Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Tvůrci Moltbooku – Matt Schlicht a Ben Parr – se díky dohodě stanou součástí Meta Superintelligence Labs (MSL). Meta MSL založila s cílem sjednotit své aktivity na poli AI a vyvinout takovou umělou inteligenci, která překoná lidské schopnosti v mnoha oblastech. Fungovat by měla ne jako centralizovaný nástroj, ale jako osobní asistent pro každého uživatele.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 44 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 14. dubna.
Open source router Turris Omnia NG Wired je v prodeji. Jedná se o Turris Omnia NG bez Wi-Fi. Je připraven pro zamontování do racku.
#zalozeni qdiscu na wlan0 pro #(10.55.72.40) tc qdisc add dev wlan0 root handle 1:0 htb default 1 #nastaveni sirky pasma na 64kbit s garantovanou propustností 64kbit a stropem 64kbit. tc class add dev wlan0 parent 1:0 classid 1:1 htb rate 64kbit ceil 64Kbit burst 64k #presmerovani paketu ip 10.55.72.40 na clas 1:1 tc filter add dev wlan0 parent 1:0 protocol ip prio 100 u32 match ip dst 10.55.72.40 classid 1:1wlan1 => do internetu, to ale nefunguje. Musí se omezení nastavit na lokální karte (co vede do sítě) respektive: AP = accesspoint AP1:wlan0-wlan1 ... wifi ... AP2:wlan0-wlan1 ... wifi ... klienti každé ap má svuj adresní prostor: 10.55.71.X a druhé ap 10.55.72.X potřebuji pomocí htb nastavit omezení pro různé IP v síti. ale omezené by to mělo být až u AP1:wlan0, tedy v místní síti by to mělo být unlimited... nějaké řešení,?
#-- Omezeni pro Wi-Fi --- tc qdisc del dev eth2 root tc qdisc add dev eth2 root handle 1:0 htb default 14 tc class add dev eth2 parent 1:0 classid 1:1 htb rate 4000kbit tc class add dev eth2 parent 1:1 classid 1:11 htb rate 128kbit ceil 128kbit tc class add dev eth2 parent 1:1 classid 1:12 htb rate 64kbit ceil 64kbit tc qdisc add dev eth2 parent 1:11 handle 11:0 sfq perturb 10 tc qdisc add dev eth2 parent 1:12 handle 12:0 sfq perturb 10 tc filter add dev eth2 parent 1:0 protocol ip handle 1 fw flowid 1:11 tc filter add dev eth2 parent 1:0 protocol ip handle 2 fw flowid 1:12 # --- Omezeni pro domaci sit --- tc qdisc del dev eth0 root tc qdisc add dev eth0 root handle 2:0 htb default 14 tc class add dev eth0 parent 2:0 classid 2:2 htb rate 4000kbit tc class add dev eth0 parent 2:2 classid 2:12 htb rate 64kbit ceil 64kbit tc qdisc add dev eth0 parent 2:12 handle 12:0 sfq perturb 10 tc filter add dev eth0 parent 2:0 protocol ip handle 2 fw flowid 2:12Potreboval bych po lokalni siti komunikovat plnou rychlosti a pritom mit omezenou rychlost do internetu! Pomuzete mi nekdo? Priste mi prosim nekdo prislusne radky ktere musim doplnit aby to fungovalo! Byl bych za to moc vdecny!
Tiskni
Sdílej: