd proto hledá seznam uživatelů v defaultním souboru (/etc/vsftpd/vsftpd.user_list).
#%PAM-1.0 auth required pam_listfile.so item=user
sense=deny file=/etc/vsftpd.ftpusers onerr=succeed auth required pam_stack.so service=system-auth auth required pam_shells.so account required pam_stack.so service=system-auth session required pam_stack.so service=system-auth
#%PAM-1.0 #auth required pam_listfile.so item=user sense=deny file=/etc/vsftpd.ftpusers onerr=succeed #auth required pam_stack.so service=system-auth #auth required pam_shells.so #account required pam_stack.so service=system-auth #session required pam_stack.so service=system-auth auth required pam_permit.so auth required pam_permit.so auth required pam_permit.so account required pam_permit.so session required pam_permit.sov blahove nadeji, ze tim vyradim jakoukoli autentizaci -- teda priznam se, ze moc nerozumim tomu, jak pam funguje, takze je to mozna blbe. Radky za komentari jsou puvodni nastaveni. Chovani se ovsem nezmenilo, takze pri zadani uzivatele root (ten neni uveden v /etc/vsftpd.user_list to hlasi asi toto:
username: root 530 Permition denied Login failedPri pokusu o prihlaseni mym uzivatelem (je v /etc/vsftpd.user_list jako jediny zaznam) se hlasi:
username: dan Password: 530 Login incorrect Login failed.Pro jistotu jeste jak vypadaji moje konfiguraky: /etc/vsftpd.conf:
# Zakaze pristup anonymous nebo ftp uzivatelu anonymous_enable=NO # Povoli pristup lokalnim uzivatelum local_enable=YES # Povoli vytvareni adresaru atd. write_enable=YES # Povoli pouze uzivatele ulozene v souboru se seznamem #povolenych uzivatelu userlist_enable=YES userlist_deny=NO # Mximalni pocet klientu (bezi jenom lokalne, takze co....) max_clients=3 # Nespoustim prez inetd, proto zde musi byt povolena tato #volba listen=YES data_connection_timeout=18000 idle_session_timeout=18000 # Co se zobrazi po prihlaseni k ftpd ftpd_banner="Vitej na Danove pocitaci/etc/vsftpd.user_list:" # Povoli komunikaci pouze na portu 20 connect_from_port_20=YES # Zatim budu vsechny pristupy logovat, abych to mohl odladit log_ftp_protocol=YES xferlog_enable=YES
# Seznam povolenych uzivatelu (pokud je userlist_deny=NO) # nebo zakazanych uzivatelu (pokud userlist_deny=YES) dana /etc/vsftpd.ftpusers -- ten jsem nemenil a meli by to byt zakazani uzivatele, rozumim tomu?
# Users that are not allowed to login via ftp root bin daemon adm lp sync shutdown halt mail news uucp operator games nobodyJinak spustim vsftpd jako root, zatim normalne z konzoly /usr/sbin/vsftpd & a pak jako uzivatel se pripojuji ftp 127.0.0.1 Jestli v tom nekdo neco najdete, budu moc rad. Diky moc, Dan
Tiskni
Sdílej: