Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
V sobotu jsem se bezuspesne instalovat RH9, pere se geometrie disku, CHS (ktera je tam od zacatku) s LBA (to chce mermomoci RedHat). Stejny problem na stejnem pocitaci uz jsem kdysi mel pri pokusu o instalaci RH 6.2, nakonec jsem tam bez problemu dal SuSe 6.4.
Po vlozeni CD se normalne spusti instalace, nabehne anaconda, ale ve chvili, kdy se maji rozdelit oblasti na disku skoncim na chybe, ze nebyla nalezena partition tabulka a ze mi doporucujou pouzit LBA. V BIOSu je geometrie nastavena na Auto, zdetekuje se jako CHS, 59600/16/63 (zkousel jsem pak i pevne nastaveni). Takhle tam kdysi byly nainstalov?y Win98, proto je ted nemozne (neni to muj pocitac) disk smazat, nastavit LBA a vse nainstalovat znovu, nehlede na moznost opacneho problemu, ze by partition pro zmenu nevidely Windows. Rozdeleni je nasledujici (Linux a swap je tam z dob SuSe 6.4):
/dev/hda1 - FAT32
/dev/hda2 - Extended
/dev/hda3 - Linux swap
/dev/hda4 - Linux
/dev/hda5 - FAT32
/dev/hda6 - FAT32
/dev/hda7 - FAT32
Kdyz se prepnu z anacondy do rad?ky a zkusim hdparm, tak se ukaze 3739/255/63. Hledal jsem nejaky parametr jadra a nasel a zkusil hda=59600,16,63, hdparm ted ukaze parametry spravne, ale pri instalaci skoncim na stejne chybe. Jeste jsem zkousel fdisk a ten vytrvale, bez ohledu na parametr jadra, ukazuje 3739/255/63, ovsem partition precte. Jeste posledni pokus, zkusit namountovat hda4 - opet bez problemu projde.
To, ze SuSe tam sel bez problemu znamena, ze to jit musi a s hw nic neni, setkal jste se nekdo s necim podobnym a muzete me trochu nakopnout?
Diky, Honza
Tiskni
Sdílej: