Mozilla.cz informuje, že Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Leanplum sbírá informace, jak moc uživatelé používají záložky, panely, integraci Pocketu apod. Českých uživatelů se to prý příliš netýká.
Microsoft v příspěvku na svém blogu představil WSLg (Windows Subsystem for Linux GUI) aneb rozšíření WSL přinášející možnost spouštění grafických linuxových aplikací. V dalším příspěvku je rozebrána architekturu WSLg. Videoukázka práce s WSLg na YouTube.
Greg Kroah-Hartman zakázal Minnesotské univerzitě přispívat do Linuxu. Vědci úmyslně posílali patche s bezpečnostními chybami a pak psali vědecké články (pdf). Vědci používají pojem "pokrytecké commity" (hypocrite commits) aneb zdánlivě prospěšné commity, které ve skutečnosti přinášejí kritické problémy.
Program Zellij byl představen a vydán v beta verzi. Popis programu říká, že se jedná o terminálový pracovní prostor aneb program podobný programům tmux a screen. Naprogramovaný je v Rustu. Pluginy jsou ve WebAssembly.
Byla vydána verze 9.0 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přináší podporu Mapsforge map, pro jejichž prohlížení tak již není potřebná Java.
Apple představil (keynote) nový iMac, iPad Pro, fialový iPhone 12, AirTag a Apple TV 4K. Půjde na novém iMacu a iPadu Pro s procesorem M1 kostka? :-)
Bouřlivou diskuzi (Hacker News, reddit) vyvolal commit, přesněji jeho popis, do linuxového jádra, který jenom odstranil jednu soukromou emailovou adresu ze souboru MAINTAINERS. Popis: „Jako zaměstnanec IBM nesmíte používat svůj účet Gmail k práci na VNIC. Není povoleno používat osobní emailový účet jako „koníček“. Jste zaměstnancem IBM 100 % času. Prosím, odstraňte se ze souboru maintainers. Uděluji vám jednorázovou výjimku k práci na VNIC, abyste mohl provést tuto změnu."
Po roce vývoje od vydání verze 1.18.0 byla vydána nová stabilní verze 1.20.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.20.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 4.18. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (10.0.16) a Thunderbird (78.9), opravuje několik chyb.
Vzhledem k nejisté pandemické situaci bylo rozhodnuto, že LibreOffice Conference 2021 se bude opět konat online. Zatím je stanoveno datum 23. - 25. 9. 2021, brzy bude následovat vyhlášení call for papers. Novinky budou postupně zveřejňovány na stránkách konference a v skupině na Telegramu.
dd if=/home of=/dev/nht0 bs=1k
, coz by melo nacpat kompletni /home na tu pasku.
tar pri vytvarani 'c' archivu defaultne pise na stdout (to plati pre GNU, niektore unixy to maju inak (napr. /dev/nmt0)), 'f' znamena, ze sa nepise na stdout, ale ne meno suboru specifikovaneho ako dalsi argument. Ak je tento argument '-' tak sa pise na stdout. Takze 'f' a '-' mozes vynechat.
A parameter 'if=' programu 'dd' je 'input file' to znamena, ze dd by v spominanom priklade mohlo okopirovat akurat tak specialny subor ( konretne ten co obsahuje mena suborov a cisla inodov - hovori sa tomu adresar) - teda v ziadnom pripade nie strom pod /home.
Ked definujes parameter 'if=' pre 'dd', tak dd necita (ignoruje) stdin.
Ked sa hras s paskou, tak skus dd if=subor of=/dev/... a ked tam chces dat tar archiv, tak si ho najprv urob v /tmp/archive.tar a potom dd if=/tmp/archive.tar of=/dev/...
A ked na tu pasku dokazes pisat tak urob tar cfz /dev/... /home a vykasli sa na dd.
Tiskni
Sdílej: